Týden pod Ještědem: drzé čelo je lepší než poplužní dvůr

Město se rozhoupalo k tomu, o čem jsme psali již roky, a ukončilo smlouvu ohledně CNG v dopravním podniku. Komické na tom je, že ti, kteří nás (a nutno dodat, že i část zdejších politiků) obviňovali z očerňování slušných politiků a podnikatelů, dnes se bijí v prsa, jak městu a dopravnímu podniku ušetřili. Na to musí mít člověk žaludek…

Drzé čelo je lepší než poplužní dvůr, říká staré české přísloví a platí i dnes v Sudetech. Na druhou stranu víme, že samochvála smrdí, a proto se nebudeme dnes bavit o našem webu, byť ten na to, že Liberec a jeho dopravní podnik tratí smlouvou s jabloneckou plničkou CNG miliony korun ročně, ukazoval před drahnými lety. Skoro deseti.

Ale nebyl sám. Na politické rovině to byl zejména zastupitel ze Změny Josef Šedlbauer. Říkal to od začátku, když Změna vyhrála, snažil se s tím něco v dopravním podniku udělat. Čeho se dočkal?

Odporné dehonestace, urážek a nadávek (nejvíce v tom vynikala se svou normalizační dikcí soudružka šéfredatorka z plátku místního syndikátu, kterému dopravní firma, o kterou šlo, sponzoruje hokej). Nakonec ho slušní politici ze Starostů, ANO a ODS společnými silami z jeho funkce v dopravním podniku sesadili a místo něj si odhlasovali kamaráda tehdejšího primátora z ANO, který po dvou letech za svoje tamní angažmá skončil v klepetech a dnes čeká na soud.

Ti samí, kteří Šedlbauera, co chtěl před pěti a více lety dopravní podnik vyčistit, odvolávali a uráželi ho, přicházejí dnes jako zachránci veřejných smluv, dobyvatelé spravedlnosti a ničitelé nevýhodných kontraktů. Absurdní divadlo, že by Václav Havel, nad jehož hrobem pořádají až kultické orgie, bledl závistí.

Věc má ale i jinou rovinu. Vše mohlo být tak, jak je to dnes, již zhruba v roce 2015. Pokud dnešní hrdinové, vzešlí ze včerejších pachatelů, do světa hlásí, že dopravnímu podniku a městu ušetřili nejméně 3 miliony ročně, není složité si spočítat, kolik to městskou kasu stálo od doby, o které mluvíme. Kdyby tenkrát dali na výsledky auditu, který nechal Šedlbauer zpracovat, kolik peněz mohlo Liberci zůstat…

Taková je liberecká realita. Ti, kteří město poškozují v cizím zájmu, neváhají posléze vystupovat jako jeho ochránci. Dokonce před skutky a činy jich samých. Poplužním dvorům již odzvonilo, drzým čelům rozhodně nikoliv.

Subscribe
Upozornit na
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.