Strana, která v Liberci v roce 1921 vznikla. Stejně jako v celé zemi se ovšem i zde potýká se stárnoucí členskou základnou i resentimenty z dob minulého režimu a někdy i nacionalistickým šovinismem (zejména protiněmeckým). V poslední době sice komunisté v republice posilují, ale v Liberci jejich preference klesají. Zatímco v devadesátých letech měla kolem jedenácti procent, v roce 2006 to bylo zhruba 8,7 % a naposledy méně než 7% voličských hlasů.
Komunistická strana se v Liberci ne vždy drží svého (alespoň deklarovaného) radikálního celorepublikového programu. Zatímco u problémů drobnější povahy odmítají komunisté hlasovat s někdejším pravicovým mainstreamovým proudem liberecké politiky (reprezentovaným nejvíce ODS) a jsou často skutečně stojí na straně ekonomicky neprivilegované většiny například zájmům developerů, u některých zásadních otázek a kroků je tomu jinak.
A ač zastupitelé za KSČM tvoří významný, hodnotný prvek a zejména věcný prvek liberecké politiky (Skřivánková, Morávek), významná stranická rozhodnutí potom nahrávají (ve spolupráci s ČSSD, ODS) nepříliš transparentnímu nakládání s veřejnými statky.
KSČM se tak dnes dokonce podílí ve spolupráci s ČSSD na pozvolné privatizaci veřejné dopravy v Libereckém kraji i v Liberci skrze oustourcing, ač někteří zástupci odborů i zaměstnanci varují před takovými kroky. Ne vždy ovšem hlasují zástupci KSČM jednotně.
Hlavními představiteli KSČM jsou:
Dana Lysáková, Jaroslav Morávek, Josef Vondruška