Audity jsme chtěli dělat už po volbách v roce 2010, tehdy se nám nepodařilo pro tento návrh nalézt politickou podporu. Naši tehdejší koaliční partneři /ČSSD a SLK, tehdy jako LO/ se postavili na zadní. Teď jsme se na nich dohodli, podobně jako před dvěma lety na kraji. Všechny městské společnosti proto vypsaly výběrová řízení, někde jsou již hotová, jinde ještě běží.

Opozice, především ODSka, nám nyní vyčítá, že nesoutěžíme jen na cenu. S připomínkou, že jsme soutěže na nejnižší cenu prý vždycky chtěli.

Není většího omylu! Snažili jsme se v minulých letech vystupovat proti předraženým zakázkám, když jsme měli za to, že srovnatelnou kvalitu může město získat levněji. To ale neznamená, že bychom chtěli soutěžit vždy na nejnižší cenu a dávat zakázky i firmám bez zkušeností. Kritizovali jsme proto např. zakázku na kontejnerovou školku, kterou získala firma bez zkušeností. Dnes se zdá, že naše kritika byla oprávněná. Stejně tak kritizujeme soutěže na služby jen na cenu, konkrétně u auditu se nám soutěž na nejnižší cenu neosvědčila již v minulosti, kdy jsme zkrátka nezískali tak kvalitní práci, jak bychom čekali.

Poučeni zkušenostmi, dali jsme nabízené ceně tentokrát váhu (jen) 50%. Zbylou část tvoří subjektivně posuzovaná kvalita nabídky, kterou jsme se pokusili dopředu vtělit do celé řady podrobnějších kritérií. Zatímco cena je docela dobré kritérium ve stavebních zakázkách, kde si kvalitu můžete ohlídat např. smlouvou, požadavky na reference a podobně, zejména u služeb cena nemůže být jediným kritériem. Levně provedený audit, který by ale byl špatně provedený, by nám nepomohl, šlo by o vyhozené peníze; dobře provedený audit nám naopak může mnoho peněz ušetřit.

Proto ve výběrových řízeních dáváme větší prostor posuzování toho, kdo by audit dělal. Posuzujeme zkušenost nejen firem, ale samotných členů týmu. Nechceme už opakovat zkušenost, kdy vybereme na základě složitých referencí firmu, která pak pošle na práci zcela jiné lidi, než kteří za firmu vystupovali v době dojednávání zakázky. Nechceme vybrat tým, který nedokáže přesvědčit, že byl na minulých zakázkách pro zadavatele přínosem. A už vůbec nechceme vybrat tým, který udělal v některé z předchozích zakázek prokazatelné chyby.

Zároveň jsme nechtěli dělat výběrové řízení tak, abychom nastavili extrémně přísná pravidla, že by se mohly zúčastnit třeba jen tři nebo čtyři největší firmy na trhu. Ani jsme nechtěli zadat práci nějaké firmě na přímo, jen podle referencí a zkušeností našich nebo našich kolegů. Věříme zkrátka tomu, že soutěže zvyšují šanci na výběr nejlepšího řešení, třeba i proto, že se může zúčastnit někdo, s kým bychom nepočítali a předvede nejlepší výkon.

Přes veškerou snahu, kterou jsme přípravě soutěže věnovali, nemůžeme slíbit, že vybereme firmy, které udělají skvělou práci. Pokusili jsme se však udělat maximum proto, aby se nám peníze, které za audity dáme, vrátily.

Odkazy:
Tisková zpráva ODS: http://www.ods.cz/os.liberec/ms.liberec/clanek/9755-dalsi-podezrela-vyberova-rizeni-pod-taktovkou-zmeny-pro-liberec
Zadávací podmínky soutěže v TSML, a.s.: http://tsml.cz/getFile/case:show/id:16606

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;