Liberecká firma Likto s.r.o. se zabývá termickým odlakováním nánosů barev a laků. Provozovna je umístěna v husté zástavbě na pomezí Vesce a Doubí, jejichž obyvatelé si na zápach a kouř opakovaně stěžují České inspekci životního prostředí, na krajském úřadě i na zasedáních zastupitelstva města Liberec. Zastupitelé Změny a LOL! se stížnostmi občanů zabývají. Krajský úřad firmě Likto letos v červnu vydal rozhodnutí, kterým chce firmě zpřísnit podmínky provozu. Firma místo opatření vedoucích k nápravě podala na zastupitelku Pavlovou žalobu ke Krajskému soudu.
Lidé bydlící v těsné blízkosti provozovny Likto se obávají o své zdraví a zdraví svých rodin. Opakovaně se snaží dosáhnout toho, aby do ovzduší neunikaly nebezpečné látky. Jedná se hlavně o těkavé organické látky, polétavý prach, oxid uhelnatý, oxidy dusíku a aerosoly. Firma Likto má povolení k provozu z roku 2014, ovšem bez specifických emisních limitů.
Zastupitelka Změny pro Liberec Marie Pavlová spolu s místními obyvateli a s dalšími zastupiteli Baxou a Šedlbauerem iniciovala řadu jednání s cílem nastavit pravidla pro firmu Likto tak, aby její činnost neměla nepřijatelné dopady na životní prostředí lidí v okolí. O probíhajících jednáních i o stavu provozu Likto paní Pavlová občany informovala ve svých článcích v Libereckém zpravodaji. Problémy emisí z firmy Likto uvádí i stížnost, kterou podepsalo 80 lidí, bydlících v okolí provozovny.
Firma reagovala podáním trestního oznámení na Ing. Pavlovou pro šíření poplašné zprávy. Policie na základě získané kopie hromadné stížnosti obyvatel obeslala vybrané podepsané obyvatele k podání vysvětlení. Dosáhli tak toho, co firma zřejmě zamýšlela: lidé se začali bát.
Letos si Krajský úřad Libereckého kraje nechal vypracovat u autorizované osoby odborný posudek, který doporučil zpřísnění podmínek provozu. Společnost Likto se proti rozhodnutí krajského úřadu odvolala, takže rozhodnutí nenabylo právní moci a pro firmu Likto je platné stále ještě rozhodnutí z roku 2014.
Místo účinných opatření vedoucích k nápravě stavu podala na zastupitelku Pavlovou žalobu pro poškozování dobrého jména ke krajskému soudu. Soud se bude konat 6.11. 2019 v 9 hod.
Pavel Opletal žije v těsném sousedství provozovny Likto. Na jaře u něj lékaři diagnostikovali nádorové onemocnění. Pavel Opletal:,, Jsem přesvědčen o tom, že mé onemocnění souvisí s chemickým provozem firmy Likto. Mnohokrát jsem se nadýchal látek, které firma vypouští do vzduchu a už si ani nepamatuji kolikrát jsme museli kvůli kouři a nesnesitelnému zápachu opustit zahradu a utěsnit okna.“
Marie Pavlová: ,, Problém je v tom, že není možnost zpětné kontroly, co bylo v termických odlakovacích zařízeních likvidováno a nelze tedy zjistit, co způsobuje výskyt chemického zápachu v okolí.“
Josef Šedlbauer: ,, Průmyslové provozovny v obytné zástavbě jsou vždycky zdrojem napětí. O to víc se musí firmy snažit minimalizovat dopady provozu na okolí. Majitelé Likta udělali to nejhloupější, co mohli: místo nápravy zjevných problémů podávají trestní oznámení i na zastupitelku, která dělá, co má. Hájí občany, kteří ve sporu s bohatou firmou tahají za kratší konec provazu“.
Jaromír Baxa: : „V Liberci není možné na plochách průmyslu ani umístit spalovnu, ani provozovat chemickou výrobu a nový územní plán měl podmínky ještě zpřísnit. Firma Likto svým provozem do této kategorie určitě spadá, přesto s ní stavební úřad nic nedělá. To samé platí i pro provoz firmy Oleo Chemical, která také ve Vesci zamořuje své okolí pachy z výroby biopaliv z kafilátů. Oleo Chemical také funguje v místech, kde chemická výroba vůbec nemá být. Koalice na městě však na stížnosti občanů z naší čtvrti roky nereaguje a snaží se různými cestami uvolnit pravidla nejen pro tyto i některé další firmy, bez ohledu na zdraví a kvalitu bydlení lidí, kteří tam bydlí.“
Tisková zpráva Změny pro Liberec
foto: firmy.cz