Video NL: Liberecký zámek – má ho město koupit?

Část politické reprezentace, představovaná většinou Změnou pro Liberec, usiluje o nákup libereckého zámku a o jeho zpřístupnění (včetně přilehlého parku) pro libereckou i přespolní veřejnost veřejnost. Zámek se stal obětí divoké privatizace v 90. letech a je po dvě desetiletí zavřený, což neprospívá ani jemu ani městu. Proti nákupu města jsou ale někteří další politici. A co si myslí o možné budoucnosti liberečtí památkáři?

Liberecký zámek doplatil na divokou privatizaci v 90. letech. Nyní je po dvě desetiletí zavřený a to přesto, že se jedná o nezpochybnitelnou historickou dominantu středu města. Současné vedení radnice hodlá liberecký zámek získat od soukromého majitele do svého vlastnictví, aby mohl sloužit veřejnosti.

Jaký je pohled na budoucnost zámku očima Národního památkového ústavu jsme se zeptali odborného garanta území, kde se zámek nachází, Petra Freiwiliga z Národního památkového ústavu. Proč by město mělo zámek koupit se zase bude snažit vysvětlit náměstek pro ekonomiku a rozvoj Jan Korytář ze Změny pro Liberec.

Liberecký zámek je významnou místní památkou, která je ale veřejnosti dlouho uzavřena. Jeho historie sahá do první poloviny 16. století, kdy někdejší měšťanskou usedlost nechali přestavit na správcovský dvůr  majitelé tehdejšího panství i poddaného města Reichenbergu, Biberštejnové.

Usedlost na renesanční zámek nechali přestavět o padesát let později jejich nástupci Redernové, konkrétně Kryštof a Melchior. V 1604 nechala Kateřina z Redernu přistavět k zámku honosnou kapli, věž se zvonicí a nové křídlo. Jediná kaple pak přežila ničivý požár z roku 1615.

O klasicistní přestavbu zámku se v druhé polovině 18. století postaral rod Clam-Gallasů, významné úpravy v duchu romantismu se dočkal ještě v 19. století. Od roku 1933 byl zámek ve státních rukou a sídlila zde (s výjimkou doby nacistické okupace) správa lesů. Od padesátých let 20. století využívala liberecký zámek zdejší univerzita a v letech osmdesátých zde československá firma Skloexport umístila jedno z nejhonosnějších sbírek skla na světě.

Jaký je Váš názor? Má město liberecký zámek koupit?

Odebírat
Upozornit na
guest


120 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Korupční kauza na liberecké radnici vedené primátorem Jaroslavem Zámečníkem ( STAN/Starostové pro LK) se rozrůstá. Poslední dubnový den policie obvinila dalšího jeho náměstka, nestraníka
Je tomu právě 135 let, kdy tehdejší Liberec zažil do té doby nevídanou politickou událost. V prostoru Lidových sadů se sešlo 16 tisíc dělnic
Primátor Jaroslav Zámečník a jeho náměstek pro architekturu a veřejný prostor Jiří Janďourek (oba STAN/Starostové pro LK) slibují Liberečanům veřejné WC od nástupu do
Primátor Liberce Jaroslav Zámečník (STAN/Starostové pro Liberecký kraj), pod jehož vedením města se, dle policie, obrovským způsobem rozrostla korupce, se snaží žalovat náš server
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.