zuzana tachovská

Zajímavá situace nastala na březnovém zastupitelstvu města Liberec. Zastupitelé mj. schvalovali zřízení Osadního výboru Janův Důl. Občané této městské čtvrti srozumitelně vysvětlili, proč se rozhodli osadní výbor založit.V současné době jsou některé části Janova Dolu v nedobrém, téměř havarijním stavu. Bývalá vedení města se desítky let o tuto část města nestarala, na prosby a žádosti občanů nikdo nereagoval. Místní občané nyní chtějí ve spolupráci s novým vedením města dlouhodobé problémy postupně odstraňovat a situaci začít řešit.

Chtějí se zapojit do plánování investičních aktivit, např. rekonstrukcí silnic, chodníků, veřejných prostranství, obnovy zeleně, údržby pěší zóny, zastávek MHD apod. Stručně shrnuto: chtějí opět vytvořit hezkou, klidnou a bezpečnou čtvrť. Jejich aktivita je bezesporu chvályhodná, kéž by takových aktivních občanů bylo víc. Jistě tedy všechny, kdo sledovali on-line přenos ze zasedání, musel překvapit podivný a dokonce nesouhlasný postoj některých zastupitelů.

Nejvíc si  ,,naběhla“ exprimátorka Rosenbergová. Dotčeně se zeptala kandidátky na předsedkyni osadního výboru, kde že si to na Magistrátu stěžovali, protože ona o tom nic neví. Dozvěděla se, že občané se dožadovali pomoci na mnoha odborech a že přímo exprimátorce byla v říjnu 2013 doručena petice občanů této čtvrti, v níž se domáhali opravy havarijního stavu vozovky ve Volgogradské ulici. V červenci 2014 jí byl doručen další dopis občanů se stížností, že na opravě komunikace nebylo dosud nic provedeno.

Jak je možné, že paní exprimátorka o tom nic neví? No, měla toho bezesporu hodně. Při vykonávání funkce primátorky stihla ještě vystudovat soukromou vysokou školu J.A.Komenského, kandidovat na druhém místě do PS parlamentu, zapojit se aktivně do předvolební kampaně ČSSD nejen v Liberci, ale i v celém kraji, ale na problémy obyčejných občanů už pak asi nezbýval čas.

Lze těžko pochopit, proč by místním politikům mohlo vadit, že se občané chtějí starat o svou čtvrť. Proto za velmi bizarní pokládám reakci zastupitelů za ODS, kteří jako jediní hlasovali proti zřízení osadního výboru. Dali tak najevo, že jejich strana aktivní občany stále vnímá jako hrozbu a budování občanské společnosti nadále odmítá. Jeden by řekl, že se ze své poslední volební prohry trochu poučí a své postoje přehodnotí, zdá se však, že nic takového nenastalo.

 

Zuzana Tachovská, zastupitelka za Změnu pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;