Mezinárodní organizace Transparency International bojující proti korupci a mající svou pobočku i v České republice přišla se zajímavou iniciativou.
Transparency International je mezinárodní nezisková nevládní organizace bojující proti korupci, kterou definuje jako zneužití postavení k vlastnímu prospěchu. Podporuje změny k větší integritě v hospodářství a politice..
Společnost vznikla v roce 1993 jako nezisková organizace se sídlem v Německu. Spolu s dalšími ji založil Peter Eigen, bývalý vyšší funkcionář Světové banky, což ji ale v očích některých jejich kritiků dehonestuje s poukazem na poltiku Světové banky , zejména ve třetím světě. Dnes funguje jako sdružení více než 80 národních poboček, řízených mezinárodním sekretariátem v Berlíně.
Z jejího popudu se v České republice začíná připravovat zavedení tak zvaných „černých listin“ pro firmy, které v soutěžích o státní či městské zakázky uplácely. Nově by jim hrozilo, že se už nikdy nebudou moci zúčastnit žádného tendru, v němž jde o veřejné peníze.
Opatření by mělo dopadnout na nečestně soutěžící firmy a potrestat je tím, že by se po určitou dobu nesměly účastnit veřejných soutěží. „Zdravý rozum říká, že tyto firmy by neměly soutěžit o veřejné peníze, ale zatím tady není nástroj, který by je diskvalifikoval. My jej chceme do systému zavést a umožnit vyhození shnilých jablíček z košíku“, říká David Ondráčka z Transparency International Czech Republic.
Nový průzkum mezi zadavateli a podnikateli ukázal, že více než 4/5 z dotázaných souhlasí se zavedením tzv. černých listin, ve kterých by byly uvedeny firmy, které se dopustí korupčního jednání. Naprostá většina firem také souhlasí s tím, aby nad průběhem a průhledností veřejných soutěží dohlížel externí, nezávislý subjekt.
Pro stejné nebo podobné opatření jsou, alespoň podle vyjádření pro média, vrcholoví i komunální politici. „Já osobně jsem pro, aby pro firmu usvědčenou z korupce platil absolutní zákaz veřejných zakázek – navždy,“ říká ministr vnitra Ivan Langer. Seznamy chce vláda spustit do konce volebního období. Podle zmíněného průzkumu by černé listiny uvítala všechna oslovená ministerstva a radnice. I když v tom je trochu paradox. Jsou to totiž právě úředníci a politici, kdo často čelí podezření, že zakázky za provizi „dohazují“ spřáteleným firmám.
Podobné seznamy firem, které se dopustily nezákonného jednání fungují v řadě zemí Evropy. Pro názornost uvádíme tabulku s návrhem Černých listin i s příklady z ostatních evropských zemí.
S využitím médií Jaroslav Tauchman