Hejtman chce jiný terminál. Větší a podstatně dražší

Liberecký kraj bude stavět nový terminál na autobusovém nádraží. Poté, co mu jej po volbách předalo město Liberec, projekt ale výrazně narostl a zřejmě se i prodraží. Kraji zůstane i strategický parkovací dům a tučné zisky z něj.

Jak jsme informovali tento rok, město Liberec a jeho nový primátor Jaroslav Zámečník se podřídil svému stranickému šéfovi a hejtmanovi Libereckého kraje Martinu Půtovi (oba Starostové pro Liberecký kraj).

Město Liberec se tak ve prospěch Libereckého vzdalo projektu nového terminálu autobusového nádraží, který vysoutěžilo předchozí vedení města a sehnalo na něj dotaci z fondů Evropské unie. Stavět tedy bude Liberecký kraj a díky Libereckému deníku, který informaci přinesl první, je známa podoba nového terminálu.

Projekt přepracoval původní vítěz soutěže, liberecký architekt Petr Stolín. Oproti původnímu čtyřpatrovému terminálu z jeho návrhu z roku  2017 má být nový terminál sedmipatrový, zvlášť má stát odbavovací hala a zvlášť parkovací dům pro zhruba 360 aut. Viz fotografie.

Podle Libereckého deníku Dnešní vjezd do prostoru nádraží zanikne, autobusy a auta do něj budou vjíždět po v budoucnu prodloužené ulici Matoušova. „Parkovací dům díky svému „překročení“ ulice Matoušova vytváří pomyslnou „bránu“ velkoměstského charakteru,“ uvádí Stolínova studie.

S rozšířením stavby také výrazně vyrostla její cena. Původní projekt, se kterým přišel bývalý náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec) měl stát zhruba 160 milionů korun, přičemž 85 procent z této částky by měla hradit Evropská unie. I Liberecký kraj chce využít fondů při financování stavby, ale ta má stát již o 40 milionů více, kolem 200 milionů korun.

Podstatně dražší bude i samotná projektová dokumentace k dílu, na jejíž zhotovitele již kraj vypsal výběrové řízení. Projektová dokumentace bude nově stát 13 milionů korun, město za minulého vedení počítalo s částkou poloviční až třetinovou.

Jak jsme informovali naše čtenáře již začátkem letošního roku, tím, že se město vzdalo projektu nového terminálu, zároveň přišlo ve prospěch kraje o jeden z významných zdrojů příjmů a zároveň o nástroj, jak korigovat dopravu v Liberci – o parkovací dům pro stovky aut, který je součástí terminálu. Liberec se tak připravil o mnohamilionové příjmy každý rok, který bude generovat parkovací dům pro 350 až 400 aut.

Projekt nového terminálu chtěl pro kraj získat zejména hejtman Martin Půta, který dosáhl svého, když se v Liberci stal primátorem jeho stranicky podřízený Jaroslav Zámečník. Sám Půta přitom sedí na lavici obžalovaných kvůli jinému projektu dotovanému z evropských fondů. Podle policie a státního zástupce za úplatu nepřiměřeně loboval za firmu Metrostav a její zájmy u schválně předraženého projektu rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci.

 

Odebírat
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zastupitelstvo města Jablonce nad Nisou má tento týden schválit výkup problematické ubytovny Neptun na Liberecké ulici, kam obchodníci s chudobou sváží problematické klienty z
Kontroverzní liberecký podnikatel Josef Nadrchal, který před rokem skončil v cele při zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu a začátkem letošního roku byl obvinění
Liberec má další krásné obrázky. Primátor Jaroslav Zámečník a náměstek pro architekturu Jiří Janďourek (oba STAN/SLK) představili vítězný návrh lanovky. Ten stál Liberec 2,4
Vedení města zastavilo projekt vybudování cyklostezky z Liberce do Hodkovic nad Mohelkou. Důvodem je vysoká cena projektu, který by dnes vyšel na 50 milionů
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.