Zastupitelé schválili přijetí kontokorentů a podpořili návrh opozice na kontrolu kritizovaných projektů

Zastupitelé Liberce schválili pořízení dvou kontokorentních úvěrů až do výše 1,5 miliardy korun od České spořitelny. Zastupitelé napříč kluby se, poněkud a pro leckoho jistě překvapivě, schválili nezávislou kontrolu projektu EPC, který je jedním z důvodů pořízení kontokorentu.

Důvodem dvou nových kontokorentů do velké výše jsou, jak informoval Náš Liberec, rekonstrukce libereckého bazénu, který je vyšetřován policií, která se domnívá, že zde docházelo ke korupci a že celý projekt řídil šéf SYNER Group Petr Syrovátko a EPC projekt na energeticky úsporná opatření pro 34 budov. Nicméně kontokorent může být využit i pro stavbu lanovky na Ještěd.

Další, tak rozsáhlé zadlužení města, které pořízení obou kontokorentů provází a které zdvojnásobí současný městský dluh, kritizovala liberecká opozice. „Mít peníze na dluh není správné a taky ne laciné,“ upozornil Jaromír Baxa ze Zelených/Liberce otevřeného lidem. „Jenom současné zadlužení nás již od roku 2010 stálo na úrocích přes jednu miliardu korun a nyní budeme platit ještě více,“ vyjmenovával Baxa nedobrou finanční situaci města.

Podle primátora Jaroslav Zámečníka (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) je ale vzetí si kontokorentů výhodné. Platit bude, jak je u kontokorentu obvyklé, jen v případě čerpání, a to částku 1,6 milionu korun ročně. Podle Zámečníka by tako nebylo možné některé plánované projekty dokončit, ač má město na účtu k dispozici 1,13 miliardy korun.

Opozice také kritizovala projekt EPC ve výši zhruba 600 milionů korun, kde v minulosti hrozila podáním trestního oznámení. Opoziční zastupitel Jindřich Felcman ze Zelených/Liberce otevřeného lidem dokonce připravil bod jednání, kde navrhoval zřízení pracovní skupiny a zajištění finančních prostředků pro provedení nezávislého kontrolního auditu projektu EPC.

A ačkoliv ještě v nedávné minulosti byla tato kritika opozice důvodem ostrých přestřelek mezi ní a vládnoucí koalicí, na včerejším zastupitelstvu nastal zajímavý obrat – vládnoucí koalice podpořila v plném rozsahu Felcmanův návrh, ač se v kuloárech ještě dva dny předem hovořilo o tom, že nebude ani schválen a program jednání zastupitelstva.

„Já se s vaším návrhem ztotožňuji a budu pro něj hlasovat,“ uvedla pro mnohé překvapivě náměstkyně Šárka Prachařová (ANO), která je za EPC projekty odpovědná. Její postoj překvapil i samotnou opozici, včetně Jindřicha Felcmana, který se svým návrhem uspěl.

Nakonec ale zastupitelstvo jednohlasně přijalo jeho návrh na novou a důslednou kontrolu zmíněných projektů.

Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh oblíbeného Lesního koupaliště je pro Liberec typický. Vedení města se o něj v roce 2018 de facto přestalo starat a péči nechalo, od
Liberečtí zastupitelé budou rozhodovat o areálu tzv. Machnínského zámečku, který je příkladem jedné z nejhorších libereckých porevolučních privatizací. Nyní mu svítá naděje – zlínský
Sotva se Liberec dostává ze zadlužení, které mu přinesly vlády do roku 2010, kdy dominovala ODS nepokrytě svázaná s místní stavební lobby v čele
Před 106 lety nevzniklo na troskách starého mocnářství jen Československo. O svůj vlastní stát se pokusil i druhý nejpočetnější národ někdejších Českých zemí, zdejší
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.