Kulturu v Liberci podpoří 20 židlí a 4 stolky. Mohou se přenášet

Město Liberec čelí kritice, že se nepříliš věnuje veřejnému prostoru.  Na jeho úpravu a práci se zelení razantně seškrtalo prostředky, stejně jako příslušné fondy, ve městě skončila populární růžová kola. Nyní radnice přichází s projektem, který má veřejný prostor oživit – s Libereckou židlí.

Jak informoval Náš Liberec, současné vedení města ve složení Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS výrazně ponížilo finance, které mají jít na kultivaci zeleně a veřejného prostoru. Letos město dá na zeleň a veřejný prostor nikoliv 15-16 milionů, jako tomu za předchozích vlád Změny pro Liberec a ANO, ale pouhých 2,4 milionu.

Kvůli tomu, že koalice zaplatila náhradu zisků a platů ve výši 10 milionů společnosti Syner Group starající se o zdejší arénu a přilehlá sportoviště, byly rovněž seškrtány i městské fondy, ze kterých se generují peníze pro občany a spolky, které se o veřejný prostor, zeleň a kulturu ve městě starají. Částka by ponížena právě o oněch 10 milionů korun, které požadovala Syner Group.

Za současné koalice skončil také projekt tzv. rekol nebo také růžových kol, které zavedla předchozí městská vláda. Ač si rekola získala srdce a přízeň Liberečanů, nejprve byla omezena v pohybu a letos se s nimi již nepočítalo vůbec.

Minulý týden Náš Liberec informoval o podivném projektu pivního plastového velkostanu, který má být příspěvkem do letního kulturního vyžití před radnicí.

Vedení města ale sází i na jiný projekt, který by mohl dění ve městě oživit. Je jím tzv. Liberecká židle. O co jedná? V Liberci se objeví 20 židlí a 4 stolky, které podle vedení radnice oživí městské centrum. Liberecká židle navazuje na úspěšné projekty v metropolích po celém světě. Naposledy tuto cestu oživení veřejného prostoru zvolila Praha. 

„Stejné židle mohou pořizovat i příspěvkové organizace města, mobiliář pak může být využit na různých prostranstvích a nárazově svezen a využit na akce hromadnějšího typu, jako jsou koncerty či divadelní představení před radnicí,” vysvětlil primátor Liberce Jaroslav Zámečník. 

Podle primátora židle pomáhají testovat vlastnosti a potenciál konkrétních veřejných prostranství. Vedení města upozorňuje, že se židle dají i přenášet.  „Neosvědčí-li se na daném místě, lze je snadno přesunout jinam. ,“ uvádí se v tiskové zprávě města věnované projektu 20 židlí a čtyř stolků.

Lidé na těchto místech mohou odpočívat, svačit, pracovat u stolu, židli lze přesouvat na slunce, do stínu, za lepším výhledem a podobně.  Zda se na nich budou dát provozovat další činnosti není jasné, byť je to pravděpodobné, jsou to přeci jen židle.

Představují zázemí pro různé kulturně společenské akce ve veřejném prostoru a mohou iniciovat i spontánní aktivity. Liberecká židle je také symbolem a spoluutváří image současného města pro všechny.“, uzavřeli radní sto tisícového Liberce.

Subscribe
Upozornit na
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Státní pozemkový úřad směnil s majiteli Syneru obrovské pozemky u Stráže pod Ralskem, kde má vyrůst zóna lehkého průmyslu i velkokapacitní bateriové úložiště. Stát
Zastávku MHD na Tržním náměstí, jehož celý koncept souzní s plaveckým bazénem a je dílem jeho autora, slavného architekta Pavla Švancera, chce vedení města
Ve Stráži pod Ralskem má vyrůst jedna z největších průmyslových zón v České republice. Realizovat ji mají lidé ze Syneru. Jedním ze zamýšlených využití
Náš Liberec včera informoval o tom, že se vznikem nových krajských společností, které mají sloužit k provozu největší fotovoltaické elektrárny za několik miliard, nesouhlasil
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.