Čmelák –sdružení přátel přírody a Občanské sdružení Staré Město Liberec uspořádaly veřejnou besedu občanů s politiky a odborníky.

Ve čtvrtek 9.října 2008 se v Severočeském muzeu konala veřejná diskuze občanů s komunálními politiky a odborníky o plánované nové výstavbě v Liberci, kterou pořádalo občanské sdružení Čmelák a Občanské sdružení Staré Město Liberec.

Pozváni byli obyvatelé Lidových sadů, zastupitelé města, odborníci ze stavebního úřadu a z odboru územního plánování i lidé z firem, které by se na kontroverzní výstavbě měli podílet.

Pro občany, kteří zaplnili sál do posledního místa, bylo jistě nepříjemným překvapením, že se z koaličních zastupitelů (ODS, ČSSD, Unie pro sport a zdraví) dostavila pouze Mgr. Kocumová a pak opoziční zastupitelé(SOS, SZ, KSČM). Z Magistrátu nepřišel nikdo.

Hlavními tématy bylo: rušení parků a následné prodeje veřejných zelených ploch pro stavební účely, plánovaná výstavba osmipodlažních viladomů na Masarykově třídě, dále výstavba bytových domů ve Svojsíkově, Fibichově, Alšově a Javorové ulici, výstavba Purkyňova arboreta, výstavba velkých parkovacích domů a další urbanistický vývoj Lidových sadů. Z debaty jasně vyplynulo, že občané Lidových sadů zásadně nesouhlasí s plány vedení radnice.

Liberečané si nepřejí žádné rušení veřejných parků, ale naopak jejich rekultivaci. Dále nesouhlasí s výstavbou tzv. Purkyňova aboreta, neboť to plánuje úplně uzavřít Purkyňovu ulici a protestují proti nesmyslné výstavbě parkovacích domů v této klidové zóně. Také plány na výstavbu až osmipodlažních domů na Masarykově třídě vyděsily občany, kteří o tom slyšeli poprvé. ,,Jakto, že to zastupitelstvo povolilo?“ ptali se lidé přítomných zastupitelů.

Lidé chtějí opravu veřejných komunikací, které jsou na mnoha místech v havarijním stavu, znovuotevření Lesního koupaliště, požadují obnovu stávajících a výstavbu nových dětských hřišť, která v Liberci prakticky chybí .

Dále se na besedě představili zakladatelé nově vzniklého sdružení Náš Vesec, kteří jsou připraveni se bránit proti stavbě „paneláků“ a řadových domů v údolí u Veseckého rybníka. ,,Bohužel jsme zjistili, že vedení radnice se o naše názory nezajímá. Je už tudíž zřejmé, že nepracují v zájmu nás – občanů,“ řekla Alena Dvořáčková z Občanského sdružení Staré Město Liberec.

Další členka sdružení připomněla, že ve vedení radnice jsou ale lidé, které jsme si v demokratických volbách zvolili a proto si za stávající stav můžeme do značné míry sami. Někteří z politiků, kteří byli pozváni a mezi občany nepřišli, se na nás opětovně usmívají z plakátů před krajskými volbami. Lidé byli vedením občanských sdružení vyzváni, aby příště všichni přišli k volbám a volili takové politiky, kteří budou skutečně pracovat v zájmu občanů.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů

Musel z magistrátu odejít. Jeho jméno figuruje ve velké korupční kauze, byť nebyl obžalován. Odsouzeni byli jeho přátelé a další odsouzení, kteří jej v odposleších za klíčového hráče při manipulaci s dotacemi. Přesto stále pracuje pro liberecký magistrát a inkasuje od něj miliony korun. Michal Vereščák působil jako bývalý vedoucí odboru na radnici v Liberci, předtím […]

Ve čtvrtek 26.9.2025 Statutární město Liberec definitivně a na trvalo rezignovalo na jakýkoliv signifikantní vliv na další směřování Krajské nemocnice Liberec. Zastupitelstvo totiž za pomoci jednorázové účelové koalice, ve složení SLK, SPD, ODS a dva nezařazení zastupitelé, těsnou většinou dvaceti hlasů prohlasovalo změnu stanov Krajské nemocnice Liberec. Tímto krokem byla odevzdána prakticky veškerá kontrola nad […]

Hnutí STAN, jehož sesterskou stranou jsou Starostové pro Liberecký kraj, na svém nedávném sjezdu představilo etický kodex, jehož součástí je požadavek, který vybízí politiky a političky z jeho kandidátek, aby nekumulovali funkce. S tím ovšem v Liberci zřejmě neuspějí. Předvolební sněm STAN, za které do poslanecké sněmovny kandidují i Starostové pro Liberecký kraj (SLK) v čele s […]

Zatímco pomyslnou královnou loňské Ptačí hodinky se stala sýkora koňadra, lidé pozorovali i výrazně vzácnější opeřence. V Libereckém kraji v minulém ročníku hlásili i druhy, které by měly zimu trávit daleko na jihu. Objevilo se naopak i více než 100 pěnkav jikavců, které přečkaly chladné měsíce na Liberecku a v okolí. Ptačí hodinku, která mapuje výskyt jednotlivých ptáků a pomáhá tak jejich ochraně, pořádá Česká společnost ornitologická. Letošní sčítání se koná od 10. do 12. ledna.
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.