nášLiberec

Search

Týden pod Ještědem: boží mlýny snad přeci jen melou

Psali jsme to již minulý týden, že i justice, do které politici tak rádi kopou, umí ukázat zuby. To když soudkyně poslala bývalého krajského radního na pět let do tepláků. V tomto týdnu zase klepla přes prsty místního soudce, který tak rád osvobozoval zdejší prominenty, nehledě na důkazy a názory vyšší instance. Že i pod Ještědem začalo svítat?

Libereckému soudci Petru Neumannovi byl odebrán případ tunelování veřejného majetku skrze městskou akciovku Sportovní areál Ještěd (SAJ). Soudce Neumann dlouhodobě nerespektoval názor vrchního soudu, který mu opakovaně vracel jeho osvobozující rozsudky nad někdejšími prominenty města a zdejší ODS.

Soudcova argumentace při osvobozování politiků, kteří se dle žaloby měli obohacovat na městském majetku, byla skutečně absurdní. Všechen skrze SAJ vyváděný majetek končil u firem a společností spojených s nimi či s jejich obchodními či stranickými druhy. To rozhodně není náhoda a tvrdit, že se zde nevyskytuje subjektivní stránka, je opravdu postavené na hlavu.

Soudce Neumann předsedá i senátu, který soudí případ organizovaného tunelování evropských dotací, kde mezi obžalovanými je i Půta. A zde se jedná o případ daleko závažnější, organizované kriminální činnosti. Pokud padne rozsudek ještě letos (soudci bude 71 let a musí ze zákona odejít do důchodu), možná se dočkáme i podobně podivných osvobozujících rozsudků, ale lze předpokládat, že ani zde to státní zástupce a boží mlýny nevzdají.

Vedení Liberce, zejména Starostové pro Liberecký kraj, se postarali o další nepěkné povolební překvapení. Ač se před volbami Starostové v médiích předháněli, zejména skrze městskou zastupitelku a krajskou radní pro kulturu (!) Květu Vinklátovou, jak chtějí zachránit nejstarší městský biograf Varšava, po volbách je všechno jinak.

Po svých předchůdcích ze Změny pro Liberec dostali doslova na podnose připravené peníze v rozpočtu na rozjezd rekonstrukce, napsaný projekt a všechna potřebná povolení. To všechno se rozhodlo současné vedení města shodit ze stolu a lidem, kteří za Varšavu bojují nebo jí jen fandí a mají rádi, zase jen zůstaly oči pro pláč. Holt když voliče lapají, hezky mu zpívají. A po volbách? Koho to zajímá…

Dobře to naopak dopadne s novým autobusákem a Liberec by při příjezdu do města mohl přestat vypadat jak staveniště někde v rumunském Banátu. Vedení města se přeci jen asi zaleklo toho, že by na něm mohlo ulpět to, že nechá propadnout připravený projekt z fondů EU, zvlášť když vyšlo najevo, že úředníci, kteří se jej snažili stopnout, jednali v rozporu se zákonem.

Současný primátor i jeho nadřízený hejtman budou muset překousnout, že světlo světa spatří projekt připravený nenáviděnou Změnou, byť možná v něčem upravený. Je to ale pro Liberec daleko lepší než stavět vzdušné zámky napojené na rychlovlak do Prahy, kterého se asi nikdo jen tak nedožije a mít, jen pro něčí ješitnost, dalších dvacet let místo autobusového nádraží plesnivé stavební buňky.

 

Subscribe
Upozornit na
40 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou