Jaroslav Tauchman

Když jsem si o víkendu koupil sobotní vydání liberecké MF Dnes a posléze ho otevřel, zůstal jsem stát jako opařený. Důvodem byl rozhovor Jana Šebelky s libereckou primátorkou Martinou Rosenbergovou (ČSSD).

Nevím, jestli tato první dáma liberecké politiky spoléhá na to, že rok je dlouhá doba a lidská paměť je krátká nebo rozhovor prostě dostala „befelem ze shora“ (třeba poté, co to začíná vypadat, že liberecká ČSSD možná nevoní už ani odborům).

Míra lží a překrucování skutečnosti mi ale opravdu vyrazila dech. Zvláště, když se vyjádření primátorky týká rok starých záležitostí, kterých jsem byl částečně přítomen.

Pominu trapná tvrzení paní primátorky o tom, že na radnici neexistuje opozičně smluvní velká tichá koalice. Těmto proklamacím v Liberci už nevěří snad ani malé děti. Stejně jako tomu, že Jiří Kittner (ODS) byl do vedení liberecké nemocnice jmenován (bez výběrového řízení) pro svou odbornost a pro Milana Šíra z ČSSD bylo vytvořeno místo náměstka technických služeb ze stejného důvodu.

Čemu jsem ale nemohl uvěřit, byly výroky paní primátorky o tom, že za krátkého působení Jana Korytáře na radnici (kterého ona sama svými teatrálními výstupy zejména v televizi firmy Syner – na Genus TV, pomáhala sesadit – a sebe tak dosadit) byly „zametány stopy po MS světa v lyžování 2009“ a „jenom se sbírala špína“. Jelikož jsem v té době byl na radnici zaměstnaný právě pro objasnění některých kauz a zejména tunelování městského majetku během příprav na MS v lyžování, nemohu si k lživým tvrzením paní primátorky odpustit pár poznámek.

Milá paní primátorko, během těch několika málo týdnů, než jste na radnici přivedli normalizační klid skrze tichou opoziční smlouvu s ODS, se podařilo zpodkladovat další materiály ohledně MS v lyžování takovým způsobem, že v září byly protikorupční policií obviněni čelní představitelé a podnikavci z liberecké ODS, která celý šampionát vymyslela a zrežírovala. Kde jsou po roce výsledky Vašeho protikorupčního snažení, prosím? A myslím tím skutečně konkrétní výsledky, ne bezduché obecné fráze nebo slavnostní vyhlašování zásad výběrových řízení, které pak sami obcházíte…

Ovšem vzhledem k tomu, že na spekulacích ohledně MS lyžování vydělal desítky milionů na úkor městské kasy, tedy nás všech, i významný člen Vaší strany Lukáš Plechatý, obávám se, že se nějakých výsledků dočkáme těžko. Ale třeba se mýlím.

Nikdo také účelově na nikoho žádnou „špínu“ nesbíral, paní primátorko. To je jen Vaše paranoia. Vaše a dost možná také i Vašeho náměstka, pana Lukáše Martina, který, než v sobě objevil socialistu a demokrata, živil se stejným způsobem jako jeho nynější soudruh Plechatý – spekulacemi s pozemky. To si ale pamatuje každý, kdo v posledních letech sleduje městské zastupitelstvo, tedy žádná detektivka. Druhá věc je, že se primátor Korytář rozhodl nedělat žádné tlusté čáry za minulostí a chtěl spoustu věcí, které městskou kasu přivedly tam, kde je, vyšetřit. Jsme přesvědčen, že Vám (jako nynější velké tiché koalici) to vadilo.

Když už si to sdružení lidí a podnikavců, které reprezentujete, paní primátorko, musí hrát pod taktovkou Vašeho krajského šéfa a europoslance Roberta Duška na představitele sociálně demokratických myšlenek a idejí (nemyslím teď řadové členy liberecké ČSSD, ale její čelné představitele!), tak alespoň nelžete o konkrétních věcech. Budu Vám za to velmi vděčný . A myslím, že nebudu sám.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;