Liberecký morový Braunův sloup představí nový leták pro turisty

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci vydal na začátku října informační leták z edice Chraňme památky! Skládací leták představuje libereckou kulturní památku z dílny Matyáše Bernarda Brauna, která se nachází v zahradách kostela Nalezení svatého Kříže. Sloup se sochou Panny Marie a sochami světců v Liberci pocházející z první čtvrtiny 18. století, je výjimečným a velmi dobře dochovaným dokladem vynikajícího barokního umění.

„Sloup vznikl jakožto takzvaný morový, byl tedy díkuvzdáním, v tomto případě spíše osobním, gallasovského panského hejtmana Karla Christiana Platze z Ehrenthalu (1663–1722), za úspěšné přečkání nebezpečí černé smrti, která jen za hejtmanova života obcházela České země hned třikrát, v letech 1680, 1694 a 1713. Bývalo zvykem vyjadřovat vděčnost svatým ochráncům prostřednictvím budování památek, božích muk, kostelů, kaplí či kupříkladu oltářů, zasvěcených především Panně Marii, ale i dalším patronům proti moru, forma morových sloupů však byla relativně nová.“ uvádí informace o kulturní památce ředitel územního odborného pracoviště v Liberci Miloš Krčmář.

Leták vychází ve třech jazykových mutacích – české, anglické a německé. Obsahuje také jednoduchou orientační mapu, GPS souřadnice i QR kód. Distribuce bude zajišťována prostřednictvím městských informačních center v regionu, přímo na památkách a zájemce má možnost letáky získat i na územním odborném pracovišti Národního památkového ústavu v Liberci. Autorkou textu je Eva Cejnarová.
„Prostřednictvím informačních letáků usilujeme o poskytnutí prostoru pro prezentaci veřejně přístupných kulturních památek na území Libereckého kraje. Jde o objekty, které nejsou ve správě Národního památkového ústavu, něco pozitivního se s nimi děje, přičemž na jejich fungování se Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci určitým způsobem podílí.“ komentuje význam nové tiskoviny Alžběta Sakařová.

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je v Libereckém kraji naplňovat poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Liberci zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu a podílí se na vydávání časopisu Fontes Nissae, organizuje cyklus přednášek Památky kolem nás v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Další informace najdete na www.npu.cz./uop-li/ nebo profilu na facebooku Památkáři jsou tu pro Vás.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlašuje devátý ročník Ceny Ivana Dejmala. Cena se uděluje jednou za dva roky jako čestné vyznamenání oceňující mimořádný
Osamělý boj proti Putinovi, islámským fundamentalistům i bezohledným obchodníkům s chudobou. Ale třeba taky návod, jak ze světa odejít ekologicky. Mezinárodní festival filmů o lidských
Zpřístupněné jeskyně České republiky od tohoto týdne otevřely své brány a dveře naplno. Tři z nich byly přes zimu zavřené zcela kvůli ochraně netopýrů, ostatní
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci si Vás dovoluje pozvat k zapojení se do edukativního projektu „Děti památkám, památky dětem. Jak se
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.