Jaroslav Tauchman

Vážený pane Šolci,
pokud jsem se Vás svou poznámkou k Vašemu vystoupení na demonstraci Holešovské výzvy v Liberci dne 15.4. 2012 dotknul, přijměte mou omluvu. Rozhodně to nebylo myšleno jako pokus o znevážení Vaší osoby, naopak – byl jsem vlastně potěšen tím, že jste i Vy vstoupil v mých očích do řad liberálních, více či méně pravicově orientovaných intelektuálů (tak jsem Vás vždy vnímal, nesouhlasil, ale respektoval), kteří už nemohou mlčet k současnému směřování české společnosti.

Když jsem psal o „modré městské oligarchii“ posledních dvaceti libereckých let, věřte mi, že jsem tím opravdu nemyslel Vás. Na to jsem Vaším příliš pečlivým a pravidelným čtenářem a posluchačem. Nicméně musím přiznat, že mne vždy udivovala Vaše přítomnost mezi nimi při různých příležitostech (výročí Sametové revoluce, kdy vedle Vás byli vyznamenáni i „modří podnikatelé“, z nichž jeden městu nikdy nevrátil půjčku pro své „podnikání“ a druhému zas šikovně napsané výběrové řízení zajišťovalo každý rok milion navíc na úkor městské kasy, budiž příkladem). Překvapovalo mne to možná právě proto, že jsem Vaším pečlivým a pravidelným čtenářem a posluchačem. A jak říkával a psal Váš pedagog z naší společné alma mater a nejpřekládanější český filosof: „čest demokratů je v jejich poctivosti.“

Ze stejného důvodu vím, že se s Vámi neshodnu (a leckdy zcela zásadně) v řadě otázek politických i geopolitických, to ale nebude důvod přestat Vás číst a poslouchat. Stejně jako není důvod přestat číst a poslouchat například Jiřího Peheho nebo Václava Bělohradského (ten dokonce v devadesátých letech spoluutvářel ideologický koncept programu ODS), kteří se podle mého názoru rovněž “probrali z transformační kocoviny českého kapitalismu.“ A ani u nich to nepovažuji za nějaké negativum, naopak v tom spatřuji přirozený a z mého pohledu zdravý myšlenkový posun.

Pominu, že nejsem členem Změny pro Liberec (ač nebudu zastírat, že jim z libereckých stran věřím asi nejvíce), ale libereckého ProAltu, ale to je věc zcela vedlejší. Snad to tak na vysvětlení tedy stačí, dost možná se budu těšit na nějakou budoucí polemiku s Vámi a snad si porozumíme více již v počátcích. Jen svému tátovi bohužel už nic nevyřídím, protože před několika lety náhle zemřel. Mějte se hezky.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;