Podívejte se na příjmy libereckých politiků.

Zajímavý článek přinesla minulý týden liberecká Mladá fronta Dnes. Týká se příjmů vrcholových politiků Libereckého kraje. Tedy těch přiznaných, které uvádějí v majetkových přiznáních. Jelikož se nám článek líbil, rozhodli jsme se jej zveřejnit v naší rubrice Odjinud. Nakolik zveřejněné údaje jsou či nejsou realitě odpovídající, nechť si každý udělá obrázek sám.

Prakticky každý může nyní nahlížet do majetkových přiznání krajských politiků. Lidé se mohou dozvědět více i o majetkových transakcích starostů, radních či vysoce postavených krajských úředníků. Umožňuje to nový zákon o střetu zájmů.

Liberecký hejtman Petr Skokan podniká v cestovním ruchu a spolupronajímá českolipský Dům služeb. Jeho náměstek pro informatiku Radim Zika si půjčil peníze od Hynka Tampiera, šéfa liberecké firmy oaza – net, která je vrchním dodavatelem výpočetní techniky pro kraj. I to lze zjistit z majetkových přiznání komunálních politiků. Přístup k nim má od července prakticky kdokoli v rámci nového zákona o střetu zájmů.

„Přiznání jsem neviděl, takže o tom vůbec nic nevím,“ říká Skokan. „Nemohu se ho zeptat, protože je na dovolené.“

Z přiznání je například patrné i to, že největší odměnu za členství ve vrcholném orgánu nějaké akciové společnosti vloni dostal z krajských radních Jaroslav Krutský, radní pro zdravotnictví (330 tisíc korun od Teplárny Liberec), na druhém místě byl hejtman, který za předsednictví v Severočeské vodárenské dostal 279 tisíc, žádný vedlejší příjem nepřiznali například náměstek pro ekonomiku libereckého hejtmana Karel Dolejší nebo radní pro oblast sociální Hana Králíčková. Naopak nejúspěšnějším podnikatelem je krajský radní pro dopravu Vladimír Richter, který působí jako likvidátor hned v pěti firmách a z podnikání měl vloni téměř tři miliony korun. Podle Skokana není veřejné přiznávání majetku v Česku samozřejmostí a lidé si na ně musí zvyknout.

„Jsem ve vysoké funkci, tak to beru, ale moje manželka si na to nemůže zvyknout,“ komentuje zákon liberecký hejtman Petr Skokan. „Má obavu, že to bude návod pro zloděje, nebo ještě hůř – ohrozí to bezpečnost rodin politiků.“

V zákoně je ještě řada nejasností Podle něj je zatím v zákoně řada nejasností – ať už z hlediska toho, kdo má přiznání podat, tak i z hlediska obsahu. „Nechápu například, proč by měly přiznávat majetek i ředitelky mateřských škol, u kterých se může těžko hovořit o možném střetu zájmů,“ vypočítává hejtman. „Nevíme ani, zda příjmy z nájmů se mají zveřejňovat před odečtením nákladů nebo až po nich, a další věci.“

Nahlížet do majetkových přiznání politiků a významných úředníků za loňský rok může od počátku července každý. Může se dozvědět i o majetkových transakcích „svého“ starosty a radních nebo vysoko postavených krajských úředníků. Ti museli k poslednímu červnu pod hrozbou pokuty 50 tisíc korun vyplnit čestné prohlášení o své finanční situaci. Jen na krajském úřadě to je kolem 90 lidí.

„Stihli to všichni, i když někteří na poslední chvíli,“ říká vedoucí právního odboru Libereckého kraje Karel Ulmann. Podle něj si lidé, které tato problematika zajímá, mohou zajít na kraj osobně, nebo se podívat na internetu. „Musí ale vyplnit žádost a předložit občanský průkaz, pak dostanou heslo, pod kterým mohou do dokumentů nahlížet.“

Podle něj bude také nejdéle do dvou týdnů fungovat i server, na který mohou vkládat přiznání i starostové měst a obcí. „Chtěli jsme jim usnadnit práci, aby tuto agendu nemuseli vést každý zvlášť,“ poznamenal Ulmann. Část informací je možné vyhledat už teď na adrese: ero-lbc.cz.

MF Dnes byla prvním žadatelem v kraji, kdo do svazků chtěl nahlédnout. „Zveřejnit ale můžete jen informace o uvolněných politicích a volených krajských zastupitelích, ne o úřednících,“ upozornil Ulmann. „Jinak riskujete stejnou pokutu jako ti, kdo přiznání nepodají nebo zamlčí údaje.“ I podle něj jsou ve výkladu zákona zmatky. „Nyní by měli podávat přiznání i ředitelé škol, včetně mateřských,“ poznamenal Ulmann. „Zatím není jasné, zda už to měli udělat, nebo to platí až napřesrok.“

Politici budou muset vysvětlovat Podle Davida Ondráčky ze společnost Transparency International má zákon svoje opodstatnění. „Je prostředkem pro otázky v případě, že vzniknou nějaké nejasnosti nebo pochybnosti,“ říká Ondráčka. „Je na politikovi, zda je schopen je uspokojivě vysvětlit. “

I na libereckém magistrátu a na radnicích okresních měst předložili bez problémů majetková přiznání politiků. Největší soukromou investici měl vloni podle dokumentů liberecký primátor Jiří Kittner, který si na hypotéku pořídil nové bydlení za 8,7 milionu, nebo že jablonecký starosta Petr Tulpa nesedí ve vedení žádné společnosti, nepodniká, stejně jako jeho kolega ze Semil Jan Farský, který má hypotéku 2,8 milionu korun, a že českolipská starostka Hana Moudrá měla ze svého členství v různých společnostech příjem přes 200 tisíc.

Majetková přiznání

krajští politici

Petr Skokan

krajský hejtman (ODS)


Podnikání: pronájem nemovitostí,

společník – Dům služeb Česká

Lípa, s. r. o. a Jadran Tour Česká
Lípa s.r.o.

Členství v radách a
představenstvech:
Severočeská
vodárenská společnost, Rada
města České Lípy

Příjmy: odměna od měst ČL
(5,5 tisíce), SVS (279 225 Kč),

z pronájmu (829 266 Kč)
Závazky:

hyp. úvěr 2 735 241 Kč (ČSOB)

Radim Zika

náměstek hejtmana pro životní
prostředí, rozvoj venkova a
informatiku (ODS)


Členství v radách a
představenstvech: TSML

Nový majetek:

Pozemek (1,332 mil. Kč) –
společné jmění manželů,

automobil (519 000 Kč) – koupě

Příjmy:
odměna z TSML (120 000 Kč),

prodej auta (400 000 Kč)

Závazky:
Hypotéka (1,891 mil. Kč)
(Hyp. banka), půjčka (500 000 Kč)

– Jan Havelka, půjčka (1,330 mil.)

– Hynek Tampier

Jaroslav Krutský
krajský radní pro zdravotnictví (ODS)


Členství v radách a
představenstvech:

Sport Ještěd s.r.o. , Liberec,

OHK Liberec, dozorčí rada Krajská
nemocnice Liberec,
Teplárna
Liberec

Nový majetek: Podílové listy
ČSOB a.s. (1,322 mil. Kč)

Příjmy: Teplárna Liberec
(330 372 Kč)

Vladimír Richter
krajský radní pro dopravu (ODS)


Podnikání: Allware s.r.o. Jilemnice

Členství v radách a
představenstvech:
Agentura regionálního rozvoje,

KORID LK,
Krajská nemocnice
Liberec,
likvidátor v 5 firmách

Příjmy z podnikání (2,962 mil. Kč)

Hlavní závazky:
1) Hypotéka u KB (150 076 Kč)

2) Hypotéka u KB (589 317 Kč)

3) Podnikatelské kontokorenty
(celkem 432 tisíc)

4) Podnikatelské úvěry (celkem
606 tisíc Kč)

Majetková přiznání

zástupci měst

LIBEREC

Jiří Kittner
liberecký primátor (ODS)


Členství v radách a
představenstvech:

1) Dozorčí rada Termizo

2) Dozorčí rada SVS, Teplice

3) Dozorční rada Teplárna Liberec

4) Dozorčí rada Krajská nemocnice
Liberec

5) Představenstvo DPML

6) Představenstvo SAJ

Nový majetek: byt (8,76 mil. Kč)

Příjmy:
1) Odměna KNL (60 000 Kč)

2) Odměna za členství v
zastupitelstvu LK (41 760 Kč)

3) Nájemné (360 000 Kč)

Závazky: Úvěry a hypotéky:

Hypoteční banka (7,3 mil.),

Uni Credit Bank Czech (1,8 mil.),

Hypoteční banka (1,02 mil.)

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Převolební zákony v Libereckém kraji jsou skutečně železné. Na posledním předvolebním jednání zastupitelstva schválili politici Libereckého kraje nákup horského hotelu na Ještědu. Podobný slib
Náš Liberec v týdnu informoval o podmínkách, za jakých si město pronajímá od SYNER Group prostory pro úředníky v jejím sídle S Tower. Ačkoliv
Příležitost, jak shánět evropské peníze a opravovat a stavět z nich městské byty pro Liberečany, za posledních let trošku usnula. O nápravu se nyní
Liberecký kraj znovu deklaruje svou snahu o záchranu horského hotelu a vysílače na Ještědu. Nicméně se tak děje zpravidla před volbami a výsledek
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.