nášLiberec

Search

První tresty v korupční kauze z Lán, kde figuruje i liberecký Syner

V korupční kauze kolem Lesní správy Lány, kde figuruje jeden z majitelů známé liberecké stavební společnosti Syner, ale i tajemník prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář nebo pražský lobbista Roman Janoušek, padají první tresty. Kladenský soud uložil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi tříletý trest ve věznici s ostrahou za manipulaci se zakázkou. 

Případ začal v roce 2017. Tehdy v létě policie zatkla tři lidi, mezi nimi i ředitele organizace Lesní správa Lány Miloše Baláka, který má blízko k Vratislavu Mynářovi, kancléři prezidenta Miloše Zemana. Obžalovaní jsou podezřelí ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, a z dalších trestných činů, které se týkají tendrů organizace. Nyní Balák odešel od soudu s tříletým trestem. Rozsudek není pravomocný. Jako první o rozsudku informovala ČTK.

Tendr, který policisté v Lánech vyšetřovali, se týkal obnovy břehů v okolí Lán a zalesnění svahů. Obě zakázky by státní kasu vyšly zhruba na 270 milionů korun. U první zakázky se díky dodatkům zakázka vyšplhala o třetinu výše, z původních šedesáti na zhruba osmdesát milionů korun.

Zakázku získaly firmy Syner a kladenská Energie stavební a Báňská. Zakázka měla být dle policie zmanipulovaná již ve v přípravě výběrového řízení. Například u druhé etapy, kde zvítězil liberecký Syner se zmíněnou firmou z Kladna se nabídnuté ceny konkurentů  lišily minimálně. Pět firem nabídlo práce za cenu od 191 do 198 milionů.

Policie rovněž zdokumentovala zákulisí zakázky, na světlo se dostaly i policejní odposlechy, které ukazují i na roli jednoho z majitelů liberecké stavební firmy Syner, Jiřího Urbana.

Přísně utajená policejní akce obnášela i nainstalování „štěnic“ do kanceláře šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Prominentního hradního úředníka, kterého do funkce dosadil přímo kancléř prezidenta Vratislav Mynář.

Z toho, že se na manipulaci podílí, detektivové podezřívali i přímo Mynáře. To, že by ve skutečnosti naplánoval celou akci on, se jim však dosud nepodařilo dokázat. Před soudem ovšem za ovlivňování výběrového řízení skončil Balák, vítězná kladenská firma Energie – stavební a báňská a její manažer Libor Tkadlec.

A právě zde na scénu vstupuje i liberecký Syner, respektive jeden z jeho spolumajitelů, Jiří Urban. Ten se měl podle policie scházet s Mynářovým mužem, Milošem Balákem, konkrétně v mladoboleslavské restauraci La Romantica.

Policisté rozkryli, jak Balák plánoval, že miliony ze zakázky poputují do spřízněných firem. A to navzdory tomu, že původně se scházel s představitelem liberecké stavební firmy Syner. Její akcionář Jiří Urban se s Balákem zná z honů, jejich hostem byl v Lánech opakovaně. 

„Já vážně přemýšlím, že je přesvědčím o té Energii,“ vykládal o Syneru Balák už v říjnu 2015 své pravé ruce Eduardu Gaislerovi. Detektivové to zjistili díky odposlechům, které nainstalovali v lánských kancelářích. Bylo to rok a půl předtím, než jím vypsaný tendr Energie skutečně vyhrála.

„Urban uvedl, že se oni (dle kontextu společnost Syner) potřebují dohodnout s ‚dědkem‘ (jde o Osnera – šéfa správní rady Energie, pozn. red.),“ zaznamenali policisté. Dále dle přepisu Balák s Urbanem probírali, kolik stavba bude stát a že je třeba mít pod kontrolou projektanty, citují spis reportéři Respektu a Aktuálně.cz

Při výslechu sice Urban policistům přiznal, že Baláka zná z honů 15 let, a Zdeňka Osnera dokonce čtvrt století, na schůzku si ale prý nevzpomíná.

Se Synerem založila Energie společné sdružení. Parametry dohody smysl příliš nedávaly. „Celou zakázku měla provádět Energie a Syner neměl dělat nic,“ řekl policistům dnes obžalovaný Tkadlec. Zisk se přitom měl dělit napůl. Proč bylo důležité, aby se Syner na zakázce podílel, není dodnes jasné.

„I když to vyhrajeme, musíme to vyhrát s nima. To je daný z Hradu. Odlákaj ty ostatní nějakým způsobem. To zařizujou oni. My jim tady dáme 20, 30 milionů, ať tady vůbec neotravujou. Protože tam ty peníze na to jsou schovaný,“ vyprávěl Tkadlec do odposlechů ve své lánské stavební buňce, že Syner mu má pomoct vyšachovat ostatní zájemce o zakázku.

Firma Syner nakonec, ale až po policejním zátahu, z „etických důvodů“ z partnerství odstoupila. Právně celý tendr, který dnes míří k soudu,  zaštítila kancelář, která předtím kancléři pomohla s nákupem Mynářovy vily od advokáta lobbisty Romana Janouška.

S proslulým „politickým podnikatelem“ Janouškem zná zase další majitel libereckého Syneru, Petr Syrovátko. Jak informoval Náš Liberec, Syrovátko i Janoušek se stali akcionáři společnosti, která od státu a za pomoci dalších členů liberecké ODS v té době spojené s Pozemkovým fondem podezřelé restituční nároky po prvorepublikovém statkáři Juliu Bečvářovi.

Subscribe
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali