První český občanský parlament o médiích a demokracii hledá dobrovolníky

V příštím roce se v Rakousku, Slovinsku, Irsku a také Česku budou konat občanské parlamenty o médiích a demokracii. Nejenom z hlediska střední Evropy se jedná o důležitou kontrolu zdravého fungování médií v době, kdy vlády zemí jako Maďarsko nebo sousední Slovensko výrazně omezují nezávislost médií a zvyšují kontrolu nad kulturními institucemi.

Mediální vědci a vědkyně z Univerzity Karlovy, kteří organizují občanský parlament o médiích a demokracii v Česku, jsou součástí evropského výzkumného projektu Mapping Media for Future Democracies (MeDeMAP). Ten si klade za cíl zmapovat evropskou mediální krajinu a zjistit, za jakých podmínek plní média demokratické funkce a jaká nebezpečí nebo výzvy (mediální) demokracii v Evropě čekají. Do projektu je zapojeno deset univerzit a výzkumných institucí také z Itálie, Polska, Portugalska nebo Francie.

Výzkumný tým z Centra pro výzkum kultury a komunikace (CULCORC) na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky (IKSŽ) FSV UK aktuálně hledá 20 dobrovolníků a dobrovolnickteří by se chtěli zapojit do tohoto demokratického experimentu. Občanský parlament (dále jen OP) o médiích a demokracii v Česku bude zasedat mezi březnem a červnem 2025 během čtyř sobot v Praze, Olomouci a Brně. 

Občanský parlament patří mezi demokratické nástroje, které na základě pečlivě zorganizovaných setkání nechávají občany uvažovat nad složitými společenskými tématy a formulovat potenciální řešení. Výsledkem zasedání OP jsou zpravidla rezoluce s konkrétními řešeními, jež mohou sloužit jako inspirace pro politiky. 

Členové OP o médiích a demokracii v České republice budou mimo jiné jednat o tom, jak zařídit, aby měli občané demokratičtější přístup k médiím a jejich hlas i problémy byly v médiích lépe zastoupeny. „Občanský parlament o médiích a demokracii organizujeme v příhodné době, kdy politické strany, instituce, média a novináři čelí rostoucí nedůvěře,“ říká docentka Vaia Doudaki z výzkumného týmu Univerzity Karlovy. „Český občanský parlament poskytne občanům prostor společně uvažovat nad tím, jak vnímají roli médií v demokracii. Také nad tím, jak může být tato role přizpůsobená, aby média sloužila co nejlépe v době, kdy je demokracie sama o sobě zpochybňovaná anebo prochází transformací,“ dodává.

Rezoluce, které se formulují na zasedáních, mají potenciál něco změnit, jak doplňuje mimořádný profesor Nico Carpentier, pod jehož vedením OP vzniká: „Rezoluce budeme sdílet se zákonodárci z Evropské unie, s českými politiky a relevantními institucemi, ale také s českými médií, kterým je předložíme jako doporučení. Prostřednictvím konkrétních opatření a řešení mohou následně podniknout kroky vedoucí k upevňování úlohy médií při posilování demokracie.“

Pozitivní příklady, kdy v evropských zemích došlo touto cestou k reálné změně, existují. V Irsku v roce 2018 pomohlo občanské shromáždění, které funguje na podobných principech jako OP, odstranit ze zákona zákaz potratů. Kladné zkušenosti má také Rakousko, kde v roce 2022 zasedalo celostátní občanské shromáždění v otázkách klimatické krize (Austrian Climate Citizens‘ Assembly), které svolal parlament na základě petice. Ve Slovinsku se občanská shromáždění pořádají více než deset let na městské úrovni v Mariboru. V roce 2015 se této iniciativě podařilo prosadit zavedení participativního městského rozpočtu.

Česká republika nemá na rozdíl od jiných zemí EU tolik zkušenosti s principy tzv. deliberativní demokracie, které umožňují občanům podílet se na rozhodování o společenských problémech. Situace se ale mění, jak o tom mimo jiné svědčí plánovaný OP o médiích a demokracii.

V případě zájmu o účast v OP mohou dobrovolníci a dobrovolnice napsat dr. Miloši Hrochovi na e-mailovou adresu milos.hroch@fsv.cuni.cz.

Pro více informací navštivte https://medemap.fsv.cuni.cz/op/ a https://medemap.fsv.cuni.cz/op/faq/

Tisková zpráva FSV UK

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlašuje devátý ročník Ceny Ivana Dejmala. Cena se uděluje jednou za dva roky jako čestné vyznamenání oceňující mimořádný
Osamělý boj proti Putinovi, islámským fundamentalistům i bezohledným obchodníkům s chudobou. Ale třeba taky návod, jak ze světa odejít ekologicky. Mezinárodní festival filmů o lidských
Zpřístupněné jeskyně České republiky od tohoto týdne otevřely své brány a dveře naplno. Tři z nich byly přes zimu zavřené zcela kvůli ochraně netopýrů, ostatní
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci si Vás dovoluje pozvat k zapojení se do edukativního projektu „Děti památkám, památky dětem. Jak se
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.