Měl být hrází proti korupci. Dnes náměstek Janďourek ze Starostů podniká s matadory liberecké ODS

Náměstek primátora pro architekturu Jiří Janďourek (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) vstupoval před dvěma lety naplno do politiky s patetickým prohlášením, jak chce „zabránit návratu praktik 90. let“. Dnes má firmu se zasloužilými politiky liberecké ODS blízkými zdejší stavební lobby a prosazuje kontroverzní projekty.

Kdysi věhlasná Střelnice v dolním libereckém centru se opravuje. Jejím vlastníkem je společnost March21, s.r.o., kde jsou (menšinovým) podílníkem i manželé Janďourkovi, tedy i současný náměstek pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek (na fotografii vlevo vedla primátora Jaroslava Zámečníka).

V prostorách Střelnice má vzniknout zázemí pro firmy, z nichž jedna má být právě ateliér Atakarchitekti, jehož spoluvlastníkem a zakladatelem v jedné osobě je náměstek Jiří Janďourek. Zajímavější jsou ale další vlastníci firmy, kteří aktuálně Střelnici vlastní.

Většinovým podílníkem je liberecký podnikatel Jan Šuma, jehož auditorská firma VGD od města a jeho firem získávala v éře liberecké ODS řadu zakázek, například, když smlouvy a vztahy s dopravním podnikem a BusLine označovala roky jako standardní, dokud nebyl audit zadán jiné firmě, která přišla s naprosto rozdílným výsledkem. Vše vyvrcholilo zásahem protikorupční policie v dopravním podniku na jaře roku 2018.

Šuma byl v minulosti také kandidátem liberecké ODS ve volbách a jeho podnikatelské aktivity jsou spjaty i se společností SYNER Group a.s., kde se podílel například na jejích developerských projektech v pražských Modřanech. Figuruje rovněž v Nadaci pro rozvoj sportu v areálu Sport Park Liberec, skrze kterou je sponzorován hokejový klub Bílí tygři, patřící majitelům SYNER Group.

Jan Šuma je vlivný podnikatel s kontakty na zdejší politiku i další podnikatele, včetně majitelů SYNER Group, od devadesátých let a na jeho projektech není nic překvapivého. Překvapivé ovšem je, jakým způsobem se politicky profiluje jeho současný partner v projektu renovace Střelnice, náměstek Jiří Janďourek.

Před dvěma lety, kdy vrcholila kampaň do komunálních voleb, vydal někdejší hlavní architekt města (a již tehdy dlouholetý kandidát STAN/Starostů pro Liberecký kraj) Jiří Janďourek poměrně silné až patetické prohlášení, které u leckoho znalého liberecké politiky vzbudilo úsměv.

Janďourek se pasoval do role štítu proti příznivcům praktik 90. let, kteří údajně brzdili vývoj Liberce a prosazovali zájmy zejména velkých stavebních firem, tradičně na severu Čech spojených s místní politikou.

„Přišel čas, kdy za osud Kanceláře architektury města musím začít bojovat nejen profesně, ale i politicky. Pouze tak ochráním námi započatý způsob rozvoje města ve prospěch jeho obyvatel. Pokud dostanu od voličů dostatečně silný mandát, jsem připraven pozici vedoucího KAM opustit a na základě výsledků otevřeného výběrového řízení ji předat svému nástupci či nástupkyni,“ hlásal v létě 2022 ve svém prohlášení Jiří Janďourek.

Podpořil ho i primátor města a spolustraník ze Starostů Jaroslav Zámečník. „Jiří Janďourek prokazuje velkou politickou odvahu, když jde nahlas bránit Liberec před návratem do minulosti. Takové odvahy si osobně vážím a Jiří Janďourek tak vedle své odbornosti dále prokazuje, že by byl skvělým náměstkem pracujícím ve prospěch jen a pouze Liberečanů. Buď dostaneme šanci pokračovat v koncepčním rozvoji Liberce z radnice, nebo dojde k návratu praktik známých z 90. let. Starostové pro Liberecký kraj návrat do minulosti nedovolí, ovšem bez podpory voličů v nadcházejících volbách to sami nezvládneme,“ uvedl před dvěma lety liberecký primátor.

Připomeňme, že varování před „praktikami 90. let“ je i od primátora Jaroslava Zámečníka diskutabilní. Os sám byl od počátku 90. let minulého století plných 23 let členem liberecké ODS, a to zejména v její „zlaté éře.“ A členem nikoliv řadovým, Jaroslav Zámečník byl například zastupitelem za ODS v Liberci pod primátorem Jiřím Kittnerem nebo dokonce náměstkem hejtmana za ODS v letech 2000 až 2004.

Janďourek v té době narážel zejména působení dnes již bývalého náměstka a v letech 2018-2022 radního za ODS Petra Židka, který, podle jeho, nepracoval pro město, ale v zájmu libereckého stavebního syndikátu. Dokonce v kuloárech ohlašoval, se stejným dramatickým zápalem, svou ochotu kvůli tomu rezignovat na post hlavního architekta.

Jenomže situace se změnila po volbách v roce 2022. Volby vyhráli Starostové, kteří utvořili koalici s ANO, ODS a Piráty. A co víc. Petr Židek se stal, se souhlasem primátora Jaroslava Zámečníka i nového náměstka pro architekturu Jiřího Janďourka náměstkem pro městský majetek a sport a na starost dostal dokonce miliardovou zakázku na rekonstrukci libereckého bazénu.

Vše skončilo v dubnu letošního roku mohutnou razií protikorupční policie na liberecké radnici. Náměstek Petr Židek z ODS dokonce skončil v cele a je v současnosti obviněn, že za úplatu na radnici prosazoval zájmy, rovněž obviněného, majitele SYNER Group Petra Syrovátka.

Jedním z pilířů obvinění Židka i Syrovátka je právě rekonstrukce bazénu, kdy se Národní centrála proti organizovanému zločinu domnívá, že ji v zákulisí ve skutečnosti určoval a připravoval obviněný Petr Syrovátko, který má vazby i s Janem Šumou, dnes podnikatelským partnerem náměstka Jiřího Janďourka.

Vedení města, v čele s Jiřím Janďourkem a Jaroslavem Zámečníkem, nadále, a to i přes policejní zásah a obvinění, prosazuje variantu rekonstrukce opravy bazénu připravenou oficiálně Petrem Židkem za bezmála 910 milionů korun.

Jiří Janďourek na otázky spojené s jeho politickými proklamacemi i podnikatelskými aktivitami odmítl odpovědět.

Subscribe
Upozornit na
31 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh oblíbeného Lesního koupaliště je pro Liberec typický. Vedení města se o něj v roce 2018 de facto přestalo starat a péči nechalo, od
Zastupitelé Liberce schválili pořízení dvou kontokorentních úvěrů až do výše 1,5 miliardy korun od České spořitelny. Zastupitelé napříč kluby se, poněkud a pro leckoho
Liberečtí zastupitelé budou rozhodovat o areálu tzv. Machnínského zámečku, který je příkladem jedné z nejhorších libereckých porevolučních privatizací. Nyní mu svítá naděje – zlínský
Sotva se Liberec dostává ze zadlužení, které mu přinesly vlády do roku 2010, kdy dominovala ODS nepokrytě svázaná s místní stavební lobby v čele
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.