IZIP:1,5 miliardy za zbytečný projekt – vedou stopy do Liberce?

Aféru kolem společnosti IZIP, která stála daňové poplatníky přes 1,5 miliardy korun, nezaznamenal jen málokdo. Tuto společnost, která provozuje ne zrovna funkční zdravotní portál založili poslanci (dnes již europoslanci) ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký.

V posledních dnech přišli s pohádkou o tom, že před uzavřením obchodu s VZP převedli bezúplatně své podíly na neznámou švýcarskou společnost eHi eHealth International s neprůhlednou majetkovou strukturou. 

Není bez zajímavosti, že na stejné adrese a u stejného advokáta si nedávno založil firmu i bývalý liberecký zastupitel za ODS a současný člen oblastní rady této strany Jan Veverka, známý z kauzy okolo Českých drah.

IZIP je společnost, která provozuje elektronické zdravotní knížky už totiž spokla kolem jedné a půl miliardy korun a rada zvažovala, zda od projektu neustoupí. O projekt totiž nebyl zájem ani mezi pacienty ani mezi lékaři. Kritizovali jej i odborníci, ale stát do něj pořád posílal stovky a stovky milionů. IZIP založili přední odborníci ODS na zdravotnictví Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký, dnes europoslanci. Cabrnoch byl v té době členem správní rady VZP a Ouzký členem poslaneckého zdravotního výboru kontrolující VZP.

Projekt byl obou poslanců byl vybrán bez výběrového řízení. Zastavit se to snažil za svého ministrování David Rath (ČSSD), ale po návratu Tomáše Julínka a jeho náměstka Marka Šnajdra (oba ODS, Šnajdr je dnes předsedou správní rady VZP) začalo stamilionové financování podivného projektu nanovo. Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny s Markem Šnajdrem v čele zadala řediteli úkol, aby získal majoritu ve firmě IZIP i přes všechny dlouholeté pochybnosti o úspěšnosti projeketu zdravotních knížek. Nicméně obchod nebyl tak jednoduchý.

Původní majitelé společnosti IZIP, mezi kterými jsou i zmiňovaní europoslanci za ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký, totiž pouhý den před uzavřením obchodu s VZP převedli své podíly na neznámou švýcarskou společnost eHi eHealth International s neprůhlednou majetkovou strukturou. A to údajně bezplatně. Nicméně tuto firmu založila pražská advokátní kancelář zastupující původní majitele IZIPU.Ta si ovšem pak ponechala 49% akcií a zůstala tak podílníkem na byznysu placeného (nedobrovolně) z kapes českých daňových poplatníků. Není tedy jasné, zda nebude například Český stát nutit, aby v nevydařeném projektu nepokračoval i do budoucna.

Společnost eHi eHealth International byla založena přes švýcarského právníka Thomase Ladnera se sídlem v Curychu. Na stejné adrese ale si založil firmu Touzimsky Kapital AG Jan Veverka, dlouholetý obchodní partner zakladatelů IZIP, bývalý liberecký zastupitel za ODS a (i přes své nekompletní vzdělání) tajemník ředitele Českých drah. Veverka v médiích mezitím odmítl jakoukoliv souvislost a vše označil za náhodu.

Veverka ovšem působil ve sférách českého byznysu, který tyje ze státního rozpočtu opravdu ve velkém, již daleko dříve. Dával dohromady například „diskusní klub“, kde se setkávali přední čeští podnikatelé a vrcholní politici nebo působil s ředitelem Žaludou na Českých drahách ve vedení v době, kdy odbory tvrdě kritizovali vedení z neprůhledných machinací, obrovských odměn vyplácených nestandardně přes libereckou firmu a vyplýtvané miliardy na diskutabilní a neefektivní projekty. Sám Veverka i vzhledem ke svému vzdělání (je vystudovaný hráč na pozoun) pobíral z veřejných prostředků plat a odměny v řádech stovek tisíc korun měsíčně.

Na zastupitelstvu k libereckým problémům mlčenlivý zastupitel a vystudovaný pozounista Jan Veverka není jediným libereckým politikem, který v minulosti získal lukrativní „manažerské místo“ na ředitelství Českých drah. Vedoucím správy budov se, již za tajemníkování Jana Veverky, stal i další bývalý liberecký zastupitel ODS, Vladimír Vojtíšek. Ostatně kritizovaný nepotismus, na který tak nešťastně upozornil potají nahrávaný odborář Dušek, má být rovněž důvodem miliardových ztrát na železnici.

O anabázi libereckého hudebníka/politika Jana Veverky, který se pomalu, ale jistě dostával skrze své služby a absolutní loajálnost do předních pater české politiky a byznysu na politiku navázaného, jsme psali. O kauze IZIP informoval nedávno investigativní pořad České televize Reportéři ČT.

s využitím médií Jaroslav Tauchman

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zastupitelstvo města Jablonce nad Nisou má tento týden schválit výkup problematické ubytovny Neptun na Liberecké ulici, kam obchodníci s chudobou sváží problematické klienty z
Kontroverzní liberecký podnikatel Josef Nadrchal, který před rokem skončil v cele při zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu a začátkem letošního roku byl obvinění
Liberec má další krásné obrázky. Primátor Jaroslav Zámečník a náměstek pro architekturu Jiří Janďourek (oba STAN/SLK) představili vítězný návrh lanovky. Ten stál Liberec 2,4
Vedení města zastavilo projekt vybudování cyklostezky z Liberce do Hodkovic nad Mohelkou. Důvodem je vysoká cena projektu, který by dnes vyšel na 50 milionů
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.