Jednu z posledních ploch veřejné zeleně v samém centru Liberce – park v Široké ulici, vyměnila liberecká radnice za kousek pozemku u veseckého parkoviště. Chtěla se tím vyhnout obstrukcí při plánovaném mistrovství světa v lyžování. Nicméně samo vedení města uznalo, že i v případě, že by k výměně nedošlo, mistrovství ohroženo vůbec nebude. Park v Široké, respektive jeho podstatná část, je již ale soukromým pozemkem.
Vedle prodeje části pozemku veřejné zeleně na hrázi libereckého jezírka u zoologické zahrady, u kterého vládnoucí koalice ODS, CSSD a USZ prosadila prodej firmě Kalendář Liberecka, která spolupatří poslanci za ODS a vládnímu zmocněnci pro přípravu mistrovství Tomáši Hasilovi ( informovali jsme Vás
zde), přišli liberečtí o další plochu, která tentokrát sloužila jako park.
Pod záminkou toho, že by mohlo být ohrožené mistrovství světa v lyžování, které se má konat v Liberci roku 2009, prosadila radniční koalice včele s ODS prodej parku v Široké ulici, v dolním centru Liberce. Přitom sám primátor Jiří Kittner na začátku jednání zdůraznil, že pokud město pozemky nesmění, konání mistrovství to neohrozí.
Novým majitelem parku se stal Lukáš Plechatý, který podle některých zastupitelů, i z řad koalice, již dříve městu působil problémy, a to i právě kolem spekulací ohledně pozemků na připravované mistrovství. Park v Široké ulici si vybral jako výměnu za úzký pruh pozemku pod parkovištěm u dálnice v areálu Vesec.
S návrhem park neprodat přišla na posledním zasedání libereckého zastupitelstva v roce 2007 opozice. Kolem tohoto bodu se strhla dlouhá debata, kdy bylo, zejména ze strany opozice, poukazováno na několik případů z minulosti, kdy spekulant nakoupil či podobným způsobem směnil pozemky v územním plánu vedené jako veřejnou zeleň, nicméně si posléze zažádal o změnu územního plánu a veřejná zeleň zmizela nadobro.
Po opakované výzvě z řad zastupitelů vystoupil i sám Lukáš Plechatý, který se na zasedání přišel podívat. Na dotaz, proč mu jde právě o pozemek parku v Široké ulici odpověděl, že je vlastníkem vedlejší nemovitosti a jde mu prý o to, „aby to tam nějak vypadalo“. V žádném případě prý také v budoucnu nehodlá žádat o změnu územního plánu. Jeho vystoupení nepůsobilo přesvědčivým dojmem a ani fakt, že právě v okolí parku, vyrůstá v poslední době jeden bar a restaurace za druhým, nepřidalo jeho slovům na váze.
Radniční koalice ODS, ČSSD a USZ opět svou mírnou většinou prosadila prodej části veřejné zeleně, v tomto případě parku v Široké ulici, do soukromých rukou a zavdala tak příčinu oprávněným obavám libereckých obyvatel, že volného prostoru určeného k rekreaci pro lidi i zvířata opět ubude na úkor něčích komerčních zájmů.
Park v Široké ulici je nyní, alespoň z části, v soukromých rukou. Je pravdou, že se město o něj moc nestaralo, otázkou ale zůstává, jak zde dlouho je ještě pro místní obyvatele vydrží vůbec.
Jaroslav Tauchman