Marušiak Jan

Milý pane Čečku,
Liberecko je atraktivní podnikatelská oblast, hned po Praze jedno z míst, kde byznys a politika spolu opravdu velmi úzce souvisí. Jak víte, v Praze po tom, co TOP 09 vyhrála volby, nebyl kultivovaný bankéř pan Tůma pro šíbry byznysu přijatelný. Ostatně ani celá topka se svou konzervativní pravicovou rétorikou a tak se ODS a ČSSD finálně spojily do koalice, aby se jim lépe a snadněji hospodařilo s 50 miliardovým rozpočtem hlavního města. U nás na severu si hrajeme jen s jednotkami miliard, ale to jsou taky peníze, že.

A tak ani vítěz voleb v Liberci si primátorský řetěz dlouho neužil. Nepatřil do skupiny hochů, kteří spolu mluví, zkrátka jiná krevní skupina, navíc trochu paličák a tím pro některé hráče byznysu absolutně nepoužitelný.Vzniklo tedy něco podobného, jako v Praze, tedy neoficiální „koalice“ ČSSD a ODS, které se navzájem sice na veřejnosti neplácají po ramenou ale jde – li o obchod, nebudou na sebe přece střílet z těžkých kulometů, aby si navzájem ustřelili teplý posez pod zadky.

Můžete to jako občan kritizovat, můžete proti tomu demonstrovat, můžete podávat trestní oznámení a věřit v nezávislost policie a justice. Ale to je tak všechno, co proti tomu můžete dělat. Můžete samozřejmě též založit novou politickou stranu a jak radí pan prezident uspět s ní v demokratických volbách / On sám ale podobnou taktiku jako solitér v Evropě již rozhodně dlouho nepoužívá, že.

Osobně se obávám o osud demokracie nejen v našem státě ale i v Evropě, pokud politici budou nadále předvádět to, co ve svém článku kritizujete. Pokud totiž čekají na to, že je lidé z těch funkcí tzv. „vymetou“, jak téměř unisono zní na většině diskuzních webů, potom Pán Bůh s námi. Chovají se velmi neinteligentně a riskují sociální smír. Lidé nejen u nás, ale i v Evropě jsou velmi rozhořčeni, jak se na jedné straně koncentruje úzká vrstva „vyvolených“ hráčů s kapitálem a jejich malých politických přicmrdovačů a na druhé straně se tahají peníze z kapes tzv. obyčejných lidí, kteří stav totálního úpadku morálky a rozbujelé korupce nezavinili.

Z historie víme, co čeká slabé demokratické systémy, pokud se „ekonomice nedaří“ a narůstá počet nespokojených obyvatel a chudších vrstev v populaci. Nemusíme chodit do daleké minulosti, abychom si uvědomili, že v těch časech zvedají prapor křiklouni všeho druhu a nacházejí u demotivované části naštvaných lidí podporu k radikálním řešením a k vládě tvrdé ruky.

Současné nezodpovědné chování některých našich politiků k tomuto scénáři může vést, to co řada z nich předvádí na celostátní či místní úrovni, je opravdu daleko za únosnou hranou. Nemají náš obdiv, nemají autoritu, nejsou vzory pro mladé lidi a chovají se hanebně a nedůstojně – jako kdyby jim město, kraj či stát patřily.

Do jaké míry se tyto - přiznávám poněkud pesimistické obavy o osud naší demokracie - budou naplňovat, bude v přímé vazbě na ekonomický vývoj E.U. A tady sice vidím pověstné světlo, ale /bohužel/ na konci příliš dlouhého „tunelu“.

MUDr. Jan Marušiak

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;