nášLiberec

Search

Pozemky pod Intersparem: miliony pro kamarády ze Syneru

4 164 000 korun českých. Takový byl čistý zisk z transakce prodeje pozemků pod dnešním obchodním domem Interspar v Budyšínské ulici pro majitele společnosti Department Store 2000. Tato společnost, kde figurují majitelé firmy Syner, ale i další vlastníci krytí anonymními akciemi, koupila od města v červnu 2006 pozemky od města Liberec, aby je o necelých pět měsíců přeprodala investorovi se ziskem více jak čtyři miliony. Klíčové postavy těchto obchodů se pak staly vlastníky luxusních nemovitostí na jedné pražské adrese.

V červnu roku 2005 schválilo Zastupitelstvo města Liberce prodej pozemků v Budyšínské a Durychově ulici v místě, kde nyní stojí supermarket Interspar. Nabyvatelem těchto parcel se stala společnost Department Store 2000, v jejíž orgánech v té době figurovali majitelé firmy Syner Petr Syrovátko a Jiří Urban. Vlastníci firmy jsou ovšem kryti listinnými akciemi na majitele, takže není jisté, kdo všechno ve firmě dále figuruje.

O rok později (červen 2006) proběhl prodej a město získalo za pozemky 20 614 000 Kč. Město si nenechalo udělat znalecký posudek a přistoupilo na dohodu s firmou Department Store 2000 a za metr čtvereční tak získalo 2000 Kč. Důvodem absence znaleckého posudku byla, dle vyjádření magistrátu, vzájemná dohoda s investorem. Department Store 2000 již předtím vykoupil další pozemky v místě od soukromníka (někdejší myčka) za nesrovnatelně vyšší částky. Už v říjnu 2006 pak prodala firma Department Store 2000 tytéž pozemky firmě Valdelen, a.s. (pozdější I.S. Liberec – majitel supermarketu Interspar) za 30 278 036 Kč. Znalecký posudek provedl Josef Nadrchal (majitel Investing CZ) a ocenil je na 2 879 Kč za metr čtvereční.

Po odečtení prostředků na výkup parcel od soukromníků tvořil čistý zisk pro Department Store 2000   během necelých pěti měsíců 4 164 000 Kč. Na pozemcích poté vyrostl supermarket Interspar, který stavěla firma Syner za 240 000 000 Kč.

Společný obchod mezi zástupci IS Liberec (zajištěnou kapitálem finanční skupinou ING), majitele Department Store 2000, zástupce firmy Syner a někdejšího primátora za ODS Jiřího Kittnera zřejmě tak spojil, že si následující rok všichni nakoupili luxusní byty v „Charles de Gaulle residence“ ve stejnojmenné ulici v pražské Bubenči.
 
Zopakoval se tak tradiční liberecký příběh – jakoby přihlouplé město nechalo vydělat kamarády svých vlastních čelných politiků (tehdejší primátor Jiří Kittner z ODS je bývalým ekonomickým ředitelem Syneru a s jeho majiteli udržuje přátelské vztahy). Tak nějak, třeba i po takto „po málu“, se v Liberci ztrácel majetek a tvořil dvoumiliardový dluh, který město dnes táhne ke dnu. Kdo na tom vydělal ještě? To se můžeme, díky listinným akciím na majitele,jen ptát… Ale možná to nebude zas tak složitá hádanka. Rovněž skutečnost, že se zainteresovaní klíčoví hráči poté sešli pod jednou střechou v luxusní nemovitosti, bude zajisté také náhoda…

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Býval to kdysi ambiciosní projekt, podporovaný řadou místních politiků. Díky nim získal i obrovské peníze z dotačních fondů Evropské unie, ale od začátku vzbuzoval
V Liberci je od 90. let parkování problémové. Problémové pro obyvatele Liberce, ale velice výnosné pro soukromé firmy, které se na něm podílejí. Současné
Podle vyjádření ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové-Tominové koupil v minulosti stát za výrazně předraženou cenu budovu bývalého Elitronu v centru Liberce. Cena
Příběh liberecké spalovny je pravděpodobně největším případem zneužití politické moci a veřejných prostředků v Liberci za posledních 25 let. Příběh ukazuje, jak vybraní politici