Stavba bazénu začala. Co o ní říká policie a co tají primátor Zámečník?

Minulý týden byla zahájena rekonstrukce plaveckého bazénu v Liberci. Klepalo se kladívky, politici nešetřili velkými slovy. Co ale o bazénu říkají policejní dokumenty, které má k dispozici i primátor Jaroslav Zámečník, který se ovšem tváří, že je vše v pořádku?

Slavnostní zahájení za účasti vedení města i hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) proběhlo minulý čtvrtek, poslední říjnový den. „Rekonstrukce libereckého bazénu odstartovala! Slavnostně jsme předali staveniště a symbolicky poklepali na skokanskou věž, čímž jsme dali zelenou proměně, která ovšem zachová jeho jedinečný architektonický styl. Těším se, že ve městě budeme mít moderní sportovní zázemí pro všechny Liberečany,“ uvedl k tomu Půtův stranicky podřízený, primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Zejména primátor Jaroslav Zámečník, pod jehož vedením se liberecká radnice dočkala největšího protikorupčního zásahu ve své historii, rád prezentuje stavbu jako bezproblémovou. Naposledy například na stránkách Libereckého zpravodaje, který chodí do libereckých domácností. Přitom, jak upozornil Náš Liberec, policie a státní zastupitelství si myslí jasný opak.

Dokládají to i policejní dokumenty, které má primátor Jaroslav Zámečník k dispozici a kterými disponuje i naše redakce. Ty jasně říkají, že celá zakázka, kterou měl na starosti dnes obviněný bývalý Zámečníkův náměstek Petr Židek z (v návaznosti na tento skandál již rozpuštěné) liberecké ODS. Ten měl celou zakázku řídit ve prospěch a na pokyny majitele SYNER Group Petra Syrovátka.

Před volbami v roce 2022 se Půtovi a Zámečníkovi Starostové prezentovali jako „hráz proti korupci“, která má zabránit „návratu praktik devadesátých let“. Po volbách, ve kterých v Liberci opět zvítězili STAN/Starostové pro Liberecký kraj na kandidátce s TOP 09 a KDU-ČSL, bylo vše jinak. Právě Starostové znovu prosadili, přes odpor některých koaličních stran, účast ODS v městské radě. A Petr Židek navíc dostal, jako náměstek, pod sebe zakázku na plavecký bazén.

Došlo tak dalšímu souznění mezi libereckou ODS a Starosty pro Liberecký kraj, kteří skrze tehdejšího hlavního architekta a dnešního náměstka pro architekturu Jiřího Janďourka prosazovali nákladnou miliardovou rekonstrukci bazénu, která je de facto jeho novým celým vybudováním.

Stručně řečeno: Zámečník a Janďourek ze Starostů dostanou velkolepý stavební projekt, Židek podle pokynů Syrovátka zajistí výběrové řízení tak, aby, dle policie, co nejlépe prospělo „podnikatelským zájmům Petra Syrovátka“.

Přitom, že Židek otevřeně pracuje pro Syrovátka, to tvrdil například, ještě v pozici hlavního architekta, náměstek Jiří Janďourek minimálně od roku 2021, tedy od minulého volebního období. Co ale o tomto vlivu místních stavebních bossů říká policie?

„V období nejméně od roku 2020 do ledna 2024 poskytoval neveřejné informace o přípravě opravy Městského plaveckého bazénu v Liberci podezřelému Petru Syrovátkovi, kdy na základě jeho pokynů se snažil prosadit jeho podnikatelské zájmy,“ píše se v policejních dokumentech o obvinění Petra Židka, které má k dispozici primátor.

Primátor Jaroslav Zámečník a hejtman Martin Půta se minulý týden účastnili otevření rekonstrukce bazénu, kterou bude provádět dceřiná společnost Metrostavu, Metrostav DIZ. Hejtman je obžalován v jiné kauze s Metrostavem a hrozí mu kvůli korupci pět let vězení. Zdroj: Facebook

Miliardová zakázka na bazén byla přitom jedním z pilířů policejního obvinění jak Pera Židka, tak Petra Syrovátka, majitele SYNER Group. Podle policistů ji řídil od A do Z. Například i výběrem personálního zajištění zakázky. Podle jeho pokynů Petr Židek prosadil v Radě města, a to dokonce bez výběrového řízení, i „společnost Řanda Havel Legal, advokátní kancelář jako administrátora, který měl Statutárnímu městu Liberec poskytnout služby k zajištění výběru zhotovitele stavby a související právní poradenství v průběhu stavby, a to s vědomím, že tyto osoby byly nejprve odsouhlaseny , respektive přímo vybrány podezřelým Petrem Syrovátkem.“

Ve hře totiž byly i levnější varianta rekonstrukce bazénu. Aktuální posudek ČVUT hovořil o tom, že rekonstrukce se dá udělat za necelých 500 milionů, nicméně od Starostů a ODS byl zde veliký tlak na to, aby se šlo daleko dražší variantou. Nakonec byla zakázka vypsána ve výši 1,3 miliardy korun. To odpovídalo i krokům Syrovátka a následně Židka, za souhlasného mlčení minimálně části vedení města.

Se zmíněnou advokátní kanceláří Řanda Havel Legal a Petrem Židkem měl, podle NCOZ, Petr Syrovátko projednávat „budoucí závěry posouzení technického stavu bazénu, tak právní doporučení zástupce administrátora, která měla být co nejvýhodnější po podnikatelské zájmy Petra Syrovátka, aby jednoznačně upřednostnily před postupnými opravami budovy celkovou, jednorázovou rekonstrukci, kterou by mohla provést pouze velká stavební firma se zkušenostmi z obdobných staveb a její výběr by se uskutečnil v dvoukolovém otevřeném výběrovém řízení.“

Syrovátko ale měl prosadit i přizvání další osoby, která měla zajistit, že Liberec bude stavět bazén v maximalistické variantě. Petr Syrovátko „prosazoval přibrání znalce Ing. Pavla Košnara za účelem posouzení technického stavu bazénu,“ který měl potvrdit nutnost nákladnější varianty.

Je třeba dodat, že zmíněné personální osazení administrátorů veřejné zakázky bylo pod dubnovém zásahu policie neudržitelné. Město vyměnilo administrátora, který ovšem za několik stovek tisíc odkýval zadání zakázky a nechalo zpracovat za další téměř dva miliony znalecký posudek ČVUT, který se ale týkal technické stránky věci u zakázky. Ten navíc odhalil další rizikové položky, které mohou vést k dalšímu prodražení stavby.

Nicméně, podle detektivů a státního zástupce, Petr Židek ovlivňoval ve prospěch Petra Syrovátka i dalším způsobem. Informoval ho o dalších neveřejných skutečnostech, jako například o dalších účastnících výběrového řízení, ale, podle policie, mu na flashdisku nosil například i rozpočet projektu, aby jej mohl, dle policie, upravovat podle svých „podnikatelských zájmů“.

„… následně poskytl podezřelému Petru Syrovátkovi v první polovině roku 2023 před zahájením zadávání veřejné zakázky na flashdisku uloženou dokumentaci obsahující kromě projektu rekonstrukce budovy bazénu i položkový rozpočet, návrh smlouvy o dílo a zadávací dokumentaci, aby dle požadavků Petra Syrovátka mohla být eventuelně modifikována…“ píše se v policejním dokumentu, kterým disponuje liberecký primátor Jaroslav Zámečník.

Jenomže silná a věcná kritika opozice, zejména Jindřicha Felcmana ze Zelených, který byl aktivní v komisi pro veřejnou zakázku na bazén, i medializace podezřelých skutečností kolem zakázky, na které se podílel i Náš Liberec, nakonec, podle policistů, vedla k tomu, že stavební boss Petr Syrovátko dostal strach.

„…podezřelý Petr Syrovátko měl obavy z možného prozrazení trestné činnosti a mediálního zveřejnění, které by ohrozilo i jeho další podnikatelské aktivity,“ píše se v policejních dokumentech.

Rekonstrukci na přestavbu libereckého bazénu vyhrála v únoru tohoto roku společnost Metrostav DIZ, firma, která poslední roky v Liberci získává sama, nebo v tandemu s ostatními velkými stavebními hráči, jako je například liberecký Syner, největší stavební zakázky.

Metrostav DIZ, jehož stavby se v Liberci výrazně prodražují a jejíž kořeny jsou, jak ukázal Náš Liberec, v prostředí spjatém s libereckou ODS, nabídl za rekonstrukci bazénu cenu zhruba 910 milionů korun, byť vedení města, zejména v osobě primátora Zámečníka, schválně uvádí cenu bez DPH, která je o zhruba 160 milionů nižší.

Všechny zmíněné skutečnosti minimálně primátor Jaroslav Zámečník ví, přitom před veřejností prezentuje, že je vše v pořádku. Maximálně se odvolává na mlčenlivost uloženou mu policií. Jeho někdejší náměstek Petr Židek, který byl pověřen veřejnou zakázkou na bazén byl obviněn a hrozí mu vysoký trest, stejně jako stavebnímu podnikateli Petru Syrovátkovi.

foto: liberec.cz

Subscribe
Upozornit na
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klidné svátky vánoční, plné pohody a štěstí ze srdce přejeme všem našim čtenářům, příznivcům i těm, kteří s námi nesouhlasí a polemizují. Ať již
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.