Most, který se předloni musel zbourat, má najednou na opravu času dost

Zajímavý obrat lze sledovat u vedení Libereckého kraje ohledně historického mostu v Poniklé. Zatímco před dvěma lety se politici zaklínali, že se kvůli špatnému stavu musí co nejdříve zbourat, dnes je na jeho opravu času dost. Názorová salta politiků přitom stála veřejnou kasu miliony.

Památkově chráněný most v Poniklé na Semilsku z roku 1856 se zřejmě ani příští rok opravovat nebude. Projekt rekonstrukce musel Liberecký kraj zpracovat ve spolupráci s památkáři, teď se připravuje projektová dokumentace a následně bude kraj řešit financování rekonstrukce. V příštím roce s tím ale zatím nepočítá. Veřejnosti to sdělil náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).

Příběh rekonstrukce mostu spojujícího krkonošské vsi Poniklou a Roprachtice má ovšem zajímavou historii.

Před dvěma lety v létě vrcholní představitelé kraje měli jasno. Kamenný most přes řeku Jizeru, v místě zvaném „Na Mejtě“, je v tak špatném stavu, že je potřeba ho zbourat. Podle náměstka hejtmana pro dopravu Jana Svitáka mostu podle chyběli bezpečností prvky a bezpečně po něm nemohou projít ani chodci. Proto bylo nutné ho zbourat.  „Využijí jen pilíře na březích, z koryta řeky nosné pilíře zmizí,“ uvedl téměř přesně před dvěma lety Jan Sviták.

Nutnost zbourat most v Poniklé zdůraznil i hejtman Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj). „Já chci poděkovat panu náměstkovi, kolik času na tom strávil v posledních třech měsících,“ uvedl v létě 2021 hejtman. „Mě samozřejmě píší lidé, často chalupáři, kteří k tomu mostu mají nějaký citový vztah, já to chápu, ale postavit nový most prostě musíme, respektive je to výsledek toho všeho,“ dodal tehdy hejtman.

Kamenný most měl nahradit nový, betonový, dlouhý přes 53 metrů a přes devět metrů široký. Jenomže proti tomu se zvedla velká vlna odporu. Mezi památkáři i mezi místními. Památkáři podali návrh na prohlášení mostu kulturní památkou a Ministerstvo kultury jim vyhovělo. A vedení kraje po tvrdé kritice ze strany památkářů i široké veřejnosti ale otočilo.

„Dobrá věc se podařila! Ministerstvo kultury České republiky prohlásilo kamenný klenutý most přes řeku Jizeru v Poniklé za kulturní památku,“ okomentoval v září 2021 na Facebooku situaci kolem poškozené památky hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Ve tiskovém prohlášení ještě jednou zopakoval: „Jsem rád, že jsme s panem statutárním náměstkem Janem Svitákem před nedávnem navrhli radě kraje zastavení plánované demolice mostu. Počkali jsme na rozhodnutí Ministerstva kultury. Liberecký kraj se bude snažit o most co nejpříkladněji pečovat a připravovat jeho rekonstrukci.“ 

Nejde ale jen o veletoče ve slovech politiků. Jak upozornil jako první před dvěma lety Náš Liberec, postup kraje, který nejdříve vybral stavební firmu a poté demolici zastavil, stál veřejný rozpočet 7 milionů, které musel vyplatit firmě, která již s demolicí mostu na začátku června 2021 začala.

Navzdory této skutečnosti, nikdo nebyl pohnán k zodpovědnosti. Na dotaz naší redakce tehdy odpověděl mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla: “Škodní komise prozatím nevznikne. Podle stanoviska právníků totiž nevedla k odstoupení od smlouvy s dodavatelem jiná cesta než dohoda obou smluvních stran, což dodavatel odmítal. Na žádost vedení kraje firma pozastavila stavbu a proběhlo další jednání k možnosti odstoupení od smlouvy s finanční kompenzací, což byla jediná možnost, jak zachovat historický most, zajistit jeho případnou památkovou ochranu a získat čas k řešení přemostění.“

Subscribe
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zastávku MHD na Tržním náměstí, jehož celý koncept souzní s plaveckým bazénem a je dílem jeho autora, slavného architekta Pavla Švancera, chce vedení města
Ve Stráži pod Ralskem má vyrůst jedna z největších průmyslových zón v České republice. Realizovat ji mají lidé ze Syneru. Jedním ze zamýšlených využití
Náš Liberec včera informoval o tom, že se vznikem nových krajských společností, které mají sloužit k provozu největší fotovoltaické elektrárny za několik miliard, nesouhlasil
Včera uplynulo deset let od obvinění hejtmana Martina Půty z korupce a zneužívání pravomocí. Hejtman vyjádřil svou nespokojenost nad délkou trvání celé záležitosti. V
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.