Anketa mezi politiky: má zástupce Liberce jednat se sudetskými Němci?

Téma německých obyvatel odsunutých po válce je pro někoho stále aktuální i palčivé, ač se již jedná převážně o starší generaci. Také postoje české většiny se mění a je čím dál hlasitěji slyšet volání po smíru a partnerském přístupu. Před několika dny navštívil náměstek Jan Korytář (Změna pro Liberec) sjezd sudetoněmeckého landsmanšaftu, kam byl pozván. Jaké jsou reakce zástupců stran, které získali důvěru voličů pro práci v libereckém zastupitelstvu? Jedná se o správný krok vedení města?

Kateřina Absolonová, Změna pro Liberec

Pokud byl zástupce města pozván, považuji za správné, že se akce v partnerském Augsburgu zúčastnil. Po 72 letech od konce války je třeba hledat společnou řeč a ne stavět bariéry. A je dobře, že v průběhu akce byla otevřena i konkrétní témata k řešení.

Libuše Vítová, exANO

Odpověď nedodala.

Jan Berki, Starostové pro Liberecký kraj

Odpověď nedodal.

Lenka Kadlecová, ČSSD

„Po roce 1990 nastal v Sudetoněmeckém krajanském sdružení výrazný posun. Od této doby dochází k setkávání jak na komunální, tak i vládní úrovni. V Liberci žilo na konci války v roce 1945 převážně německé obyvatelstvo, které bylo odsunuto do Německa a i tito lidé byli základem Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Dnes již těch, kteří dříve žili v České republice je málo, ve sdružení jsou převážně jejich potomci a ti chápou poslání sdružení v něčem jiném, než jejich předci.

Nevidíme nic špatného na tom, když představitel našeho města navštíví jejich setkání. Jsme ve společné Evropě, existuje společný pohyb občanů jednotlivých států EU a je zcela normální, že se občané jednotlivých států vzájemně setkávají, rozvíjejí kulturní, společenské a hospodářské vztahy na rovnoprávné úrovni. Je tedy již na čase opustit rétoriku o zlých a hodných, je na čase spíše uvádět dobré příklady a být skutečnými Evropany.“

Dana Lysáková, KSČM

„Na Sudetoněmeckých dnech nemá žádný český politik co dělat. Ani Hans Korytar

Účast náměstka J. Korytáře jako politika je nepřijatelná.  Tím oficiálně legitimizoval pozitivní přístup Statutárního města Liberce k Sudetoněmeckému sdružení a to v době neblahého výročí vypálení Lidic.  Sudetoněmecký landsmanšaft je spolek, a nikoli vláda nějakého města či země, tudíž je nepatřičné s ním jednat na úrovni obce či státu. J. Korytář zde mohl vystupovat maximálně jako šéf svého občanského sdružení Čmelák… Projevil avizované mosty i svoji účastí na oficiálním aktu v Lidicích?

Stejně nepřijatelné je případné organizování sudetoněmeckých dní v Liberci či vytváření jednostranné expozice.

Jsou toto skutečné priority zadluženého Liberce a rozpadlé koalice? Nepřijatelné jsou představy revanšistických organizací, a zejména máme velké výhrady k těm českým občanům, kteří jim jdou na ruku. Nemůžeme souhlasit s jakýmkoli zpochybňováním Benešových dekretů či závěrů o poválečném uspořádání z Postupimi, včetně opakovaných snah o omluvy za tzv. vyhnání, jak se zaměňují pojmy.  Zaměňování odsunu za vyhnání je lživé přepisování dějin.  Odsun sudetských Němců nelze oddělit od jejich předchozího přihlášení se k občanství třetí říše, a tím i od jejich podílu na Mnichovu a posléze i na okupaci naší země. Vstřícnost k revanšistickým organizacím, jako je Sudetoněmecký landsmanšaft, považujeme za zcela nepřijatelnou. Jde o vědomou podporu kroků, poškozujících zájmy současného českého státu i jeho občanů.“

Ondřej Červinka, ODS

Odpověď nedodal.

Zora Machartová, nezávislá

Je to jednoznačně pozitivní krok, že město mělo svého zástupce na takto významné akci. Vzájemné setkávání a budování dobrých vztahů je jediným možným nástrojem k zakopání příkopů minulosti a mostem k budoucnosti vzájemné rovnocenné spolupráce.“

František Gábor, TOP 09

Na služební cestě.

Subscribe
Upozornit na
36 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klidné svátky vánoční, plné pohody a štěstí ze srdce přejeme všem našim čtenářům, příznivcům i těm, kteří s námi nesouhlasí a polemizují. Ať již
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.