Liberecký Den architektury: Švancerův bazén a křižovatka Masarykova

Také letos v Liberci proběhne Den architektury a také letos mohou fanoušci architektury a historie města navštívit zajímavá místa a stavby, kde se dočkají komentované prohlídky od odborníků, historiků architektury a památkářů. Letošním tématem v Liberci bude bazén a zdejší křižovatky.

Jako každý rok, je i letos na Den architektury připraven bohatý program, který je rozdělen do dvou vycházkových okruhů:

První procházka proběhne v sobotu 5. 10., sraz je ve 14:00 na Tržním náměstí a tématem bude liberecký bazén. Procházka se jmenujePLAVU-PLAVEŠ-PLAVEME ANEB LIBERECKÝ BAZÉN ZBLÍZKA I ZDÁLI“

Třebaže se liberecká architektura 2. pol. 20. století nesla zejména ve znamení tvorby věhlasného ateliéru SIAL, vznikaly v té době i další ryze osobité stavby. Mezi nejoriginálnější tvůrce bezesporu patří Pavel Švancer, který u Karla Hubáčka dokonce krátce pracoval. Během architektonické procházky s historikem architektury a památkářem Jaroslavem Zemanem přiblížíme stavby, které Švancer navrhl v Liberci a širším okolí, zaměříme se ale především na jeho nejvýznamnější dílo – plavecký bazén na Tržním náměstí. Ten představuje mimořádně zdařilou ukázku pozdně modernistické sportovní stavby, spojující v sobě technicistní tendence s emotivním pojetím architektury a právem tak patřící k nejhodnotnějším a nejzajímavějším stavbám svého druhu na území České republiky.

V neděli  6. 10. čeká příznivce architektury a liberecké historie další procházka, která začíná ve  14:00, na křižovatce Masarykova/ Vítězná.  Jejím téma i název jeOBLINY A ROHY NEJKRÁSNĚJŠÍ KŘIŽOVATKY“ 

Historička architektury a památkářka Alena Řičánková představí urbanistický a architektonický vývoj křižovatky Masarykovy a Vítězné, kterou lze symbolicky vnímat také jako místo křížení historické a novodobé architektury. Oblast charakterizují výstavní budovy širokého typologického okruhu určené průmyslu, obchodu, umění, řemeslům, bydlení i sportu. Historické stavby autorů zvučných jmen vytváří architektonickou mozaiku, která se začala skládat před téměř 130 lety a do dnešních dní trvá její přirozený, ačkoli diskutabilní vývoj.

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Státní pozemkový úřad směnil s majiteli Syneru obrovské pozemky u Stráže pod Ralskem, kde má vyrůst zóna lehkého průmyslu i velkokapacitní bateriové úložiště. Stát
Zastávku MHD na Tržním náměstí, jehož celý koncept souzní s plaveckým bazénem a je dílem jeho autora, slavného architekta Pavla Švancera, chce vedení města
Ve Stráži pod Ralskem má vyrůst jedna z největších průmyslových zón v České republice. Realizovat ji mají lidé ze Syneru. Jedním ze zamýšlených využití
Náš Liberec včera informoval o tom, že se vznikem nových krajských společností, které mají sloužit k provozu největší fotovoltaické elektrárny za několik miliard, nesouhlasil
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.