Čekáte dlouho na stavební povolení? V Liberci nemusíte. Stavte na černo, třeba i v památkové zóně. Pokud jste developer a máte kamarády mezi politiky, nemáte se čeho bát.
Již v minulosti jsme Vás informovali o černé stavbě, kterou v srdci liberecké památkové zóny, v ulici Na kopečku u Nerudova náměstí staví bez povolení a patřičných zákonných kroků podnikatel David Polan, který má dlouhodobé styky zejména se zdejší KDU-ČSL a TOP O9.
Ten se rozhodl ve dvoře klasicistního domu postavit další dům činžovní, začal stavět, aniž by se obtěžoval s oslovením stavebního úřadu, sousedů nebo památkářů. Když se situace před časem provalila, stavbu musel na chvíli zastavit, přes zákaz ale na ní dodělal střechu a čekal. Dočkal se. Stavební úřad dodatečně stavbu povolil.
Nejedná se ale jedinou kontroverzní stavbu a podnikatelský záměr Davida Polana. Zatímco dnes prodává luxusní byty v Riegrově ulici v Lidových sadech, dlouhé roky zde kumuloval kapitál tak, že v místě provozoval ubytovnu pro sociálně slabé.
Jednalo se o klasický obchod s bídou, kde úroveň ubytování ostře kritizovali například sociální pracovníci nebo sousedé Polanovi ubytovny. Oproti tomu za Polanův obchod s bídou na libereckém zastupitelstvu lobovali například představitelé liberecké TOP 09, jako například její současný zastupitel Robert Korselt.
V roce 2016 přišel David Polan se záměrem výstavby velkého činžovního domu v těsném sousedství libereckého zámku. Památkáři projekt okamžitě zamítli, ale po zásahu jejich ředitele Miloše Krčmáře, který je členem liberecké KDU-ČSL a lobbingu současného náměstka za Starosty pro Liberecký kraj Jiřího Šolce, byl kontroverzní projekt povolen. Do příštích voleb šly obě strany spolu na jedné kandidátce.
David Polan má extrémní smůlu i co se týče městské památkové zeleně. Jak v Lidových sadech, tak u libereckého zámku jeho developerským plánům překážely místní vzrostlé památné stromy. U Libereckého zámku to byl například obří červený buk. Naneštěstí je pokaždé kdosi tajemný a neznámý vždy, když bylo zamítnuto jejich pokácení, otrávil a musely být odstraněny.
Vedení stavebního úřadu v Liberci čelí dlouhodobě kritice občanů i některých zastupitelů. Poukazují na dvojí přístup úřadu k „obyčejným“ občanům na jedné straně a na straně druhé k velkým developerům. Náš web v minulosti jako první například informoval o tom, jak stavební úřad povolil Syneru brutální navýšení bytů v sídlišti u Masarykovy třídy, aniž by o tom stavební úřad informoval ostatní dotčené orgány, památkáře, radu města či zastupitelstvo.