Spory o stavební úřad a územní plán: listopadové zastupitelstvo

Tradičními prvky a šárádami pokračovalo i včera politické varieté na liberecké radnici. Tentokrát ale nejiskřilo jen mezi opozicí a koalicí,ale i mezi vládnoucími koaličními partnery. Důvodem je především fungování vedení stavebního úřadu v Liberci, které chce Změna pro Liberec dlouhodobě personálně obnovit, ale ANO trvá na kontinuitě posledních zhruba patnácti let.

Na zhruba dvě hodiny se protáhla diskuse občanů. Vynikal v ní opět Tomáš „Henry“ Grossmann, u kterého se nelze ubránit dojmu, že více než o deklarovaný pořádek v Liberci mu jde o vlastní exhibici a zejména o jeho posedlost náměstkyní Karolínou Hrbkovou. Tu ale často viní i z něčeho,s čím nemá co dělat. Jeho obsese Hrbkovou v minulosti vedla až k čistému stalkingu, kdy jí posílal stovky mailů a SMS a dokonce ji fyzicky pronásledoval a omezoval v pohybu. Je smutné, že takovýmhle metodám útoků na politické konkurenty tleskají jindy až přeslušnělí strážci okresní morálky – Starostové pro Liberecký kraj nebo na ženský pohled tolik citlivá exprimátorka Martina Rosenbergová. Evidentně každá hůl na opozičního psa dobrá, slušnost neslušnost…

Mnohem závažnější než učená disputace o vajglech před radnicí byla diskuse nad postupem stavebního úřadu v Liberci, respektive jeho vedení. Již po několikáté vystoupil občan Liberce, po kterém chce stavební úřad 35 let po postavení kolny, aby ji zboural, byť má vše v pořádku, je na jeho pozemku, nikomu nepřekáží. Není to jediný případ stížností na vedení stavebního úřadu a zejména Změna pro Liberec čím dál hlasitěji deklaruje, že potřeba personální obměna. Na přednes přišly i případy z minulosti, kdy stavební úřad šel na ruku stavební lobby, i za cenu porušení zákona a územního plánu, jako v případě výstavby Plazy. Proti tomuto stojí ale zejména primátor Tibor Batthyány za ANO, který brání kontinuitu z časů Jiřího Kittnera, ruku v ruce se Starosty pro Liberecký kraj. Možná vše vyvrcholí až koaličním jednáním.

Poměrně dlouhou diskusi si vyžádal bod, který zaručoval zastupitelům, že budou mít výsadní právo ve všem rozhodování o pronájmu areálu na Ještědu potencionálnímu investorovi. Je pravda, že jde o trochu hurá a sólo počin primátora, ale je dobře, že se celému zastupitelstvu v tak závažném bodě dává záruka rozhodnutí. Nelze nevzpomenout na éru Jiřího Kittnera, jak někdejší nájemce areálu, majitel firmy Snowhill mluvil v médiích o tom, jak se o pronájmu nerozhodovalo na radnici, ale v kanceláři majitele Syneru Petra Syrovátka a jak Liberec je město, které patří na Sicílii.

Jinak ale primátor moderování zastupitelstva moc a opět nezvládal a „babišovské výmluvy“ typu „nejsem politik“ po dvou letech ve vrcholné funkci asi už nikoho nepřesvědčí. Kdo by ještě před několika měsíci čekal, že i na tomto webu budeme jako pozorovatelé jednání zastupitelstva s vděkem vzpomínat na – ale spoň formu a styl – Jiřího Kittnera…

Ovšem i Tibor Batthyány měl vtipné momenty – když si například podávali s Janem Korytářem Jiřího Šolce ze Starostů, kteří skrze finanční výbor navrhují zvýšení poplatků za svoz odpadu. Až rozkošně působila Šolcova politická ekvilibristka a tanečky se slovy, jak se pokoušel skutečnému pojmenování návrhu vyhnout.

Zavzpomínat si na dobu, jak bylo na radnici krásně, přišel i emeritní náměstek pro územní plán Jiří Rutkovský. Když chtěl, v návaznosti na diskusi, vědět, kdy ignoroval dotazy zastupitelů a občanů, dočkal se od Jaromíra Baxy tříminutového vodopádu konkrétních příkladů a šel si zase sednout. František Gábor z TOP 09 spoustě věcí nerozuměl,až se ho musel zastávat Michal Hron (SLK).

Realitního agenta v sobě objevil religionista David Václavík ze Starostů, když přišel se zajímavou teorií, že za stoupajícími cenami bytů nemůže, jak tvrdí všichni experti, extrémně nízká úroková sazba, ale protahující se územní plán. Možná to reflektuje ostudně nízké mzdy v českém školství a akademickém prostoru, kdy si i docenti budou muset přivydělávat v realitách.

Nicméně ohledně územního plánu na sebe naráží dvě koncepce. Územní plán mohl být schválený již v roce 2014, to je pravda. Ale tak, jak jej připravilo bývalé vedení města, právě pod Jiřím Rutkovským. To znamená, že byly například ignorovány stovky (přes 700) připomínek občanů a tvorba územních studií. Oproti tomu stojí pohled současného vedení, který více dbá o zapojení samotné veřejnosti a preciznější zpracování. Každopádně je jisté, že územní plán, který má být hotový za rok, bude ještě předmětem spousty polických hádek a šarvátek. Ta včerejší trvala skoro až do půl desáté večer.

 

Subscribe
Upozornit na
177 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.