Martin Půta už není tím Martinem Půtou

Hejtman Martin Půta (SLK) zůstane ve funkci a je zahájena nová éra, kdy odsouzený politik v kauze spojené s uplácením a jeho politickým angažmá nemusí projevit jakoukoliv soudnost. Hlasování dopadlo ve prospěch hejtmana, ale zároveň ukázalo několik věcí. A zkusím si o nich zaspekulovat.

Pro odvolání bylo 20 hlasů. což nám pěkně sedí na zastupitele ANO a SPD. Žádné překvapení.

Prázdných hlasovacích lístků bylo sedm, což ukazuje na 5 lidí ze SPOLU (to se možná dalo čekat), ale také na 2 lidi z SLK. Uskupení SPOLU obdrželo listinu s podpisy 20 zastupitelů za SLK, kteří garantovali podporu hejtmana jako garanci jednoty SLK. Byla to podmínka další spolupráce a podle mě tato podmínka dnes padla.

Klub SLK není jednotný a některé podpisy jsou prostě buď falešné nebo zobrazují skrytou hrozbu uvnitř hnutí SLK. Jsou lidé v zastupitelstvu zvolení za SLK, kteří nesouhlasí s tím, aby odsouzený hejtman byl dále ve funkci.
Pro mě z toho vyplývají tři věci:

a) SLK není jednotné a je otázka, jak se bude dál tento problém vyvíjet

b) SLK nesplnilo daný slib a pro setrvání hejtmana ve funkci nepřineslo svých 20 hlasů

c) Uskupení SPOLU bylo zjevně podvedeno a je otázka, jak s tím naloží.

Dnešní hlasování nás posunulo k bezprecedentnímu stavu, kdy je umožněno odsouzeným lidem (v kauze spojené s výkonem funkce) dále vykonávat svoji činnost. Že na to nepamatuje zákon, se dá tak trochu pochopit. Je to dáno tím, že si prostě nikdy nikdo nedokázal představit, že by taková situace vůbec mohla nastat.

Mě osobně by nikdy nenapadlo, že Martin Půta sám od sebe neodstoupí (tady musím podotknout, že se zběžně známe , tykáme si a fakt si o něm myslím, že je to jeden z nejschopnějších politiků v kraji a fakt si o něm nemyslím nic špatného mimo toho, že trpí neschopností sebereflexe a dohlédnutí na místa, která teď svým postojem zcela degraduje).

Dostali jsme se do bodu, kdy SLK nevěří samo sobě a uskupení SPOLU jasně deklarovalo svoji nepodporu setrvání hejtmana ve funkci. Jen spletitost procedury udržela tentokrát hejtmana v sedle, ale sám bych si tipl, že semínko nedůvěry v SLK je již zaseto.

Můj osobní tip je, že hejtman toto volební období nedotáhne, protože jedna věc je nevěřit koaličnímu partnerovi (tam soutěž o toho lepšího a silnějšího zcela přirozeně probíhá), ale druhá, a o dost horší, je nevěřit svým vlastním lidem.

Kolik je potřeba nedůvěry, aby se takový konstrukt rozpadl? A kde je hranice uvědomění si, že jedu přes čáru?
Vše odnese Kraj a také političtí spojenci, kteří vlastně teď už takovými spojenci nejsou. A také je tam někde schována skupinka zrádců a ta může mít dva až pět členů, což je také nepříjemné vědět. Kdo? Proč? A proč se podepsal a pak svůj slib nedodržel.

Tímto hlasováním kauza nekončí, ale začíná postupný rozklad. Jak hluboký ještě uvidíme, ale skupinka odvážlivců nebo zrádců (to záleží kdo se na ně dívá) už rozehrála svoji hru.

Martin Půta už není Martinem Půtou, ale stal se etalonem něčeho, co mění pravidla hry. A rozhodně ne k lepšímu.

Zdeněk Chmelík

    Odebírat
    Upozornit na
    guest
    31 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hlasů

    Schválně jsem nechal uplynout nějaký čas, aby vyprchaly emoce. Ano, hlasoval jsem včera pro to, aby Horský hotel a vysílač Ještěd koupil Liberecký kraj. A ano, prakticky jsem otočil. Teď je fér vysvětlit proč. Současný vlastník nechal Ještěd dojít do stavu, kdy už nebylo na co čekat. Bez změny by dál chátral a jeho oprava […]

    Polsko pokračovalo v těžbě v dolu Turów navzdory rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Teď za to přišel trest. Cenu za svévoli politiků ale zase ponesou běžní občané. Soudní dvůr Evropské unie definitivně potvrdil, že Polsko musí zaplatit za vědomé ignorování předběžného opatření v kauze dolu Turów. Zamítnutím odvolání zůstává v platnosti pokuta 500 tisíc eur denně za období, kdy těžba pokračovala navzdory soudnímu […]

    Dne 10. 9. 2025 odmítl Nejvyšší soud České republiky dovolání Divadla F. X. Šaldy v Liberci proti rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem ve věci dříve vyslovené neplatnosti mé výpovědi. Nejvyšší soud odmítl argument divadla, které se pokusilo odůvodnit zrušení mého pracovního místa tím, že činnost umělce v základním pracovním vztahu nahradilo činností jiného […]

    Proběhla na to vášnivá diskuse. Jedni říkají – je to proto, že liberecká radnice špatně investuje, peníze pak chybí jinde. Druzí zase, že Vratislavice mají svůj rozpočet, na společné věci nepřispívají. Jen díky tomu si mohou dovolit to, co jinde nejde.
    Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.