Nadace podporuje ekologickou výchovu dětí už 19 let

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody podpořila již podevánecté ekologickou výchovu dětí na školách a v organizacích pracujících s mládeží v Libereckém kraji. Necelých 140 tisíc korun tak letos poputuje na 16 projektů zaměřených na poznávání přírody a pochopení důležitosti její ochrany. Pro školy se jedná o snadno dostupnou podporu menších projektů, které budou v tomto roce realizovat.

„Ekologickou výchovu vnímáme jako nezbytnou součást ochrany přírody a proto se její podpoře systematicky věnujeme. Nápady pedagogů jsou často velice kvalitní a kreativní, ale v rozpočtech škol se na ně občas financí již nedostává. Naší snahou je, aby i přesto takové nápady nezapadly a byly zrealizovány“, přibližuje Ondřej Petrovský, ředitel nadace. Podporu získají školy a spolky napříč celým Libereckým krajem pokrývající celou škálu aktivit. „V letošním roce se řada projektů zaměřila na aktivní pobyt v přírodě, kde si děti ozkouší své vědomosti v praxi anebo ještě lépe si zde řadu věcí osvojí. Takové projekty mají podle mého nejvyšší dopad a děti si z nich opravdu odnáší cenné vlastní zkušenosti,“ vysvětluje Petrovský.

Další projekty se zaměřují na poznávání přírodních procesů, terénní exkurze do Jizerských hor nebo nezbytnost ochrany přírody jako takové. Nadace pomáhá školám s vybudováním edukativních prvků na školních zahradách nebo zakoupením pomůcek na zkoumání přírody dětmi. Podpory se dočkají též aktivity zaměřené na práci školních kolektivů v terénu, kdy se účastní výsadby stromů nebo se celoročně zapojují do praktické ochrany přírody.

Grantový program byl vyhlášen v prosinci loňského roku. Přijaté žádosti následně hodnotil poradní sbor složený z řad odborníků na ekologickou výchovu a připravil doporučení správní radě, která vybrala nejkvalitnější projekty k podpoře. Program ekologické výchovy byl poprvé vypsán v roce 2002 a doposud bylo podpořeno 247 projektů celkovou částkou 3 113 592,- Kč. „Podporujeme převážně menší projekty a školy motivujeme minimální administrativní náročností, aby mohli učitelé trávit co nejvíce času s dětmi nikoliv papírováním,“ doplňuje Petrovský.

Finanční prostředky na tyto aktivity získává nadace i od místních firem a obcí. Jejich okruh se každoročně rozšiřuje a dává tak nadaci prostor pro stabilní podporu kvalitních ekologicko-výchovných projektů. Významným dlouhodobým dárcem je i Liberecký kraj, který na tento program věnoval celkově již přes 700 tisíc korun a jehož zástupci jsou i v poradním sboru hodnotitelů. „Velice si všech našich dárců vážím, neboť bez jejich podpory by byl tento grantový program jen velice obtížně realizovatelný,“ uzavírá Petrovský.

Tisková zpráva Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zlepšit ochranu a zpřístupnit knihovní a sbírkový fond Severočeského muzea v Liberci. To je hlavní cíl projektu, který podpoří evropské peníze – konkrétně zdroje
Dobrý zpráv není dnes moc a nikdy jich není dost. Jedna taková přišla z Prahy, kde v rámci prestižní Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium
V Česku dosud chyběl přehledný katalog nejvýznamnějších online médií, který by poskytoval základní informace v nepřehledném digitálním světě. Mapa médií přináší objektivní a komplexní
Musíme reagovat na zavádějící informace uvedené v článku zveřejněnému dne 11. 9. 2024 na webu s názvem „náš Liberec“ (k nalezení na adrese https://www.nasliberec.cz),
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.