Město opět kraji odevzdává svůj majetek Libereckému kraji. Tentokrát jde o pozemek na libereckém letišti. Opozice i finanční výbor rozhodnutí kritizují, podle nich přijde Liberec o celistvost strategicky důležitých pozemků.
Liberec převede Libereckému kraji svůj další majetek. Jedná se o pozemky na letišti, které mají sloužit krajské Zdravotnické záchranné službě, zejména heliportu. Liberecký kraj si přeje, aby měl pozemky okolo své záchranky scelené, jenže to zároveň bude znamenat, že město Liberec přijde o scelenost pozemků svých.
Vedení města, které je často kritizováno za svůj submisivní postoj vůči Libereckému kraji, argumentuje veřejným zájmem. „Je tam šotolina, to není ideální pro příjezdy sanitek nebo zdravotnických aut. Pro nás je logičtější, aby to vlastnil kraj a uzpůsobil tak, aby to vyhovovalo jejich účelu pro příjezd,“ vysvětlil zastupitelům postoj rady města Zdeněk Karban (ANO), náměstek primátora pro ekonomiku.
Proti ale byla opozice. „Proč se musí Liberec se svými finančními problémy zbavovat bez jakékoliv náhrady svého majetku, a to vůči kraji, který je daleko bohatší,“ ptala se Zuzana Kocumová, zastupitelka za LOL-Liberec otevřený lidem.
Stejně to viděli i opoziční zastupitelé za Změnu. „Je pochopitelné, že jde o bohulibý záměr, ale jde o městský strategický majetek, vždyť kraji můžeme ty pozemky pronajmout, třeba za symbolickou korunu na rok,“ navrhoval Josef Šedlbauer ze Změny/Zelených, který upozornil, že proti dalšímu rozdávání městského majetku byl i finanční výbor.
Zastupitelé poukazovali na, podle nich nich, nevýhodné převody majetku mezi Libercem a krajem v minulosti. Primátor a vedení města se například v roce 2019 podvolili hejtmanovi a Libereckému kraji darovali projekt nového autobusového nádraží, který ovšem skončil fiaskem poté, co kraj nezvládl připravený projekt a dotace propadla.
Nicméně žádný z argumentů nepomohl. Starostové, kteří dominují ve městě i na kraji, plní příkazy ze shora poslušně jako jeden muž a město svůj další pozemek odevzdá zdarma.