Martin Bobek

Aktivisty z projektu „Rekonstrukce státu“ jsem veřejně očerňován, že jsem nepodepsal „závazek podpory“ protikorupčních zákonů. Skutečně jsem se k tomuto projektu podpis nepřipojil a to ze dvou hlavních důvodů. Pokud jsem byl osloven z mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , neměl jsem nejenom možnost přímo na tento mail odpovědět, ale především jsem nemohl ověřit důvěryhodnost zdroje! Očekával bych, že v tak závažné problematice ovlivňující výrazně výsledek voleb bude s kandidáty komunikováno z mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , když pro tento projekt je doména rekonstrukcestatu.cz využívána.

V mailu je uvedena adresa, kam se mají podepsané formuláře zaslat. Z toho zcela zřejmě vyplývá, že není očekávána jakákoliv diskuse s kandidáty ohledně připravených změn právních předpisů například o doplnění zkušeností z komunální sféry. Nebyl jsem kontaktován ani telefonicky.

Druhým a mnohem vážnějším důvodem je můj odpor k podpisu čehokoliv pod nátlakem! V zaslaných dokumentech je naprosto jasně uvedeno, že pokud kandidát nepodepíše to, co je mu zasláno, tak bude veřejně dehonestován v předvolebním materiálu, na který již byl z různých zdrojů zajištěn dostatek finančních prostředků. Není uvedeno z jakých zdrojů a o jaké konkrétní částky se jedná, což u projektu bojujícího proti korupci je pozoruhodné.

Chci mít možnost rozhodovat se svobodně jako občan i jako kandidát, proto nepodepíši něco, k čemu jsem nucen naprosto nepřijatelným nátlakem. Pokud se nemohu svobodně rozhodnout, jakou by měl potom můj podpis cenu? Pro získání „výhody“ v předvolební kampani neudělám nic, co je v rozporu s mým přesvědčením. Aktualizace právních předpisů je nutná, ale nutit kohokoliv k podpisu je proti mému přesvědčení. Kdyby nebyli kandidáti v předvolební kampani téměř vydíráni, tak by mi byl cíl projektu velmi sympatický. Ale jakýkoliv nátlak na kohokoliv mi je z podstaty odporný!

Téměř se všemi zmiňovanými návrhy lze souhlasit, i když nejsou k dispozici přesná znění návrhů zákonů. Proto bych uvítal debatu o konkrétním řešení u jednotlivých bodů. Nikoho z aktivistů však nezajímají mé postoje ani činnost ve funkci místostarosty Města Český Dub a jsem fakticky nepřímo spojován s těmi, kteří prokorupční prostředí podporovali. Podpora dobré myšlence by měla být především o činech a nikoliv o podpisech! Navíc si nejsem jistý, zda podpis některých kandidátů v tomto projektu není naopak v rozporu s jejich dosavadní činností…

K dosažení ani toho nejpozitivnějšího cíle nelze použít nečestných a nepřijatelných metod. V historii lidstva lze nalézt několik příkladů, které jsou velkým varováním pro nás všechny.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;