Technické služby města Liberce (TSML) budou mít od 1. května nového ředitele. Stane se jím Peter Kračun, který pošel výběrovým řízením a přichází ze soukromého sektoru. TSML se zároveň transformují z akciové společnosti na příspěvkovou, aby mohly dostávat od města zakázky, na kterých jsou beztak závislé.
Ve výběrovém řízení vybraný nový ředitel Kračun působil v soukromém sektoru. „Takže si s sebou přináší znalosti z vedení týmu v soukromé sféře a věříme, že zvládne i sféru veřejnou,“ uvedl pro ČTK primátor Liberce Jaroslav Zámečník ze Starostů pro Liberecký kraj.
Nová příspěvková organizace Liberce převezme veškerou činnost, majetek i 150 zaměstnanců od akciové společnosti od července. „To znamená od 1.7. bude příspěvková organizace zajišťovat pro město Liberec správu komunikací a zeleně,“ uvedl primátor. Technické služby se starají v pátém největším městě republiky o 400 kilometrů silnic, 300 kilometrů chodníků a 180 hektarů zelených ploch.
Liberecké technické služby, ale měly v minulosti nemálo problémů. Tvrdí to alespoň kontrolní zpráva, kterou si zadaly samotné orgány TSML. Ač se politici sedící v orgánech této společnosti snaží tvářit, že se nic neděje, zdá se, že v fungování TSML neprobíhalo úplně standardně. V dozorčí radě rezignoval další člověk.
Kontrolní zpráva, o jejíž existenci informoval náš web a která přinesla pro TSML zdrcující výsledky, stála za rezignací podstatné části dozorčí rady této společnosti. V návaznosti na její sdělení rezignovali předseda dozorčí rady a bývalý náměstek primátora za ANO Jiří Němeček, městský zastupitel za ODS Tomáš Hampl, podnikatel Jaroslav Rengl nebo například Martin Oumrt. Někteří z nich dokonce ve svých rezignačních dopisech sepsali důvody svého odstoupení a vyzvali primátora města, aby se situací v TSML zabýval.
Politici v orgánech technických služeb se kritice zuřivě brání a vedení společnosti dokonce podalo žalobu na náš web, protože výsledky kontroly, které si samotné TSML zadaly, zveřejnil. Na žalobu jsme připraveni.
Podle kontroly docházelo v TSML k plýtvání a nehospodárnému chování. Podle závěrů kontroly zde byly například smlouvy nastavené tak, že vyhovovaly pouze subdodavatelům, je nevýhodně pronajímán majetek společnosti a zároveň v minulosti podezřelým způsobem probíhal i samotný odprodej majetku technických služeb. Kontroloři také konstatují, že zde bujel i „švarc systém“.
Vedle toho ale kontrola hovoří i o tom, že zakázky nejsou řádně kontrolovány a lze dohledat i příklady, kdy firmy fakturují až o třetinu vyšší částky, než mají sjednáno ve smlouvě, každý měsíc opakované služby nebo služby, které neodpovídají skutečnosti.