Týden pod Ještědem: virus se na národnost neptá

Liberec se stává jedním z ohnisek další vlny koronaviru, ale politici to už moc neřeší. Hejtman je na dovolené, přeci jen moře je moře a hlavně: lidé už nejsou tak vystrašení jako na jaře, tak se z toho politický kapitál vytřískat nedá. A taky jít proti velkým firmám,v jejichž fabrikách koronavirus nově bují, není taková legrace, jako boj s družstevníky, který stále předvádí v Liberci.

Novým epicentrem nákazy se stávají liberecké závody, kde pracují agenturní dělníci. Nákaza se šíří poměrně lavinovitě a ta čísla opravdu nejsou pěkná. Aktuálně jde o desítky lidí v deseti firmách a zatím to moc nevypadá, že by to někdo měl pod kontrolou. Stalo by se tohle například v březnu?

Nestalo, tehdy jsme měli větší strach, dnes jsou lidé již otupělí a osud ukrajinských dělníků je našinci povětšinou jedno. Jenomže to po čertech krátkozraký přístup. Právě ve fabrikách se virus může šířit (a také již šíří) způsobem, kterým si Liberec zadělává na pořádný průšvih.Virus totiž mezi národnostmi nerozlišuje.

Správně to řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka. Řekl, ale zatím málo udělal. Odpovědný je skutečně zaměstnavatel a ten by měl konat. Ostatně zákon dává v podobných případech hejtmanovi poměrně veliké pravomoci, může nařídit uzavření provozu továren mimochodem a mimo jiné. Jenomže zatímco v březnu hejtman stříhal ubrusy na roušky, dnes je na dovolené. A taky si proti sobě poštvat největší fabriky ve městě…To není legrace a chce to víc odvahy než boj s koronavirem na Facebooku.

Jak proti sobě poštvat družstevníky, to zase umí spolustraníci hejtmana Martina Půty ze Starostů v Liberci dokonale. O tom, jak jim město pod dvaceti letech s bohorovným úsměvem, slušně a transparentně oznámilo, že nehodlá dodržet smlouvy, kterými se mělo vzdát svého podílu v družstvech, jsme psali už mockrát. Naposledy v týdnu,kdy jsme přinesli rozhovor s Lenkou Šlapákovou z jednoho z družstev. 

Těch příběhů je víc a čím více jich člověk poslouchá, musí nad nimi kroutit hlavou. Dnes Starostové a ANO rozhodli, že přes prázdniny družstvům určí cenu. Bude to ještě zajímavé, protože jsme v situaci, kdy vedení města má stovky libereckých rodin de facto v hrsti.

Napsali jsme i tom, co že může být za tímto těžko obhajitelným postupem. A skutečně to vypadá – že ano a překvapivě to budou zase jen a jen peníze. Nezapomínejme, že další volby jsou už za dva roky a ty desítky a možná i stovky milionů (částka se měnila během posledních dvou měsíců vícekrát) je pro politiky, kteří na městě vládnou po čertech lákavá. Co by za ně bylo předvolební parády… Ale nepředbíhejme, uvidíme, s čím město přijde. Už teď je ale jasné,že si to družstevníci jako Lenka Šlapáková ohlídají.

Subscribe
Upozornit na
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.