Liberecká menšinová koalice, která se opírá o ODS, se podle očekávání postavila za primátorku Martinu Rosenbergovou (ČSSD), kterou policie spolu s ředitelem Jiřím Veselkou (Unie pro sport a zdraví – USZ) a krajským radním Zdeňkem Bursou (ČSSD) obvinila z porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. Podle exkluzivního vyjádření vedení ČSSD pro náš web se zdá, že sociálně demokratické pravidlo „presumpce viny“ v Liberci zase tak platit nemusí.
V prohlášení, které podepsali Jiří Šolc (Liberec občanům – LO), Jiří Rutkovský (USZ), Kamil Jan Svoboda (LO) a na poslední chvíli i Bohuslav Kabátek (ex – VV) se píše, že koaliční zastupitelé sice situaci považují za vážnou a nešťastnou, nicméně „nepovažují za správné, aby v této fázi paní primátorka odstupovala ze své funkce“. Vedou je prý k tomu tyto důvody:
„Paní primátorka nebyla předkladatelem ani původcem dotyčného materiálu o výši odměn dozorčí rady KNL. Valná hromada, do které byla paní primátorka Zastupitelstvem delegována, rozhoduje o výši odměn, nikoliv o vyplacení částky konkrétním osobám. Kontrolu vyplacení odměny v souladu se zákonem konkrétní osobě neprovádí valná hromada, natož primátorka statutárního města. Ctíme presumpci neviny. „
Jeden se signatářů prohlášení, náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda (LO) byl jedním z členů dozorčí rady, kteří tyto odměny pobírali. Nicméně když vyšla skutečnost a výše odměn najevo a začala být kritizována, svých příjmů se vzdal. Zato obviněný radní Bursa schvaloval odměny sám sobě a dlouhou dobu je i bránil za argumentace právním posudkem, který doložil až po delší době. Nakonec ale i on a ostatní sociální demokraté – radní Martin Sepp a Pavel Petráček otočili a svých odměn se vzdali.
Redakce našeho serveru se pokoušela získat i vyjádření obvinění primátorky Rosenbergové, krajského radního Bursy, a to zejména v souvislosti s „principem presumpce viny“, který jindy razí ČSSD. Jedná se o to, že když se vyskytne důvodné podezření ze spáchání trestného činu, jakým je například obvinění policií, měl by se politik, podle prosazované strategie ČSSD, vzdát svých funkcí. Nejméně do doby, než se obvinění prokáže jako nepodstatné.
Bohužel do chvíle sepsání tohoto článku na toto neodpověděla ani primátorka Rosenbergová, ani radní Bursa, ani krajský tajemník liberecké ČSSD. Nicméně naší redakci se podařilo sehnat vyjádření celorepublikového vedení ČSSD k tomu, zda by měli Bursa s Rosenbergovou odstoupit. Ovšem i toto vyjádření působí dvojakým a nejednoznačným tónem, píše se v něm:
„Existují nezávislé právní posudky, že skutek, z něhož jsou obviněni, nenastal. Proto vyčkáme na vývoj situace. Pokud by se však obvinění prokázala, budeme postupovat stejně nekompromisně jako v jiných případech.“
Zda tedy pro „presumpci viny“, sociálními demokraty tolikrát opakovaného pravidla, nestačí obvinění policií, těžko říci. Spíše to potvrzuje skutečnost, kterou předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zmínil vícekrát, naposledy v rozhovoru pro časopis Respekt, že totiž celorepublikové vedení nemá v jednotlivých krajích skoro žádný vliv a vše se odehrává v rukou místních šéfů.