Pro řevnivost a malichernost některých politiků se včera zastupitelstvo ani nedotáhlo do konce. Skončilo v předepsaných 22 hodin, aniž by projednalo více jak polovinu navržených bodů. Dnes ráno se pro jistotu ani nesešlo, čemuž se po včerejších někdy až varietních vystoupeních není co divit. Občané Liberce ale již dnes mají svou jistotu: za Liberec bude v dozorčí radě, díky vůli většiny stran, vyjma Změny, bývalý primátor Jiří Kittner (ODS), pupeční šňůrou spojený s podnikatelským zásvětím kolem Syneru. Voda tak na severu Čech i v Liberci bude zcela určitě a nadále z nejdražších v zemi.
Skoro dvě hodiny trvala diskuse občanů. Vysoupil v ní i liberecký občan Grossmann, který již nějaký čas pronásleduje náměstkyni Karolínu Hrbkovou, píše jí desítky mailů a sms denně (stejně jako na magistrát, tamjiž jde o stovky), nosí pytle odpadků úředníkům na radnici a podobně. Jeho pronásledování (stalking) má již řešit policie, evidentně jde o minimálně nestandardní chování, ale je bylo až s podivem a snad i s opovržením, jak se situaci chopili někteří politici (Martina Rosenbergová z ČSSD, František Gábor z TOP 09), aby si do náměstkyně Hrbkové mohli kopnout..
Další dvě občanky z Vesce měly závažnější téma. V prostorách veseckého sprotovního areálu pravděodobně probíhá nezákonná zavážka, podle místních občanů s posvěcením vedení Sprotovního areálu Ještěd, který objekt spravuje. Jeho ředitel Jan Svatoš měl prý akci krýt. Situace vyvolal pobouření u koaličních i opozičních zastupitelů, až se z toho místy někteří snažili dělat politikum. Trapně to ale vyznělo zejména od ČSSD a Starostů pro Liberecký kraj, kteří Jana Svatoše, jehož zásadní kvalifikace pro funkci, bylo přátelství s dnes již pro korupci stíhaným bossem liberecké ČSSD Robertem Duškem, do funkce za poměrně neobyvklých podmínek instalovali. Ach ta paměť…
Karolína Hrbková vůbec mohla včera cítit zadostiučení. Během dubnového zastupitelstva a následujících týdnů si ji (až nevybíravě a osobně) brali doúst její političtí rivalové kvůli projektu, který bude město stát zhruba 200 tisíc korun, obnoví se za něj alej ve Vítězné ulici (od muzea na Husovu třídu) a město získá speciální studii ohledně složení zdejší půdy. Ač o tom největší Hrbkové kritici nevěděli ani zbla, o to víc křičeli .
Včera vyšlo najevo, že tento projekt v žádném případě neodčerpá peníze na projekty ostatní, jako například na Kino Varšava, jak někteří tak nahlas tvrdili ( Jaroslav Zámečník- Starostové) a dokonce jej za dobrý a přínosný považuje i ředitel liberecké botanické zahrady Miloslav Studnička, kterým se ti, kteří situaci nerozuměli a nerozumí, ale o to to dávají najevo, tolik oháněli (Martina Rosenbergová – ČSSD, Michal Hron- Starostové, Ondřej Červinka – ODS, Dana Lysáková – KSČM). Ale že by se ten dubnový cirkus Karolíně Hrbkové někdo omluvil? Zapomeňte…slušnost a transparentnost se hodí jen někdy.
Ovšem nejdůležitější bod nastal kolem volby a potvrzení instalace bývalého primátora Jiřího Kittnera (ODS) do dozorčí rady Severočeské vodárenské společnosti (SVS), kterou posvětí delegovaný zástupce města, primátor Tibor Batthyány z ANO. Proti volbě Jiřího Kittnera do dozorčí rady protestovala jen Změna pro Liberec a nakonec proti ní hlasoval ještě je Jan Berki ze Starostů. Jinak zněl unisono hlas pro Jiřího Kittnera, nejen z opozice (kde se to vedle ODS dalo čekat i u jejích letitých spojenců – Starostů, ČSSD, KSČM), ale i z ANO a Jiřího Kittnera se zastával i primátor Batthyány, který před dvěma lety před volbami chtěl čistit Synercity – Liberec. Ano chtějí se mít lépe a my s nimi…
Na našem webu se dlouhodobě věnujeme situaci kolem vody a vodného a několikrát jsme za poslední roky ukazovali, jak a proč je nejdražší voda v Ústeckém a Libereckém kraji, kde dominuje právě SVS spojená od 90. let s místními politiky a kontroverzními firmami. V Liberci a v Ústí sahají občané hlouběji do kapes (v přepočtu na domácnost až o 5 tisíc korun ročně), aby pak zisky SVS šly bez řádných výběrových řízení do zakázek pro firmy jako je liberecký Syner nebo v Ústeckém kraj pro společnosti spojené s tamními kmotry jako Patrik Oulický, Ahmad Raat či za korupci odsouzený Alexandr Novák.
Další volba Jiřího Kittnera (který v SVS funguje dlouhé roky a se Synerem je spojen opravdu pupeční šňůrou) do dozorčí rady tento letitý systém, za který by se nemuseli stydět ani sicilští kolegové místních kmotrů, nadále posvěcuje a znamená (nejen) pro obyvatele Liberce, že si za vodu zaplatí po čertech hodně. A vinu na tom mají všichni ti politici (včetně předvolebně odvážného a po volbách ustrašeného ANO v čele s primátorem), kteří to posvětili. Na zisky „mocných“ (které platí ti „normální“) se nesahá,a ale ani juchání s Bílými tygry ty ušlé tisíce Liberečanům nenavrátí.
Velká debata byla kolem městských fondů. Opět exceloval Michal Hron ze Starostů, který měl sice pravdu, že nebylo zdůvodněno u jednoho fondu krácení dotace, ale že to krácení prosazoval jeho kolega vedle něj sedící Jan Marek, to vyšlo až po jeho téměř hodinovém mlčení a koukání do země. Stejně tak se opět Michal Hron pletl, že krácení dotace není ve statutu fondu, jakože to tam je. Ale všechno to egoistické divadlo trvalo přes hodinu, což vytočilo i jindy smířlivého primátora Tibora Batthyányho. Proto se zastupitelstvo nedostalo dál než za půlku projednávaných bodů a ve 22 hodin muselo,dle vlastních regulí, skončit.
Emoce byly vypjaté, zvláště bývalé primátorka Martina Rosenbergová okřikovala své kolegy s nimiž nesouhlasila, jako by zapomněla, že to nejsou její podřízení z dob jejího primátorování, kteří od ní utíkali, seč jim nohy stačily. Jiní zastupitelé se zase předháněli ve své odbornosti, kterou považují za nejvyšší v celém Liberci a přilehlém vesmíru. Tak jako tak se nesešli k dojednání dnes ráno, takže to vypadá, že si na pokračování libereckého dramatu můžeme počkat ještě během června.
Jaroslav Tauchman