Na teplické oslavě narozenin bývalého poslance Petra Bendy byl i liberecký policejní ředitel Vladislav Husák. Vedle Husáka se narozeninové párty zúčastnil i bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek nebo Milan Hnilička z ANO, který kvůli tomu rezignoval na post poslance. Husáka vyzval k vyvození osobní odpovědnosti i ministr vnitra Jan Hamáček ČSSD i policejní prezident Jan Švejdar.
Jako první o Husákově účasti na oslavě v teplickém hotelu přinesl Radiožurnál. Bendova narozeninová párty probíhala v jeho teplickém hotelu Prince de Ligne a byla při ní porušena řada aktuálních vládních nařízení, která se týkají ochrany související s epidemií covid-19 jako je například nenošení roušek a respirátorů, nedodržení zákazu vycházení, ubytování hostů, které je možné pouze v případě výkonu povolání a podnikání, nebo shromáždění více než dvou lidí z různých domácností.
Řada oslavenců zde i přespala, včetně ředitele krajské policie v Liberci Vladislava Husáka. Ten poskytl médiím, respektive serveru Press Port Magazín (PPM), vyjádření s tím, že jinak události komentovat nebude. „Návštěva oslavy narozenin pana Bendy nebyla důvodem mé sobotní přítomnosti v hotelu Prince de Ligne v Teplicích,“ uvádí nejprve Vladislav Husák pro PPM. A upřesňuje: „Mým cílem bylo dlouhodobě plánované setkání s panem Hniličkou a panem Šlégrem. Již delší dobu jsem měl ambici se potkat s oběma pány, což není vzhledem k jejich vytíženosti vůbec jednoduché.“
Dále Husák objasňuje: „Naším společným a dlouhodobým tématem je činnost sportovní unie, za kterou jsem oprávněn jednat. Využil jsem situace a příležitosti a dohodl se, že bude časový prostor pro uvedená témata právě za účasti obou pánů. S oběma jsem letos na téma sportovní unie již jednal. S časem i místem schůzky jsem souhlasil, domluva byla po 19.00 hodině v Teplicích v již zmíněném hotelu Prince de Ligne. Velmi mně na jednání záleželo.“
Husák tvrdí, že o tom, že v Bendově hotelu probíhá oslava exposlancových narozenin, nevěděl. „Když jsem na místo dorazil,“ pokračuje Husák, „s oběma pány jsem se sešel a nějakou dobu jednal. Po schůzce jsem měl v plánu pokračovat v cestě do Liberce. To, že se v místě koná ještě rodinné setkání pana Bendy, jsem zjistil až na místě. Po zmíněné schůzce jsem následoval oba další účastníky a panu Bendovi jsem velmi krátce formálně pogratuloval.“
Husák ale v hotelu zůstal až do rána. To pro PPM vysvětlil takto: „Vzhledem k večerní hodině, povětrnostním podmínkám a únavě požádal pracovníka v recepci hotelu o možnost noclehu. „Hned ráno,“ doplňuje, „aniž jsem se s kýmkoliv v hotelu setkal, jsem pak pokračoval v plánované cestě. Lidi, které jsem v prostoru hotelu večer viděl, jsem považoval za hotelové hosty, což není v žádném rozporu, důvod jejich přítomnosti v hotelu jsem nezjišťoval. Neměl jsem k tomu žádný důvod. Celou záležitost probíranou v médiích považuji za pouhou spekulaci.“
Ministr vnitra Jan Hamáček ale vidí situaci jinak. „Pokud se plk. Husák účastnil akce v Teplicích, dopustil se tím porušení vládních nařízení. Očekávám, že z toho buď okamžitě vyvodí osobní odpovědnost, nebo to s ním pan policejní prezident, jako jeho přímý nadřízený, urychleně kázeňsky vyřeší.,“ vyjádřil se ministr.
Ještě ostřejší slova zvolil i přímý Husákův nadřízený, policejní prezident Jan Švejdar. Ten se vyjádřil pro Radiožurnál skrze svou tiskovou mluvčí. „„Policejní prezident byl o této záležitosti informován, s panem ředitelem Husákem už hovořil, jeho účast hodnotí jako nepřijatelnou a neomluvitelnou. Stejně tak nepřijatelná je pro něj skutečnost, že pan ředitel Husák jako policista neučinil žádné kroky k tomu, aby zjevné porušování vládních nařízení řešil.“ Husák by podle Švejdara neměl dál setrvávat na místě krajského ředitele v Libereckém kraji. Mluvčí také dodala, že se nyní záležitostí zabývá odbor vnitřní kontroly policejního prezidia.
U policie začal Husák, původem ze Středních Čech, pracovat v roce 1985. Poté, co vystudoval Policejní akademii v Praze, byl šéfem Obvodního ředitelství Praha 5. V roce 2002 se stal náměstkem policejního prezidenta. A mezi roky 2005 až 2007 byl policejním prezidentem. Na tento post rezignoval v souvislosti s vyšetřováním korupční aféry okolo rozdělování státních zakázek na výrobu biolihu.
V té době ho mimo jiné novináři přistihli, když jel z Prahy do Karlových Varů 190 kilometrů za hodinu. Husák pak dobrovolně odevzdal řidičský průkaz a věnoval 10 tisíc korun na konto nadace Národ dětem. Po odchodu z prezidia nějakou dobu šéfoval cizinecké policii.
V roce 2011 se ale stal náměstkem policejního prezidenta Petra Lessyho. Svůj odchod z vedení policie nabídl loni poté, co se v médiích objevily zprávy o tom, že se v Obecním domě setkal s kontroverzními podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. Vedle nich tam měl být i exprimátor Pavel Bém.
V Liberci pak rychle navázal styky se zdejší politickou reprezentací, například s bývalou primátorkou Martinou Rosenbergovou nebo hejtmanem Martinem Půtou.
foto: policie.cz