Braunův morový sloup se na Sokolovské náměstí nevrátí

Oproti slibům, které byly dány veřejnosti, se vzácný barokní morový sloup Panny Marie z dílny Matyáše Bernarda Brauna nevrátí na své původní místo, tedy nynější Sokolovské náměstí. Dočká se ale alespoň restaurace.  Morový sloup z roku 1717 převzalo letos zjara po dohodě s římskokatolickou církví bezúplatně do svého majetku město a vyčlenilo v rozpočtu na jeho renovaci 1,5 miliónu korun. 

„Morový sloup byl v minulém století restaurován celkem třikrát – v letech 1908, 1925 a 1972, v posledních 45 letech se na něm ale žádné větší renovační zásahy neprováděly. Podle odborného posudku, který jsme nechali zhotovit v roce 2015, je přitom současný stav pískovcového sloupu nepříznivý, materiál je na mnoha místech hloubkově popraskán, hojně jej pokrývá krusta z exhalací z topenišť i bujná vegetace. Nepříliš kvalitní byly i konzervační prostředky použité při posledním restaurování v 70. letech,“ uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr (zvolen za Změnu pro Liberec, kandidující letos za Starosty pro Liberecký kraj).

Významná památka se ale návratu na své původní místo nedočká. „Došli jsme nakonec po diskuzi k závěru, že v zahradě je sloup umístěn již prakticky stejnou dobu jako na původním Sokolovském náměstí a že nebudeme tuto kontinuitu přerušovat. Naopak chceme v dalších letech ve spolupráci s církví pokračovat v úpravách zahrady ve veřejný prostor, kde si zájemci budou moci prohlédnout nejen sloup, ale i další zdejší významné památky – Kapli Božího hrobu a křížovou cestu. A i ty bychom chtěli postupně restaurovat,“ doplnil náměstek Ivan Langr.

Morový sloup měl být přitom, dle vyjádření náměstka Langra z minulých let, ústředním bodem rekonstruovaného Sokolovského náměstí, které bylo historicky druhým nejdůležitějším náměstím ve městě s původním a hlavním městským kostelem zasvěceným sv. Antonínovi. Nyní náměstí slouží pouze jako průjezd pro automobily a parkoviště. Předpokládaná rekultivace náměstí, kde se měla obnovit zeleň, odpočinkové plochy i právě prostranství s Braunovým morovým sloupem, se nekoná.

Magistrát města na svém webu píše, že odborná komise památkářů, historiků, muzejníků a zástupců církve přitom v květnu rozhodla o tom, že po svém restaurování zůstane sloup nadále umístěn v kostelní zahradě. S tím ale nesouhlasí odborný garant dotčeného území, který má tuto část památkové zóny na starosti, historik Jaroslav Zeman z Národního památkového ústavu v Liberci. „Jsem přesvědčen, že upuštění od návratu tak významné památky, kterou je Braunův morový sloup na své původní místo i od celkové rekultivace Sokolovského náměstí, je škoda i chyba. Současný stav, kdy je toto náměstí pouze průtahem pro dopravu Liberci, jeho památkové zóně a tedy potažmo i turistické atraktivitě nepřidává. Naopak si myslím, že by se město mohlo zamyslet, jak dopravu odklonit z centra a naopak vrátit „Sokoláku“ status skutečného náměstí, kde by Braunův sloup byl skvělým a tradičním historickým prvkem“, uvedl pro náš web Jaroslav Zeman.

Sloup s postavami sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriána, sv. Šebestiána, sv. Rocha a Pannou Marií na samotné špici byl postaven jako poděkování města za záchranu před morovou ranou, která na Liberec udeřila v roce 1680. Své původní umístění na Sokolovském náměstí ale opustil už v letech 1877 – 1878 a byl přemístěn do zahrady (bývalý hřbitov) barokního Kostela Nalezení sv. Kříže na Malém náměstí. Restaurátorské práce provede pan Radomil Šolc, který v květnu ve veřejné soutěži zvítězil s nabídkou 649.000,- bez daně.

Subscribe
Upozornit na
68 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zastávku MHD na Tržním náměstí, jehož celý koncept souzní s plaveckým bazénem a je dílem jeho autora, slavného architekta Pavla Švancera, chce vedení města
Ve Stráži pod Ralskem má vyrůst jedna z největších průmyslových zón v České republice. Realizovat ji mají lidé ze Syneru. Jedním ze zamýšlených využití
Náš Liberec včera informoval o tom, že se vznikem nových krajských společností, které mají sloužit k provozu největší fotovoltaické elektrárny za několik miliard, nesouhlasil
Včera uplynulo deset let od obvinění hejtmana Martina Půty z korupce a zneužívání pravomocí. Hejtman vyjádřil svou nespokojenost nad délkou trvání celé záležitosti. V
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.