Naplňuje se scénář? Soudce Neumann zřejmě vrací korupční kauzu policii

Liberecký soudce Petr Neumann je v dlouhodobé zdravotní neschopnosti, ale i tak to vypadá, že největší korupční kauzu v historii kraje, v níž uvízl i hejtman Martin Půta vrátí kriminalistům. Neumann je známý opakovaným osvobozováním politiků v jiné korupční kauze, za což ho tvrdě kritizují nadřízené soudní instance.

Půtovo politické hnutí, za nějž je hejtmanem a nejznámější tváří, Starostové pro Liberecký kraj, si možná může oddechnout. Vypadá to, že do říjnových voleb proces se sedmnácti obviněnými v nejrozsáhlejším případu systémového tunelování evropských dotací nebude. To znamená, že před soudem v předvolebním čase nestane ani jejich hlavní tvář Martin Půta.

Může za to postoj libereckého soudce Petra Neumanna, který případ dostal. Ten je jednak v dlouhodobé pracovní neschopnosti, ale jednak i avizoval, že 22. května nařídí předběžné neveřejné projednání. Jako první na tuto skutečnost upozornil server lidovky.cz.

Oficiální důvody k těmto krokům soudce Neumanna ještě nejsou známy, ale lze důvodně předpokládat, že může státnímu zástupci a kriminalistům vyčítat vady v předloženém materiálu. To by znamenalo, že se řádné projednání soudu znovu oddálí.

Podle oficiálního vyjádření hejtmana Půty mu taková skutečnost vadí a byl by rád, kdyby měl již celý soud, o kterém je přesvědčen, že prokáže jeho nevinu, za sebou. Nicméně zrovna nyní před volbami se jeho hnutí, které je jedním z nejsilnějších stran v Liberci, může naopak skutečnost, že hejtmanův soud nebude probírán v médiích, velice hodit.

Podobný postoj má hejtman Půta i k únikům informací do médií. Navzdory tomu, že se v minulosti pohoršoval, že informace ze sdělení obvinění a žaloby unikají do médií a dokonce tím sám dokládal existenci spiknutí proti němu, byl to on sám, který vybraným novinářům tyto materiály poskytoval. K jeho smůle ale unikly z jím vybraného okruhu žurnalistů a ukázaly, nakolik jej policie viní, že byl aktivní a nápomocný Metrostavu při ohýbání procesu přidělování dotace na kontroverzní projekt.

Samotný soudce Neumann, který má případ dotací pro kostel sv. Máří Magdalény na starosti, má za sebou několik kontroverzních rozhodnutí. Je například soudcem i v případu tunelování městského majetku skrze společnost Sportovní areál Ještěd, kde se této činnosti měli dopouštět tehdy přední činitelé liberecké ODS.

Petr Neumann již podruhé zprostil žaloby bývalého náměstka primátora Pavla Krenka (ODS) a jeho tajemníka a zastupitele za stejnou stranu Jiřího Zeronika ve zmíněném případu nevýhodných směn v rámci městské akciovky Sportovní areál Ještěd.

Loni soudce Neumann stejně rozhodl v této věci, jako již již v roce 2014. S jeho výrokem ale nesouhlasil Vrchní soud, a tak se mu případ vrátil znova. Ale ani námitky a teze Vrchního soudu nepřiměly Petra Neumanna ke změně stanoviska a oba bývalé politiky opět zprostil žaloby.

Stejně jako v prvním projednání soudce Neumanna důkazy nashromážděné policií a státním zástupcem nepřesvědčily o tom, že se u uvedených transakcí jednalo o „subjektivní stránku“. Tedy, že cílem vyvádění majetku ze společnosti bylo osobní obohacení, ani to, že se podařilo prokázat spojení mezi příjemci nemovitostí a obžalovanými politiky. 

Případ dotací pro kostel sv. Máří Magdalény, který chce soudce Neumann pravděpodobně vrátit polici, se táhne od roku 2014. U krajského soudu v Liberci se měla řešit žaloba na 13 fyzických a 4 právnické osoby, které se měli podílet na tunelování evropských dotací určených pro město Liberec. Škoda, která měla vzniknout,  a která jde do desítek milionů se týká dvou projektů, které měly zhodnotit majetek anonymní liberecké firmy Iberus, která je provázána s libereckými politiky z ODS.

V síti detektivů uvízli manažeři stavebních firem jako je Metrostav, Developer CZ nebo Gallos, bývalý či aktivní politici jako jsou Jiří Zeronik (bývalý člen ODS) a hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Mezi obžalovanými jsou i lobbisté a úředníci, kteří měli administraci evropských projektů na starosti, například bývalý šéf liberecké pobočky ROP Severovýchod Bořek Machatý.

 

                                                                                   

Subscribe
Upozornit na
68 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zastávku MHD na Tržním náměstí, jehož celý koncept souzní s plaveckým bazénem a je dílem jeho autora, slavného architekta Pavla Švancera, chce vedení města
Ve Stráži pod Ralskem má vyrůst jedna z největších průmyslových zón v České republice. Realizovat ji mají lidé ze Syneru. Jedním ze zamýšlených využití
Náš Liberec včera informoval o tom, že se vznikem nových krajských společností, které mají sloužit k provozu největší fotovoltaické elektrárny za několik miliard, nesouhlasil
Včera uplynulo deset let od obvinění hejtmana Martina Půty z korupce a zneužívání pravomocí. Hejtman vyjádřil svou nespokojenost nad délkou trvání celé záležitosti. V
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.