Od Kittnera po Půtu aneb o argumentech a tajné policii

Nevkusné už je to dlouho, ale už to začíná být i únavné. Kdykoliv profesionální politici slyší nějakou kritiku na sebe a své činy, kdykoliv se musí vyrovnat s konkrétními argumenty a nejsou toho schopni, tak pokaždé přichází kabaretní vystoupení. Při něm se postaví před média, zhluboka se nadechnou a spustí: „tajná policiiiiéééé, estéébéééé, totalitáááá!“ Že už jim to není trapné…

 

Naposledy si připravil obdobné varietní číslo hejtman Martin Půta (STAN, zvolený za SLK), když měl zareagovat na stanovisko Krajského protikorupčního pracoviště (KPKP) k dopravnímu tendru, který od začátku provází pochybností více než dost.

Ve stanovisku je dvacet bodů, které ukazují na konkrétní pochybení nebo podezřelé skutečnosti ohledně klíčové, původně více jak čtyřmiliardové zakázky. Kolik na ně padlo protiargumentů? Ani jeden jediný. Místo toho se ale novináři, ostatně pro ty byla show připravena, dozvěděli, jaká je KPKP tajná policie a bůhví co ještě.

Hejtmana Půtu na zastupitelstvu potom podpořil i tradičně spravedlivě rozlícený amatérský právník  a skoro profesionální politický komik Michael Canov. Úroveň jak v mediálních kanálech firmy Syner, ale co naplat. Škoda jen, že právě od Starostů si mnozí (včetně autora těchto řádků) slibovali jiný styl politiky. Před čtyřmi lety na městě, před dvěma na kraji.

Ale obrat k lepšímu, alespoň v tomto, nenastal. Vše při starém, koleje politického populismu jsou příliš vyjeté. Pracovníci Čmeláka a od letoška i KPKP jsou na podobné útoky zvyklí. Již od éry Jiřího Kittnera je to pořád samé: žádné argumenty, jen politické, mediální plky o tajné policii, StB, totalitě. To když se ukáže na nějakou kauzu, kde veřejné peníze mají putovat z kapes občanů do kapes kamarádů.

Není bez zajímavosti sledovat, kdo podobné frázi o tajné policii používá. Vedle vybraných libereckých politiků a politických podnikatelů jsou to pak esa o třídu vyšší, celorepublikoví hráči jako Ivo Rittig, Roman Janoušek nebo jejich oblíbení právníci ze Šachta and Partners (dnes MSB Legal). Jednoho musí napadnout staré české přísloví o těch vranách a sobě rovných…

Dnes se do této linie k Jiřímu Kittnerovi, ale i Stanislavu Eichlerovi nebo Martinu Seppovi z druhdy krajské vlády ČSSD přiřadil v tomto ohledu i hejtman Martin Půta, zvolený za Starosty pro Liberecký kraj.

Přitom zrovna Starostové tak často vybízejí ke slušnosti věcnosti, ač někteří jejich představitelé jednají často úplně opačně. Pokud jim takové protiklady nevadí, alespoň by mohli, když už přebírají vlajku polistopadového hrdinného antikomunismu od ODS, mít ve svých přirovnáních úctu ke skutečným obětem bolestných let této země. Dychtivost po moci a politický boj neomlouvá.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.