Robert Dušek-ČSSD-Liberec

Musím přiznat, že se Jaroslavu Tauchmanovi článek „Liberecká ČSSD na rozcestí“ publikovaný na serveru nasliberec.cz opravdu povedl. Je čtivý, působí investigativním dojmem, nechybí v něm kmotři s dlouhými prsty, i velký burattinaio, tedy loutkář a stejně jako každý správný mafiánský film má i otevřený konec, který dává čtenáři námět k zamyšlení. Kdyby byl článek ještě ke všemu i pravdivý, mohl by si pan Tauchman brousit zuby na některou novinářskou cenu.

Bohužel, co se pravdivosti týká, nevyhovuje Tauchmanovo dílko ani nejbenevolentnějším kritériím. Na pravdě se v něm totiž nezakládá vůbec nic.

Tak především moje maličkost… Autor mi přisuzuje roli „loutkáře“, tedy silného zákulisního hráče, který doslova z ničeho vytváří politiky, a když ho omrzí, nechává je padnout. Nevím, zda mám být pohoršen, nebo polichocen – takový capo di tutti capi, který působí ve vrcholných orgánech Evropské unie, ukryt pod maskou „obyčejného“ europoslance, musí být totiž dle představ autora daleko schopnější a inteligentnější než 99% evropských politiků.

Pravda je ovšem daleko méně romantická - nejsem šaman a neumím voodoo, abych ovládal své kolegy. V ČSSD jsou kandidáti voleni a o tom, kdo bude nominován na tu kterou funkci, rozhoduje demokratická většina. Pány Eichlera, Seppa, Bursu, Petráčka, paní Rosenbergovou a já nevím, koho ještě jsem tudíž ani „nevytvořil“, ani neovládal. Jednak to opravdu neumím, a hlavně to podle stanov ČSSD ani nejde. Kdybych to uměl a kdyby to šlo, pane Tauchmane, někteří z libereckých sociálních demokratů by se například vzdali kandidatury již v létě.

Z říše bájí jsou i další tvrzení uvedené v článku. Lidový dům tak například netlačil na zastupitele Seppa, Bursu a Petráčka, aby se vzdali mandátů. Předsednictvo ČSSD totiž může podle stanov strany říci svůj názor, který však není pro krajskou, či okresní organizaci závazný. V tomto případě navíc z Prahy žádný názor ani zaznít nemusel, protože pánové Sepp, Bursa a Petráček oznámili, že jsou připraveni se svých mandátů krátce poté, co jsem na post předsedy krajské ČSSD rezignoval já. V sociální demokracii je totiž zvykem, na rozdíl od mnoha jiných stran, převzít za neúspěchy osobní odpovědnost.

Viděno touto optikou – tedy pohledem stanov a volených orgánů demokratické strany – jsou pak „informace“ o tlaku vedení ČSSD při odvolání libereckého primátora či „čištění“ kraje nikoliv fantazie, ale rovnou fantasmagorie.  Jako dlouholetý předseda KVV ČSSD Libereckého kraje dále kategoricky vylučuji, že jsou v liberecké ČSSD tzv. černé duše, tedy členové, které „nikdo pořádně neviděl“. Naopak, liberecká ČSSD je známa tím, že postupuje proti takovýmto praktikám velice přísně a nekompromisně – pokud se například od nějakého člena vrátí dopis jako nedoručený (a nedá se mu např. dovolat na mobilní telefon), a předseda dané MO (místní organizace) to není schopen vysvětlit, je takovému členovi okamžitě zrušeno členství.

Dále mi není nic známo o tom, že by se někdo z bývalého či současného vedení liberecké ČSSD dopouštěl trestné činnosti. Pokud někdo disponuje jinými informacemi např. o tom, že někdo z nich porušil zákon, nechť se obrátí na policii. Do té doby jsou to řeči, se kterými je škoda polemizovat.

ČSSD vedla v letech 2008 - 2012 Liberecký kraj. Nyní ji voliči poslali do opozice. Pro nás sociální demokraty to znamená, že musíme porážku analyzovat a zjistit, kde jsme udělali chyby. Proto já, coby odstupující předseda, vítám každý kritizující článek. Ne, opravdu mi nevadí kritičnost – naopak, čím „ostřejší“ tím lepší.
Tato kritika však musí být založena na faktech. Ne na pomluvách, drbech, vlastní fantazii a slovníku komiksové detektivky.

Robert Dušek, europoslanec a předseda Krajského výkonného výboru ČSSD Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;