Zatímco v Liberci velká část politiků narychlo prosazuje faktickou privatizaci lyžařského areálu na Ještědu firmou slovenského miliardáře Igora Rattaje Tatry Mountains Resorts (TMR) a vidí v ní jenom pozitiva. Na Slovensku mají zkušenost s působením TMR jinou.
Dnes má zastupitelstvo rozhodnout o pronájmu areálu na Ještědu firmě TMR, která jej má získat de facto zdarma, může na něm vydělávat a má jí být na Ještědu dána volná ruka. Jako začátek její působení má být například schválena rozsáhlá změna územního plánu, která zajistí rozšíření sjezdovek.
Politici, v čele s primátorem Tiborem Battyhyánym, který s Rattajem od začátku netransparentně jedná, hovoří pouze o rozvoji areálu, za který město nebude muset platit a o tom, že Liberci a kopci nad ním vstup slovenského investora přinese jen samé plusy.
Na druhou stranu ani jedna ze stran a politiků, kteří nynější pronájem na 25 a více let prosazují, to nesdělili před loňskými volbami občanům a nemají k takovému kroku mandát.
Již od začátku ale padají hlasy, že Rattajovi a TMR půjde o Ještěd a Liberečáky až v poslední řadě a jediné, co ho sem žene, je kumulace zisku bez ohledu na následky pro město, jeho obyvatele i přírodu. Často zněly argumenty, že TMR se chová necitlivě i k jejím domácím horám, kde například ve Vysokých a Nízkých Tatrách provozuje několik středisek.
Zda je to pravda, na to jsme se zeptali přímo na Slovensku u zdejších odborníků. A ti tyto obavy jenom potvrdili.
Univerzitní profesor Mikuláš Huba, který je předním slovenským geografem a geoekologem i členem Slovenské akademie věd, na náš dotaz přímo odpověděl (z úcty k jmenovaným necháváme citace v jejich rodném jazyce): „Podľa mojich skúseností, vplyv TMR na slovenskú prírodu je devastačný. Z môjho pohľadu patria medzi hlavné hrozby pre tzv. chránenú prírodu u nás.“
Profesor Huba se vyjádřil i ke krotice politiky TMR, která má ze slovenských horských středisek dělat resorty pro „horních deset tisíc“ a znepřístupňovat je „normálnám občanům“: “Napriek rôznym marketinkových akciám ceny v ich strediskách sú minimálne také, ako v Rakúsku, kde sú však služby oveľa lepšie.“
Názory profesora Huby podpořila i známá slovenská ochránkyně přírody inženýrka Lubica Trubiniova: „Podľa mojho osobného nazoru je posobenie TMR v slovenských horách jednoznačne negativne, vzhladom na intenzivny rozvoj „tvrdého“ cestovného ruchu, ktory tato firma realizuje v územi, kde posobi (predovšetkym Vysoké Tatry a velka část Nizkých Tatier). Aktivity TMR sú totiž nešetrne, devastacče voči prirode, a to dokonca aj v uzemiach s najvyššim stupňom zákonnej ochran.“
Jako další negativní trend vidí Trubiniová i ekonomickou dominanci TMR, který nejvíce dopadne na menší podnikatele navázané na lyžování a cestovní ruch v horách: „Dalšou negativnou stránkou problemového posobenia TMR je orientacia daného uzemia/regionu na neudržatelny rozvoj, vratane silně dominantného podnikatelského postavenia TMR a z neho vyplyvajucích dopadov na miestnych (najma malych a strednych) podnikatelov.“
Stejně tak vidí činnost TMR i vědecký pracovník Univerzity Komenského v Bratislavě, botanik Jano Topercer. Ten kritizuje i skutečnost, že skupiny jako TMR a jejich mateřská J&T ovlivňují politiky a úřady, které se pak nechovají jako zastánci občanů a veřejného zájmu.
Topercer například ukázal na propojení TMR se slovenskými ministerstvem životního prostředí, kde zdejšímu ministrovi dělala od roku 2011 poradkyni Anna Jusková, která zároveň působí v TMR. Tato společnost pak nepřekvapivě dostává od ministerstva výjimky z ochrany přírody pro svou podnikatelskou činnost v Tatrách.
„Úrady sa zreteľne viac uzavreli do seba, vypli viaceré spätné väzby, točia si hlavne svoj „business as usual“ a pričasto nepresadzujú záujmy ochrany prírody a krajiny, ale pôsobia ako inštitúcie zajaté a unesené oligarchami.“, hodnotí situaci na Slovensku, kde TMR vrůstá do politiky i administrativy vědec Topercer.
V samotném Liberci nejvíce za TMR kope primátor zvolený za ANO Tibor Batthyány, který s Igorem Rattajem za zády rady i zastupitelstva dlouhou dobu vedl jednání. Jejich „soukromou povahu“ kritizovala opozice i koaliční partner. Padala dokonce slova, že by si primátor měl uvědomit, že je zástupcem města a ne TMR. Ochotu podpořit vstup TMR na Ještěd již deklarovala ČSSD, jejíž člen Jan Svatoš je ředitelem SAJ, který má pod TMR přejít.