Liberec odmítl námitky stěžovatelů, kteří podali námitku proti vítězi rekonstrukce libereckého bazénu, kde se policie domnívá, že ji skrytě řídil majitel SYNER Group Petr Syrovátko. Firma Metrostav DIZ, která soutěž s částkou téměř 910 milionů korun vyhrála, může mít problém s dokládáním kvalifikačních parametrů.
Vedení města ve složení STAN/Starostové pro Liberecký kraj, ANO a Piráti odmítli námitky dalších uchazečů ve výběrovém řízení. „Veškeré námitky jsme odmítli a v tuto chvíli už je rozhodnutí města doručeno i stěžovateli. Myslíme si, že ten důvod, proč si stěžovatel stěžuje, je, že nezná dokumentaci, že se jedná o nedorozumění,“ uvedl pro ČTK primátor Jaroslav Zámečník ze STAN/Starostů pro Liberecký kraj.
Zároveň město nechce prozradit, čeho se námitky týkaly. A to jak ty současné, kterými se v těchto dnech zabývala Rada města, tak i ty z jara letošního roku, které již předtím město rovněž odmítlo. „V obou případech jsou informace stále neveřejné a to až do ukončení obou řízení, Uvedl pro Náš Liberec mluvčí radnice Tomáš Tesař.
Nyní se čeká na to, zda se některý z uchazečů odvolá k ÚOHS. Podle předchozího vyjádření libereckých politiků je zřejmé, že se námitky týkají kvalifikačních parametrů. S tím může mít dceřinka Metrostavu, Metrostav DIZ, skutečný problém.
Samotná společnost Metrostav je největší stavební firma s bohatou historií a referencemi, nicméně má od soudu zákaz účastnit se veřejných tendrů, a to kvůli prokázané korupci ve Středočeském kraji. Nicméně se jí tento zákaz daří s přehledem obcházet, a to skrze své dceřiné společnosti.
Například v Liberci vyhrává od kraje i města jednu velkou zakázku za druhou jedna taková dceřinka Metrostavu Metrostav DIZ. Společně se SYNER Group například zde staví Centrum urgentní medicíny, jehož cena za poslední čtyři roky vzrostla téměř čtyřikrát na skoro čtyři miliardy z původní jedné.
Jak ukázal náš Liberec, tato dceřinka a vítěz soutěže na rekonstrukci bazénu – Metrostav DIZ totiž vznikla před pouhými sedmi lety, kdy původní Metrostav koupil firmu od významných členů liberecké ODS, jejichž jméno figuruje například v případu tunelování městského majetku na Ještědu.
Jenomže zde je hlavní problém: na jednu stranu se dceřinky Metrostavu tváří, že jsou (a de iure jsou) zcela jiné společnosti, které se svou matkou nemají nic společného, na stranu druhou mohou mít problém v tom, že potom nemají dostatečnou stavební historii, reference potřebné u velkých veřejných zakázek nebo například dostatečný kapitál.
A aby tyto podmínky veřejných soutěží splňovaly, mohou reference nebo dostatečnou ekonomickou sílu dokládat skrze své sesterské firmy, které náleží pod původní mateřský Metrostav. Jenomže to jsou, rovněž de iure, také zcela jiné firmy. Proto v tom jejich konkurence může vidět problém.
Liberečtí politici, jak ti na úrovni města, tak kraje, s touto praxí problém ovšem nemají. A to nejen strany tradičně spjaté s velkými stavebními firmami jako je zdejší ODS nebo Starostové pro Liberecký kraj, ale například i Piráti, kteří si stále budují svou údajnou protikorupční image.
„Je to jiná firma, s jiným IČO. Nevidím v tom tedy problém, „uvedl například již v minulosti svůj názor na působení Metrostavu skrze své dceřinky náměstek hejtmana pro ekonomiku Zbyněk Miklík z Pirátů.
Současné vedení města, v čele s primátorem Jaroslavem Zámečníkem a jeho náměstkem pro architekturu Jiřím Janďourkem (STAN/Starostové pro Liberecký kraj),prosazuje rekonstrukci bazénu v takové podobě, jakou ji měl, dle policie, za úplatu a na pokyny od majitele SYNER Group Petra Syrovátka za úplatu zmanipulovat dnes již bývalý náměstek z ODS Petr Židek.
Oba muži byli na jaře policií obvinění a hrozí jim vysoké tresty, Petr Židek dokonce skončil v policejní cele a posléze na svou funkci na radnici rezignoval a ODS byla odvolána z koalice, byť její zastupitelé nadále současnou koalici, dle vlastního vyjádření, podporují.