Depozitář na pohlednice za více jak půl miliardy pro kraj postaví Metrostav DIZ, Syner a CL-Evans

Poněkud zvláštní zakázka Libereckého kraje, depozitář na pohlednice, nábytek a další cennosti, postaví firmy, které figurují ve zdejších největších korupčních kauzách spojených s politiky stran, které na kraji vládnou, tedy Starosty a ODS. Depozitář bude stát v Českém dubu a veřejnou kasu vyjde na na 542 milionů korun. Rozdíly v nabídkách firem byly minimální a vítěz se zázračně trefil pod maximální možnou částku.

Celá zakázka, jak informoval Náš Liberec, byla schválena těsně před krajskými volbami v roce 2024 a kdo chtěl, mohl v ní vidět dárek pro velké stavební firmy na poslední chvíli. Rozpačitě znělo i její odůvodnění, respektive to, proč je tak nákladná investice vůbec potřeba.

„„Liberecký kraj vlastní několik stovek tisíc sbírkových předmětů nevyčíslitelné historické hodnoty, jejichž případnou tržní cenu lze odhadovat v řádech vysokých stovek milionů korun. Jedná se drobné předměty, jako jsou pohlednice, známky či šperky, ale také o velmi rozměrné věci jako nábytek a technika,“ uváděla tehdy dlouholetá náměstkyně pro kulturu za STA/Starosty pro LK Květa Vinklátová.

Před necelými dvěma lety měla stát stavba 492 milionů korun. Během necelého roku ale byla cena přehodnocena a vyskočila o více jak deset procent. S takovou nakonec kraj vypsal soutěž a nejenže vyhrály stálice mezi místními veřejnými zakázkami, z nichž některé jsou značně kontroverzní a některé pak dokonce přímo skrze korupční kauzy spojeny se zdejší politickou reprezentací.

„Předmětem veřejné zakázky byl výběr zhotovitele pro stavbu krajského depozitáře včetně úpravy přilehlých zpevněných ploch a napojení nových areálových sítí. Hodnotící komise vybrala Společnost MTS DIZ (Metrostav DIZ -pozn.red.) + SYNER + CL-Evans pro výstavbu Centrálního depozitáře LK. Tyto tři firmy společně vystupovaly v zadávacím řízení s tím, že Metrostav DIZ s.r.o. je uveden jako vedoucí společník,” řekl náměstek hejtmana Jiří Ulvr (STAN/Starostové pro LK).

„Jsem rád, že projekt vybudování centrálního depozitáře se od myšlenky posune do reality. Poprvé jsme začali o depozitáři diskutovat již na jaře roku 2016. Na podzim roku 2020 začaly přípravné práce na zadávacím řízení na výběr zhotovitele projektové dokumentace. Centrální depozitář v Českém Dubu bude splňovat všechna technická, energetická a stavební kritéria dle aktuálních požadavků muzejníků a galeristů,“ dodal hejtman Martin Půta (STAN/Starostové pro LK).

Vítěz, tedy společenství Metrostav DIZ, Syner a CL-Evans se tak zázračně trefil, těsně pod maximální možnou cenu stabnovenou krajem – 456 milionů korun bez DPD, a to jen o zhruba 1,5 procenta, když nabídl částku cca 448 milionů korun.

Stavba bude realizována z krajských peněz, bez použití dotačních zdrojů. Za zmínku nestojí jen jména vítězů, ale překvapí, že i nabídky ostatních firem se, u takto velké zakázky, lišily jen minimálně:

PořadíÚčastníkSídloNabídková cena (Kč bez DPH)
1.Společnost MTS DIZ + SYNER + CL-Evans pro výstavbu Centrálního depozitáře LK – vedoucí společník: Metrostav CZ s.r.o., druhý společník: SYNER, s.r.o. a třetí společník: CL-EVANS s.r.o.Koželužská 2450/4, Libeň, 180 00 Praha 8447.935.913,54
2.STRABAG Pozemní a inženýrské stavitelství s.r.o.Kačírkova 982/4, Jinonice, 158 00 Praha 5449.585.861,96
3.Společnost Sdružení GEOSAN & COBAP Depozitář – vedoucí společník: GEOSAN GROUP a.s. a společník: COBAP s.r.o.U Nemocnice 430, Kolín III, 280 02 Kolín451.489.901,88
4.BAK stavební společnost, a.s.Žitenická 871/1, Prosek, 190 00 Praha 9453.311.111,03
5.PKS stavby a.s.Brněnská 126/38, 591 01 Žďár nad Sázavou453.602.940,19
6.HOCHTIEF CZ a. s.Plzeňská 16/3217, 150 00 Praha 5454.029.662,00

Liberecký hejtman Martin Půta byl před rokem, nepravomocně, odsouzen za korupci a zneužití pravomoci právě v kauze s matkou společnosti Metrostav DIZ, Metrostavem. Podle soudce měl Metrostav Půtu doslova „na vodítku“.

Všechny tři firmy v Liberci stojí za řadou kontroverzních zakázek, které figurují i v aktuálních korupčních kauzách, kde se policie domnívá, že zejména majitel Syneru Petr Syrovátko skrze své kontakty do politiky ovládal a manipuloval s velkými stavebními zakázkami, na nichž se pak měli podílet společnosti jako Metrostav DIZ , Syner a CL-Evans.

Jedná se například o výstavbu libereckého bazénu, který za zhruba miliardu realizuje Metrostav DIZ nebo extrémně prodraženou opravu budovy URAN (Metrostav DIZ a CL-Evans).

Odebírat
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.