Rozhodnutí zaříznout rekonstrukci Varšavy může město stát 1,5 milionu

Odpískání rekonstrukce kina Varšava ze strany současného vedení města může mít pro Liberec ještě nepříjemnou dohru. Hrozí, že propadnou vydaná povolení a peníze, které šly na potřebnou dokumentaci, přijdou vniveč.

Oproti předvolebním slibům zejména Starostů pro Liberecký kraj, kteří jsou hlavní silou v současné radniční koalici, kterou tvoří s ANO a ODS, byla připravená rekonstrukce Varšavy zastavena a v rozpočtu vyčleněné peníze na ni – 20 milionů korun, byly přesunuty jinam. Náměstek Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj) dokonce prosadil snížení příspěvku na provoz kina o celou polovinu.

Jenomže to nemusí ještě konec. Za bývalé koalice na radnici o obnovu Varšavy usilovala Změna pro Liberec. Její náměstek Jan Korytář spolu s představiteli spolku, který Varšavu – městský majetek – dobrovolně zachraňuje, se snažil nejprve na rekonstrukci získat peníze skrze fondy z Evropské unie. Byl podán přeshraniční projekt Kino na třetí, který nakonec nevyšel.

Součástí projektu bylo ale vypracování dokumentace a veškerého povolení, které bylo k rekonstrukci nejstaršího libereckého biografu, který za vlád ODS podlehl zkáze, nutné. V rámci záchrany kina Varšava i prostředky na tuto dokumentaci i povolení platilo město a vše stálo zhruba 1,5 milionu korun.

Ačkoliv projekt Kino na třetí na německé straně nezískal podporu, nechtělo město v úsilí o rekonstrukci přestat a loni vyčlenilo na letošní rok 20 milionů, což odpovídá téměř polovině z 46 milionů potřebných na celkovou rekonstrukci. Jenomže nové vedení města se Starosty, ANO a ODS v čele se rozhodlo celou rekonstrukci zastavit. Reálně tedy hrozí, že i oněch 1,5 milionů vyložených na projekt a povolení vyletí oknem.

Kino Varšava je městským majetkem a nejstarším městským kinem z roku 1908. Město se ale o svůj majetek nestaralo a během vlád ODS v Liberci došlo ke značné devastaci objektu. Objekt za první vlády Změny pro Liberec v roce 2011 navržen na seznam nemovitostí, které měly být opraveny z fondů Evropské unie, po odvolání Změny a ustanovení opozičně smluvní koalice Starostů, ČSSD a ODS ale byl ze seznamu vyřazen a počítalo se s jeho prodejem (podobně jako za vlád ODS). To ale vyprovokovalo občanskou veřejnost.

Od roku 2012 snaží zachránit dobrovolníci, kteří k tomu založili spolek. Ačkoliv jim politici napříč stranami slibují zejména před volbami podporu, reálné rekonstrukce se Varšava zatím nedočkala. Nejvíce mediálně kino Varšava podporují zejména zástupci Starostů pro liberecký kraj (hejtman Martin Půta, primátor Jaroslav Zámečník,  krajská náměstkyně pro kulturu Květa Vinklátová), ale již po druhé jeho reálnou rekonstrukci zhatili.

Subscribe
Upozornit na
46 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zastávku MHD na Tržním náměstí, jehož celý koncept souzní s plaveckým bazénem a je dílem jeho autora, slavného architekta Pavla Švancera, chce vedení města
Ve Stráži pod Ralskem má vyrůst jedna z největších průmyslových zón v České republice. Realizovat ji mají lidé ze Syneru. Jedním ze zamýšlených využití
Náš Liberec včera informoval o tom, že se vznikem nových krajských společností, které mají sloužit k provozu největší fotovoltaické elektrárny za několik miliard, nesouhlasil
Včera uplynulo deset let od obvinění hejtmana Martina Půty z korupce a zneužívání pravomocí. Hejtman vyjádřil svou nespokojenost nad délkou trvání celé záležitosti. V
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.