Na mediálním ohlasu, který vyvolala návštěva ministryně pro místní rozvoj, je nepochybně zajímavá jedna skutečnost. Její poměrně nešetrná, avšak velmi obecná a nekonkrétní, kritika příprav rozvojového dokumentu „IPRÚ“, posloužila jako zdroj pro celou sérii článků a politických prohlášení. Stala se vděčnou záminkou pro vznesení požadavku na odstoupení náměstka pro ekonomiku a rozvoj. Čím bylo toto volání podložené?

 

Zkoumavý pohled vede k závěru, že pouze kritikou ministryně. Jakoby radost z této kritiky oslepila novináře a opoziční politiky uvedla do stavu euforie, že se nenamáhali s žádným velkým ověřováním důkazů a faktů, a jali se psát senzační články (jedni) a volat po odstoupení náměstka (druzí). Čtenář se tak nedozvěděl, krom spíše okrajových výhrad (typu chybějící zastoupení menších obcí v orgánech), v čem konkrétně má pochybení současného vedení radnice spočívat. Například, jaké termíny nebyly ze strany města dodrženy, jaké metodiky měly být porušeny a v jakých bodech, jaký dokument má jaké konkrétní nedostatky. Jaké termíny jsou stanoveny a jaké práce na dokumentu ještě zbývají.

Takové zjištění není pro veřejnost potěšující. Média spoluvytvářejí veřejné mínění a na žurnalisty tak kladou jak určitou morální odpovědnost, tak kvalitativní požadavky. To, že se rádoby „kauzy“ chopili opoziční politici a začali přitápět pod kotlem je pochopitelné. Selhala ale média ve své roli přinášet kritické a objektivní zpravodajství. Tím, že náhle se objevivší kritiku, postavenou na jednom nekonkrétním a ničím nepodloženém tvrzení, převzala jako fakt a nechala politiky samotné se o pravdivosti tohoto tvrzení přít. Novináři nepřinesli žádné vlastní výsledky a fakta, které by dokládaly jejich hlubší pátrání po podstatě věci, ať již by svědčili pro tu či onu stranu sporu. Nepátrali po podrobnostech, vystačili si s konceptem „tvrzení proti tvrzení“ a „ty si čtenáři vyber sám, kde je asi tak pravda“.

Výsledkem pak mohou být spekulace, že ten či onen deník nebo redakce, „nadržují“ té či oné straně. Přitom právě kvalitní práce s daty by takové výtky mohla rozptýlit. Škoda, příště to už třeba bude lepší.

 

Jan Žalský, Jablonec nad Nisou

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;