TMR nebude chtít po městu žádnou podporu za teplou zimu na Ještědu

Společnost Tatry Mountains Resorts (TMR) nebude chtít po Liberci, od kterého má pronajatý areál na Ještědu, žádnou náhradu za letošní zimu. Naší redakci to řekl ředitel Skiareálu Ještěd.

Vypadá to, že se zima na české hory sice vrátila, ale statisticky je za námi dalších několik teplotně nadprůměrných měsíců. Na Ještědu se sníh držel týdny jen kvůli umělému zasněžování, se kterým společnost TMR začala, jak informoval Náš Liberec, již v říjnu.

Přesto společnost neplánuje, že by po městu chtěla nějakou formu podpory jako v minulosti. „Žádnou formu podpory nezvažujeme, nevidíme pro to důvod. Průběh letošní zimy nemá vliv na další vývoj našeho podnikání ve Skiareálu Ještěd,“ uvedl pro Náš Liberec Jakub Hanuš, ředitel Skiareálu Ještěd, který TMR provozuje.

Výrazně teplý byl konec prosince a zejména leden. „Leden 2023 na území ČR byl teplotně silně nadnormální, průměrná měsíční teplota vzduchu 2,0 °C byla o 3,4 °C vyšší než normál 1991–2020. Jedná se o 3. až 4. nejteplejší leden od roku 1961,“ píše se například ve zprávě Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V první polovině ledna leželo na horách jen minimální množství sněhu. Srážkově byl leden na území ČR normální, měsíční úhrn srážek 42 mm představuje 95 % normálu 1991–2020. Srážky byly ale prostorově velmi nerovnoměrně rozloženy

Že pronajímatel ponese riziko za stále teplejší zimy, byl také v roce 2017 jeden z argumentů, proč areál na Ještědu firmě slovenského miliardáře Igora Rattaje pronajmout.

„Vlekaři ztrácejí kvůli špatné zimě miliony. Letošní ztráty nedoženou. Prosím, vezměte, krom toho všeho, o čem se tady bavíme, i tu věc, že TMR na sebe bere riziko v případě špatných zim, které z našich zad v tuto chvíli je ochotno sejmout,“ tvrdil současný primátor Jaroslav Zámečník (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) v listopadu 2017, když na zastupitelstvu hájil to, aby se Ještěd TMR pronajal.

Jenomže, jak se ukázalo, přestalo to brzo platit. Náš Liberec v roce 2020 přinesl zprávu, že již na jaře toho roku přišla TMR za městem Liberec, aby jí pomohl snížit podnikatelské riziko a odpustil jí část pachtovného kvůli epidemii koronaviru. To se také stalo a liberečtí radní ze STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS odpustili firmě na nájemném stovky tisíc korun.

Ještě přívětivější byl Liberec k TMR o rok dříve. Vedení města v čele s primátorem v říjnu 2019 odmítlo požadavek na 7,5 milionu korun na opravu skokanských můstků, které po něm chtěla TMR. Primátor to dokonce razantně odmítal v médiích, podobně proti příspěvku mluvil tehdejší radní, Michal Hron ze STAN/Starostů pro Liberecký kraj. Jenže po lobbingu zastupitelky ANO Renáty Balášové a stranického příkazu od hejtmana Martina Půty museli liberečtí Starostové během jednoho týdne otočit a peníze poskytnout, ač předtím tvrdili, že je potřebují na chodníky a dětská hřiště. Hejtmanovu diktátu se odmítl podvolit náměstek Jiří Němeček z ANO a na svou funkci rezignoval.

Vedení města bylo postojům TMR nakloněno, i co se kácení lesů na Ještědu týče. Ačkoliv se Rattajova firma před dvěma lety zavázala, že zde nebude kácet, prosazuje nyní další, masivní kácení na Ještědu. A oproti původním slibům jí jde vedení města opět na ruku. Nápadné změny postojů primátora i celého vedení města si všimla nedávno i Česká televize a její ekologický pořad Nedej se!

Subscribe
Upozornit na
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zastávku MHD na Tržním náměstí, jehož celý koncept souzní s plaveckým bazénem a je dílem jeho autora, slavného architekta Pavla Švancera, chce vedení města
Ve Stráži pod Ralskem má vyrůst jedna z největších průmyslových zón v České republice. Realizovat ji mají lidé ze Syneru. Jedním ze zamýšlených využití
Náš Liberec včera informoval o tom, že se vznikem nových krajských společností, které mají sloužit k provozu největší fotovoltaické elektrárny za několik miliard, nesouhlasil
Včera uplynulo deset let od obvinění hejtmana Martina Půty z korupce a zneužívání pravomocí. Hejtman vyjádřil svou nespokojenost nad délkou trvání celé záležitosti. V
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.