Situace s politickou kulturou v České republice není dobrá, shodli se zástupci nevládních organizací

Přes dvě desítky lidí navštívilo debatu, kterou v pondělí 18. dubna v Krajské vědecké knihovně pořádaly organizace Čmelák – SPP a Krajské protikorupční pracoviště (KPKP) ve spolupráci s Transparency International, spolkem Oživení a Naši politici. Během diskuzního večera byly probírány otázky ohledně politické kultury v zemi, odpovědnosti politiků ale i úrovně zdejších médií nebo stavu, ve kterém se nalézá česká občanská společnost.

Na úvod představil všechny organizace i téma debatního večera Jaroslav Tauchman z KPKP. Uvedl několik aktuálních příkladů ze zahraničí, kdy politici obvinění z korupčních činů odstoupili nebo byli občanskou společností a médii odstoupit donuceni. Vedle toho přišlo na řadu srovnání s Českou republikou, zdejšími korupčními aférami i situací v Libereckém kraji, kde je z korupce obviněn hejtman i ředitel největší krajské organizace – Krajské nemocnice Liberec.

Právnička z Transparency International Sylva Kloboučková nastínila odpovědnost politiků a možnost jejich odstoupení i odvolání z hlediska českého práva a justice, včetně historických i aktuálních legislativních pokusů o omezení imunity zákonodárců. Michal Voda ze spolku Naši politici na příkladu pražských komunálních politiků a manažerů veřejných organizací a jejich kauz definoval čtyři okruhy, které podle něj mají být závazné pro případné odstoupení z funkce.

Předseda občanského sdružení Oživení Martin Kameník navázal na Michala Vodu a podtrhl roli médií, která se dle něj dnes dostávají do spirály bulvarizace, což má za následek častou absenci skutečných politických témat. To se odráží i v náladách veřejnosti, pocitům frustrace a rezignace, kde pak vedle mizivé existence odpovědné občanské společnosti, je nahráváno zejména populistům a politickým extrémistům.

V následné debatě s občany pak vyznělo, že situace v České republice připomíná bludný kruh. Zmiňovány byly nejen kauzy místní, ale i celorepublikové, role prezidenta v politice, nárůst nových hnutí slibujících změnu politické kultury, které se ale velice rychle etablují mezi zavedené strany. Podle zástupců nevládních organizací je jedinou cestou tlak na politiky, aby zaváděli systémové prvky a změny, které mohou být jediným donucovacím nástrojem, který by mohl politickou kulturu v zemi vylepšit.

Daniela Fialová, ředitelka KPKP říká: „I když příklady z českého prostředí vyzněly spíše negativně, určitě pokrok v politické kultuře zaznamenáváme. Kromě nutných kroků ze shora, jako jsou legislativní iniciativy v souvislosti s regulováním financování politických stran a volebních kampaní, je ale nutná úloha občanů a neziskových organizací, kteří dají jasně najevo jak má politická kultura v zemi vypadat a jakou občanskou společnost si přejí. Vážím si všech lidí, kteří na debatu přišli a svůj názor vyjádřili.“

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zlepšit ochranu a zpřístupnit knihovní a sbírkový fond Severočeského muzea v Liberci. To je hlavní cíl projektu, který podpoří evropské peníze – konkrétně zdroje
Dobrý zpráv není dnes moc a nikdy jich není dost. Jedna taková přišla z Prahy, kde v rámci prestižní Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium
V Česku dosud chyběl přehledný katalog nejvýznamnějších online médií, který by poskytoval základní informace v nepřehledném digitálním světě. Mapa médií přináší objektivní a komplexní
Musíme reagovat na zavádějící informace uvedené v článku zveřejněnému dne 11. 9. 2024 na webu s názvem „náš Liberec“ (k nalezení na adrese https://www.nasliberec.cz),
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.