Na sílu: obří projekt FVE elektrárny Ralsku prošel v zastupitelstvu jen těsnou většinou

Zastupitelé Libereckého kraje tento týden schválili smlouvu za 28 milionu se společností ČEZ, které má zajistit připojení plánované FVE v Ralsku do sítě i zřízení dvou nových krajských energetických společností. Všechny body ovšem prošli jen těsnou většinou hlasy vládnoucí koalicí Starostů a SPOLU. Opozice z ANO byla proti.

Celý projekt FVE elektrárny v Ralsku představuje jeden z největších investičních počinů Libereckého kraje. Stát má nejméně tři miliardy korun s tím, že i ČEZ zde bude muset vybudovat odpovídající technické zařízení za více jak jednu miliardu korun. Fotovoltaická elektrárna Ralsko by mohla dosáhnout výkonu 80–100 MWp, dosud má od ČEZu schváleno připojení do soustavy ve výši 62,5 MWp.

„Liberecký kraj získal tento brownfield od státu v roce 2007 a dosud nenašel jeho smysluplné využití,“ uvedl hejtman kraje Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj), který se v prosazování projektu již dva roky angažuje. „Připomínám, že udržitelnost takovéhoto typu elektrárny je 25 let, pokud někdo za tu dobu přijde s jiným využitím, nic tomu nebrání, ten beton po Rusech tam jistě vydrží i dál,“ dodal hejtman.

Plány kraje na takto obří investici ovšem absolutně nepřesvědčil opozici a za krajském zastupitelstvu se v tomto nepodařilo najít konsenzus. Zastupitelům za ANO se nelíbilo, že předkládané materiály nejsou dostatečně konkrétní, neobsahují, podle nich, i vyčíslení potenciálních rizik a nezohledňují ani možný budoucí vývoj.

„My nemáme fotovoltaikou jako takovou, ale je podle nás efektivnější jít cestou instalace například na krajských objektech, úřadech, školách a podobně, “ uvedl lídr ANO David Pražák. „Materiály nám překládané vůbec nezahrnují potřebná data, která by nás přesvědčila, že takto megalomanský projekt z hlediska finančního, ale například i dopadů na životní prostředí, má význam. Těch rizik je tam opravdu hodně a tento materiál na ně neodpovídá,“ dodal zastupitel Pražák.

Zastupitelům za ANO se také nelíbí, že celý projekte nebyl, dle jejich názoru, projednán s lidmi, jichž se bude bezprostředně týkat. „Pro nás je zásadní problém i v tom, že kraj neseznámil lidi, kterých se to bude týkat, tedy v místě žijící, jaký top dopad na ně bude mít,“ vysvětluje zastupitel a starosta Ralska, obce v jejíž blízkosti má FVE elektrárna vzniknout, Miloslav Tůma.

Koalice Starostů a SPOLU opoziční zastupitele za ANO nepřesvědčila. Nakonec všechny tři body prohlasovala jen díky své těsné většině hlasů 25 zastupitelů z 45. Pro smlouvu z ČEZ hlasovalo 25 zastupitelů, pro zřízení společnosti Energie Ralsko, s.r.o. rovněž 25 zastupitelů a pro vznik další krajské firmy Energie LK, s.r.o. 26 zastupitelů.

Subscribe
Upozornit na
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klidné svátky vánoční, plné pohody a štěstí ze srdce přejeme všem našim čtenářům, příznivcům i těm, kteří s námi nesouhlasí a polemizují. Ať již
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.